Kalp krizi
Kalp Krizi Korunma Yolları ve Tedavi Yöntemleri

Kalp rahatsızlığı önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Ancak bu durumun yazgı olduğunu düşünmek ihmalkarlıktır. Alınabilecek bir takım önlemlerle kriz riskinin önüne geçilebilmektedir.

Kalp Krizi Esnasında İlk Yardım Teknikleri ve Aspirin Kullanımı

Kalbe kan temininin aniden tıkanması kalp krizine neden olur. Kriz ani gelişen ve acil müdahale edilmesi gereken bir komplikasyondur. Bir takım ilaçlar ve teknikler kullanılarak tedavi uygulanabilir.

Kalp Krizi Belirtileri Kriz Anında Sol Kol Ağrısı Ve Tedavi yöntemleri

Her vakıanın kendine has belirtileri olmakla birlikte en yaygın olarak görülen belirtileri göğüs ağrısı ve sol kol ağrısı olarak bilinmektedir. Krizler oldukça tehlikelidir ve sonuçları ağır olabilmektedir.

Ritim Bozukluğu ve Kalp Krizi Arasındaki İlişki

Ritim bozukluğu, son yıllarda sıkça rastlanılan kalp rahatsızlıkları arasında yer alır. Peki, sık görülen ritim bozukluğu, kalp krizine neden olur mu?

Kalp Krizi En çok Hangi Yaş Aralığında Meydana Gelir?

Daha çok 45 yaş üzerindeki erkeklerde ve 55 yaşın üzerinde menopoza girmiş kadınlarda görülen kalp krizi günümüzde gençleri ve hatta çocukları bile yaşamakta olduğu bir sağlık sorunu haline geldi.

Kalp Krizi Geçirme Riskini Azaltan Besinler Nelerdir?

Ailesinde kalp krizi yaşanmış olan, çok kilolu ve sigara içen kişilerin kalp krizi geçirme riski çok fazla olması nedeniyle, sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmaları ve kötü alışkanlıklarından uzak durmalıdır.

Kalp Krizi Önlemek İçin Yapılması ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koroner damarların kolesterol ya da yüksek tansiyon gibi nedenlerden dolayı plak oluşması sonucunda tıkanması sonucunda kalp kası oksijensiz kalması neticesinde meydana gelir.

Kalp Krizi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kalbi beslemekte olan koroner damarların plak, yağ ya da kolesterol sonucunda tıkanması neticesinde kan pompalayamadığı durumlarda kalp krizi meydana gelecektir.

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir ve Hangi Kola Ağrı Vurur?

İnsan kalbinin çalışabilmesi için kan pompalaması gerekmektedir. Koroner damarların tıkanması sonucunda kan pomplayamaması nedeniyle kalp kasında hücre ölümü olur.

Kalp Krizi Olmasına Neden Olan Sebepler ve Hastalıklar

Kalp kasının bir bölgesine tam olarak kan ve oksijen akışının olmaması durumunda meydana gelen ve oksijensiz kalan bölgenin dokusunun ölmesi sonucunda meydana gelir.

Kalp Krizinin Başlangıcının İlk Belirtileri ve Olmaması İçin Yapılacaklar

Koroner arter tıkanması neticesinde kalbin ilgili bölümüne kan pompalanmazsa için oksijen gitmemesi neticesinde kalp dokusunda bulunan hücrelerde ölme meydana gelmesi sonucunda krizi yaşanır.

Kalp Krizi Sonrası Stent Nasıl Takılır ve Sonrasında Kalp Krizi Olur Mu?

Kalp krizi sonrasında tıkanan damarı açılması için anjiyo yapılmasına karar verilen bir doktor tarafından stent kullanılarak tıkanmış bir arterin açılmasında yardımcı olacaktır.

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.