Kalp Krizi Önlemek İçin Yapılması ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koroner damarların kolesterol ya da yüksek tansiyon gibi nedenlerden dolayı plak oluşması sonucunda tıkanması sonucunda kalp kası oksijensiz kalması neticesinde meydana gelir.

Kalp Krizi

Ölüm oranının en sıklıkla gerçekleşmesine neden olan kalp krizi insanların hayatını ciddi oranda tehlikeye atan ve sağlıklarının bozulması ile sonuçlanan bir hastalıktır. Yaş faktörü çok önemli olmaktadır. Bir erkek 45 yaşına geldiği zaman bu riski taşımaya başladığı gibi 55 yaşına ulaşmış kadınlarda da görülecektir. Daha sıklıkla kalp krizi erkeklerde kadınlara oranla daha çok görülmektedir. Ayrıca kadınları yaşın ilerlemesi sonucunda östrojen kadınlara kalp hastalıklarına karşı korumakta olan bir durumdur. Ancak diyabet hastalığına yakalanmış olan kadınların erkeklerden daha çok görülmekte olduğu da bilinmektedir. Ailesinde kalp hastalığını yaşamakta olan bir kişi varsa genetik olarak sizlerin de yaşamanız çok ciddi oranda görülmektedir.

Kalp hastalığı yaşamakta olan kişiler kalp hızının yavaşlaması insan hayatını tehdit eden ve ritim bozukluğu yaşanmakta olan kalp yetersizliği ya da kalp yetmezliğine neden olur. Kalp pili takılması durumunda ritim sorunu ortadan kalkacaktır.

Kalp Krizini Önleyen Besinler

İnsanların alkol tüketiminin oldukça az kullanmaları gerekmektedir. Kan basıncının artmasına neden olacaktır. Kilo almaya neden olacak ve kalorili olacaktır. Kalp hastalığının olmasına neden olacaktır. Kişilerin her zaman için sağlıklı beslenmeleri gerekmektedir. Yapacak olduğunuz diyet içerisinde doymuş yağları çıkarmanız gerekmektedir. Sodyum yüksek gıdaları ve şekeri çıkarmanız gerekmektedir. Ayrıca kişilerin yağlı et ürünlerini de tüketmemesi gerekmektedir. Bol miktarda taze meyve ve sebze tüketmeleri yiyecekleri gibi aynı zamanda da tahıl ürünleri tüketmeleri gerekmektedir. Yapacak olduğunuz diyetin her zaman için kan basıncını arttıracak ve kolesterol ya da kalp hastalığının risklerini azaltacak olan bir beslenme programını uygulamaları gerekmektedir. 

Beslenme de tuzu çıkarmanız gerekmektedir. Şeker tüketimini de olabildiği kadar azaltmanız tavsiye edilmektedir. Diyet yapacak olan kişilerin diyetleri içerisinde mutlaka yeşil sebze ağırlıklı beslenmeleri gerekmektedir. Daha çok zeytinyağı tüketmeniz, hayvansal yağlardan uzak durmanız gerekmektedir. deniz ürünleri kalp sağlığına iyidir. Omega-3 oldukça kalp ve damar sağlığına faydası olması ile bilinmektedir.

  • Kırmızı et;
  • Tam yağlı süt ve süt ürünleri;
  • Kızartmalar;
  • Fast Food ürünleri;
  • Unlu mamuller;
  • Paketlenmiş ve işlenmiş ürünler;
  • Cips;
  • Gazlı içecekler.

Bitkisel yağlar oldukça sağlığa yararlı olmasıyla bilinir. Avokado, fındık, zeytin ve zeytinyağının faydalı olmasının nedenleri kötü kolesterolü düşürme konusunda yardımcı olacaktır. Daha çok somon balığı tüketmeli, kan basıncını düşürecek gıdalar tüketmelidir. Daha çok yağsız sebze yemekleri tüketmeli ve mevsim meyvelerini tüketmeli, gazlı içecekler ya da alkol tüketimi yerine taze sıkılmış meyve suları içmeleri tavsiye edilmektedir.

Kalp Krizini Önleme Yolları

Tansiyonunuzu kontrol altında tutmanız gerekmektedir. Her zaman için yüksek tansiyon hastaları kalp hastalığının en büyük riskleri arasında olan risk faktörü olan kişilerdir. En sık yetişkinlerde görülmekte ve ailesinde var olan genetik bir durum olmaktadır. Yüksek tansiyonu her zaman önlemek amacıyla kontrol etmek için kişinin tuz tüketimini azaltması gerekmektedir. Yaşam tarzı değişikliğine giderek tansiyonunu yükseltmeden yaşaması gerekmektedir.

Kolestrol ve trigliserid düzeylerinin her zaman için kontrol altında tutulması son derece önemlidir. Kişilerin atar damarlarını tıkayacak olan plaklar ve yağ oluşması sonucunda tıkanma meydana gelecektir. Özellikle de kadınlarda trigliserit seviyelerinin koroner damar hastalığının riskini de çok fazla arttırmaktadır.

Fazla kilo her zaman için insanların hayatında kalp sağlığını çok fazla etkilemektedir. İnsanların aşırı kilolu ya da obez olmaları durumu kalp hastalıklarını arttıracaktır. Bu durum çoğunlukla kişilerin yüksek kan kolesterollü ve trigliserid seviyelerinin yükselmesine yüksek tansiyon hastalığının olmasına ve diyabet hastalığını yaşamalarına neden olacaktır. Bu nedenle de fazla kilolarından kurtulmaları gerekmektedir.

Kişiler hayatı içerisinde her zaman düzenli bir şekilde egzersiz yapmaları gerekmektedir. Bu egzersiz özellikle de temiz havada yapılacak egzersiz olmalıdır. İnsanların yapacak olduğu egzersizler kan dolaşımını hızlandıracaktır. Aynı zamanda da sağlıklı normal kiloda kalmalarını sağlayacaktır ve kolesterol düşmesini sağlayacaktır. Bunlarda kalp hastalığı riskini azaltacaktır.

Psikolojik durumlar insanların hastalanmasına neden olacaktır. Özellikle de stres kalp sağlığını da derinden etkileyecektir. Tansiyonunuzu yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle de kişilerde aşırı yeme ya da alkol tüketme ve sigara kullanma gibi durumların olmasına neden olur.

Sigara içmemeniz gerekmektedir. Sigaranın içerisinde bulunan zehirli maddeler kalp ve damar sağlığını çok etkilemektedir. Sizi kalp hastalıklarına yakalanmanıza neden olacaktır. Bu nedenle de felç ya da kalp krizinin yüksek olmasına neden olur. Eğer sigara içmiyorsanız başlamamalı ve kalp krizi ailesinde öyküsü olan ya da daha önceden kalp krizi geçirmiş olan bir kişiyseniz asla sigara içilen ortamlarda da bulunmamanız gerekmektedir.

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 2,00 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.