Strese Bağlı Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp çarpıntılarının stres kaynaklı olabileceği gibi bir takım psikolojik nedenlerden ötürü de kaynaklanabileceği bilinmektedir. Özellikle de stres altında bir yaşam sürmekte olan kişilerde sıklıkla kalp çarpıntısı şikayeti oluşmaktadır.

Strese Bağlı Kalp Çarpıntısı 

Kalp çarpıntılarının ruhsal sorunlardan kaynaklanması ve strese bağlı olarak da ortaya çıkabileceği bir gerçektir. Sıklıkla kalp hastalıkları yaşamayan ve stresli olan kişilerde kalp çarpıntısı şikayeti görülmektedir. Sinirlendiğiniz zaman ya da stres altında kalmanız sonucunda beyin kalbinizin sarsılmasına neden olabilecek hormonları salgılamaya başlayacaktır. Kişilerde de endişe kaynağı ortaya çıktığı zaman stresli olduğu ortamlar içerisinde aniden bir terleme görülecek ve nefes almakta zorlanacağınız gibi aynı zamanda da kişilerin kalp çarpıntıları ortaya çıkacaktır. Bazı kişilerin stresten ya da psikolojik nedenlerden ortaya çıkabilecek olduğu durumunu anlamaları zor olmaktadır. Bu durumda kişilerin kalp hastalıkları olmaması durumunda ve ailesinde de kalp krizi gibi bir durum olmaması sonucunda ağır stres altında yaşaması sonucunda sıklıkla kalp çarpıntısı görülmesi mümkün olacaktır. 

Strese Bağlı Kalp Çarpıntısı Belirtileri

Kişilerde korkması durumunda ya da çok stresli olması durumlarda mide ya da kalp çarpıntılarına neden olacağı gibi kişinin bu psikolojik sorunları nedeniyle kaynaklanacak olan çarpıntı ve korku ciddi bir endişenin olmasına da neden olacaktır. Bazı kişilerin korkusu ve de stresi çok fazla olması durumunda bu kişilerin bayılmasına neden olacaktır. Çoğu kişilerde bir anda meydana gelecek olan yüksek ateş görülmesi de mümkün olacaktır. Ani bir şekilde meydana gelen stres kişilerde meydana gelecek olan terlemeyi de beraberinde getirecektir. Çoğu kişinin kalp çarpıntısının yanı sıra nefes almada da ciddi oranda güçlük çekmesi gibi belirtileri söz konusu olacaktır.

  • Kalp atışlarında hızlanma;
  • Göğüs bölgesinde rahatsızlık hissi;
  • Hızlı nefes alıp verme;
  • Terleme;
  • Titreme;
  • Baş dönmesi.

Bu çarpıntılar sıklıkla çok yoğun stres altında kalan kişilerde görülmektedir. Kişilerin anksiyete ya da panik atak gibi hastalıklarının olması sonucunda gergin bir ortamda yaşaması nedeniyle kendisini sürekli olarak sıkıntı içerisinde hissedecektir. Bu durumda da kişinin hızlı kalp çarpıntısı ya da terleme gibi belirtilerinin olmasına neden olacaktır. Özellikle de stres altında yaşamakta olan kişilerin gece uyku uyuyamamaları söz konusu olacaktır. Yaşadığı sorunlar aklına her gelmesi durumunda çarpıntının olması söz konusu olacaktır.

Kan basıncının artması sonucunda kişilerin her zamankinden daha hızlı kalp kasılacak bunun sonucunda da insanlarda kalp atımında hızlanma görülecek ve kişiler çarpıntısı meydana gelecektir. 

Kalp Çarpıntısı Tedavisi

Kalp çarpıntısının eğer ki strese bağlı olarak, psikolojik nedenlerden kaynaklanması durumunda psikolojik tedavi alınması gerekmektedir. Kişiler yaşamlarında bulunan stresi azaltmaları sonucunda, korkularının azalması ve anksiyete gibi psikolojik tedavilere yanıt vermesi sonucunda birçok kişinin yaşamında oluşan kalp çarpıntısı kendiliğinden geçecektir. Çok stres altında ya da yaşamakta olduğu korku sonucunda kişilerde oluşan ani gelişen kalp çarpıntısı belirtilerini hafifletmek amacıyla sakinleşmesi gerekmektedir. Kişilerin çok sinirlenmesi durumunda da kalp çarpıntısı olacağı için sinirinin geçmesi beklenmelidir.

Stresi yenmenin en iyi yöntemlerinden bir tanesi de egzersizler olmaktadır. Kişilerin kendisini daha dinç hissetmelerini sağlayacağı gibi kan akışının da hızlanmasında çok yardımcı olacaktır. Özellikle de yoga ya da meditasyon yapmanız stresli dönemlerinizi daha hızlı atlatmanızı sağlayacaktır. Stresi yenmek istiyorsanız normal bir uyku düzeninizin olması gerekmektedir. Ortalama 8 saat bir uyku stres ile başa çıkmanızda sizlere yardımcı olacaktır. Yapılan psikolojik çalışmalar gösteriyor ki kişinin yaşamakta olduğu stresten kurtulabilmesi amacıyla o konu hakkında yakınları ile konuşmak ve sorunun üzerine gitmek her zaman için etkili olacaktır. Bu nedenle ailenizle ya da yakın arkadaşlarınızın yardımına ihtiyaç duymanız önemlidir. Gün içerisinde kişinin yüz kaslarını çalıştırması amacıyla gülümsemeye çalışması gerekmektedir. Yüz kaslarının gülümseme sonucunda çalışmasını beyin algılayacaktır. Alacağınız D vitamini stresle mücadele konusunda son derece önemli bir etki olacaktır. Bu nedenle de sizlerde güneş ışığından yararlanmalı ve güneşli havalarda orta tempolu yürüyüşler yapmalısınız. 

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.