İbrahim Saraçoğlu’ndan Kalbe İyi Gelen Bikisel Kürler

Kalp ve damar rahatsızlığına sahip olan insanların kalp sağlığına iyi gelen İbrahim Saraçoğlu tarafından kalbe faydalı olan ve iyi gelen bitkisel kür tarifleri.

İbrahim Saraçoğlu Kalbe İyi Gelen Kür

 • 2 tane sarımsak;
 • 10 tane maydanoz;
 • Yarım limon suyu;
 • 100 gram su.

Kalp ve damar rahatsızlıklarına sahip olanlar için faydalı olan, tıkalı damarlarını açmak için evinizde yapacak olduğunuz kür Prof. Doktor İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen kür maydanoz, limon ve sarımsak kürü olmaktadır. Bu bitkilerle yapacak olduğunuz kür aynı zamanda da Doktor Levent Saraç tarafından da önerilmekte olan bir kür tarifi olmaktadır. Yapacağınız kür için mutlaka yapacak olduğunuz malzemeler çok önemlidir.

 • Sarımsakların beyaz olması ve iri sarımsak kullanmanız çok önemlidir;
 • Maydanozların koyu renkte yeşil olması ve sararmamış olmasına dikkat etmelisiniz;
 • Limonun çekirdekleri çıkartılmalı ve taze sıkmanız gerekmektedir;
 • Kürü yaparken hazırlayacağınız suyun klorsuz, kireçsiz ve mümkünse hazır su kullanmalısınız.

Sarımsakların kabukları soyulmasının ardından bir kabın içerisine küçük parçalara bölünerek konulmalıdır. Maydanozların bol suyla yıkanması ile birlikte elinizle küçük parçalara bölerek sarımsakların üzerine koymalısınız. Üzerine taze olan ve çekirdeklerini dikkatli bir şekilde çıkarmış olduğunuz limonun suyunu sıkmalı ve üzerine hazır sudan 1 çay bardağı miktarında ilave ederek blender ile ezmeniz gerekmektedir. Yapmış olduğunuz bu karışımın her sabah aç karnına içmeniz önerilmektedir.

1 – 3 gün: Sarımsak, limon suyu, klorsuz su, maydanoz.

4 – 6 gün: Limon suyu, maydanoz, klorsuz su. 

6 – 9 gün: Sarımsak, limon suyu, klorsuz su, maydanoz.

Kürün kullanımı 9 gün devam edilmeli ve sonrasında 3 gün boyunca ara verilmelidir. Sonrasında ise yine aynı şekilde devam edilerek 9. güne gelindiği zaman ara verilmelidir. Bu bitkisel kürü doktor tarafından tavsiye edilerek uygulanırken, kişilerde düşük tansiyonu olması sonucunda sarımsak daha da tansiyonlarının düşmesine neden olacaktır.

Bu kürü yapmanız sonucunda kişilerde kalp damarlarında yağlanma, plakların önlenmesinde, damarların beslenmesinde ve tıkanmasını önleyecek olduğu gibi kan dolaşımını da güçlendirmiş olacaktır.

Alıç Çayı

 • 2 yemek kaşığı kurutulmuş alıç;
 • 300 gram su.

Alıç bitkiler arasında kalp ve damar sağlığı için çok şifalı olan bitkiler arasında olmaktadır. İçerisinde bol miktarda kalbi beslemekte olan demir ve fosfor açısından zengin olduğu kadar kalsiyum da oldukça zengin olmaktadır. Alıç çayını yapabilmek için her zaman alıç kurusunu kullanmanız gerekmektedir. Kalp kaslarının iyileşmesinde ve dolaşımın normale dönmesinde sağlıklı olacaktır. Bu bitkiler sayesinde kalbin yükünün hafiflemesinde etkili olacaktır. Alıç çayını her akşam içmeniz sonucunda sigara ve stresten uzan durmanız sonucunda kalbin zarar görmesini engellemiş olacaksınız. Kalp için önemli olan bitki uykusuzluk, kireçlenme ve çarpıntı oluşumunu da engellemiş olacaktır.

Aktardan satın alacak olduğunuz alıç meyvesinden 2 yemek kaşığı miktarında kaynamakta olan suyun içerisine konularak 10 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılmalı ve su ılık oluncaya kadar bekletilerek demlenir.

Sonrasında akşam uyumadan önce süzme işlemi yapılarak kişiler bu çayın içerisine bal ya da tatlandırıcı koymadan içmelidir.

Yeşil Çay

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş yeşil çay;
 • 300 gram su.

Bitkiler arasında en önemli kalp ve damar sağlığını beslemekte olan çaylar arasında yeşil çay bulunmaktadır. Kişilerin nefes darlığı sorunlarının üstesinden gelmesini ve kalp hastalıklarına karşı koruması konusunda yardımcı olacaktır. Ayrıca vücutta bulunan zararlı toksinlerin de atılması konusunda etkili olur. Kolesterolü düşürecek olması sayesinde damarlarda yağ ve plak birikimini de önlemiş olacaktır. Kan damarlarının güçlenmesini ve açılmasını sağlamakta etkili olmaktadır.

Kaynamakta olan suyun içerisine atacak olduğunuz yeşil çay 15 dakika boyunca demlenmeli ve sonrasında süzme işlemi gerçekleşerek 1 su bardağı içilmesi gerekmektedir.

Zerdeçal Çayı

 • 1 tatlı kaşığı toz zerdeçal;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 300 gram su.

Zerdeçal bitkisinin kalp ve damar sağlığı açısından oldukça etkili olmasının yanı sıra kişilerde kanı temizleyecek ve dolaşımın daha hızlı olmasını sağlayacaktır. Damarlarda biriken plakların içerisinde bulunan mineraller sayesinde temizlenmesinde etkili olacaktır. Bunun için aktardan toz zerdeçal almanız tavsiye edilmektedir. Ilık suyun içerisine atarak 5 dakika boyunca kaynatılmalı ve 10 dakika demlendikten sonra içerisine bal ilave ederek kalp ve damar sağlığı sorunu olan kişilerin antibakteriyel özelliğe sahip olan zerdeçal çayını içmelidir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.