Kalp Rahatsızlıkları Sağ veya Sol Kol Ağrısı Yapar mı?

Kalp hastalıklarından kaynaklanan ağrı vücudun hangi kolunda hissedilir, sol kolda hissedilen ağrı ile kalp rahatsızlıkları arasında bir bağlantı var mıdır hakkında makale

Kalp Ağrısı ve Etkileri

Günümüzde gelişmiş ülkelerdeki bir numaralı ölüm sebebi olan hastalık türü olan kalp hastalıkları ülkemizde de aynı şekilde en çok ölüme sebebiyet veren hastalıktır. Bu açıdan nelerin bu tür hastalıklarına yol açtığını bilmek ve ne tür belirtilerle kendisini gösterdiğini öğrenmek oldukça önemlidir. Zamanında gerçekleştirilen teşhis ve tedavi bu hastalık açısından hayat kurtarıcı bir özellikte bulunduğundan dolayı bu durum hiçbir şekilde ihmal edilmemesi gereken ve üzerinde önemle durulması gereken bir konudur.

Kalp hastalıkları gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde en çok ölüme sebebiyet veren hastalık türleri arasında birinci sıradadır.

Kalp hastalıkları sonucu oluşan ağrı sebeplerinden birisi kişilerdeki kolesterol düzeyidir. Yüksek kolesterol oranı ve LDL olarak bilinen kötü kolesterolün varlığı böylesi rahatsızlıkların en önemli sebepleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle kolesterol seviyesinin kontrolü buna uygun bir beslenme düzeni oluşturulması oldukça önemlidir. Bu açıdan kolesterol düzeyini düşürmek için;

 • Yağlı yiyeceklerden uzak durmak
 • İşlenmiş hazır gıdaları mümkünse hiç kullanmamak
 • Yemeklerde yağ olarak zeytinyağı kullanmak
 • Doymuş yağ oranı yüksek gıdaları tüketmemek başlıca kolesterol düzeyi açısından faydalı olan yaklaşımlardır.

Bu tür düzenlemeler gerçekleştirilse bile diğer bazı stres, genetik yatkınlık, sigara kullanımı gibi başkaca etkenlerden dolayı yine de kalp hastalıkları meydana gelebilmektedir. Böyle bir durumda bu rahatsızlığın kişide bulunduğuna dair bir takım etkiler meydana gelerek hastalığın varlığı konusunda uyarıcı etkiler gerçekleştirmektedir. Kalp ağrısına eşlik eden etkileri şöyle sıralayabiliriz:

 • Her iki kola vuran ağrı
 • Soğuk soğuk terleme
 • Kıyametin geldiği veya ölümün yaklaştığı hissi
 • Sıkıntı hissinin çoğalması

Bu tür etkiler her kalp ağrısında görülebilirler, özellikle sol koldaki ağrı hissi kalp krizinin başlıca belirtilerinden olduğu için özellikle dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Kalp Ağrısının Hissedilmesi

Kalp ağrısının başlamasıyla birlikte göğüste bir ağrı hissi oluşmaya başlar. Bu his yoğun ve künt bir şekilde hissedilir ve kişinin dinlenmesi, uzanması ve istirahat etmesiyle geçmez. Sanki göğsün üstüne bir ağırlık çökmüş, bir şey oturmuş gibi hissedilir ve deneyimlenen bu ağrı en az yirmi dakika olmak üzere saatlerce hissedilebilir. 

Bu göğüs ağrısıyla birlikte başlayan ağrı durumu ilerleyerek her iki kolda da hissedilebilir. Özellikle sağ koldan daha çok sol kolda hissedilen bir ağrıya dönüşebilir. Bu ağrı her iki kolda hissedilse de etkisini sol kolda daha fazla gösterebilmektedir. Kalp ağrısının belirtisi olan bu ağrı durumunun özelliklerini şöyle sıralamak mümkündür:

 • Her iki kolda hissedilen ağrının süresi beş dakikadan başlayarak saatlerce sürebilir
 • Her iki kolda hissedilen ağrı oturmakla, dinlenmekle, pozisyon değiştirmekle geçmez
 • Ağrı her zaman hissedilebileceği gibi, zaman zaman gelip gidici bir şekilde de deneyimlenebilir
 • Kalp ağrısı her iki koldan başka boyunda, ensede, omuzlarda da hissedilebilir

Bu özelliklere sahip olan ağrının özellikle sol kolda hissedilmesi kalp krizinin başlıca belirtilerinden birisi olduğu için kesinlikle ihmal edilmemelidir. Özellikle ağrı hiçbir şekilde geçmiyor ve uzun süreli olarak devam ediyorsa mutlaka hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Unutulmaması gereken şey kollarda hissedilen ağrının kalp kaynaklı bir hastalığın en önemli sebepleri arasında bulunduğudur.

Kimi zaman kollarda hissedilen bu durum kalpten değil başkaca bazı nedenlerden ötürü meydana gelebilir. Böylesi ağrılar kalpten kaynaklanan ağrının aksine yayılma ve vücudun başka gölgelerinde de hissedilme gibi bir etkiye neden olmazlar. Bu nedenle sadece kollarda hissedilen ağrılar eğer lokal olarak burada kalıyor ve başka organlara sirayet etmiyorsa altında kalpten başka nedenlerin de aranması uygun olacaktır.

Özellikle sol kolda hissedilen ağrı oldukça yaygın bir semptomdur

Hangi şekilde olursa olsun kollarda ve özellikle sol kolda hissedilen ağrı durumu hiçbir şekilde gözardı edilmemesi gereken ve mutlaka uzman bir doktor muayenesiyle altında yatan sebeplerin kesin ve net bir şekilde ortaya çıkartılması gereken bir belirtidir. Özellikle sigara kullananlar, yüksek tansiyon hastaları, yüksek kolesterolü olanlar, kırk yaş üstü olan kişiler bu tür rahatsızlıklara daha yatkın olduklarından dolayı daha yüksek risk altında bulundukları için daha dikkatli ve tedbirli olmak durumundadırlar.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.