Sol Tarafa veya Sırt Üstü Yatınca Kalp Çarpıntısının Nedenleri

Sırtüstü yatmakta olan hastalarda nefes darlığı ya da kalp çarpıntısı görülmektedir. Hastanın sol tarafına dönerek yatması sonucunda ağrı oluşacağı gibi öksürük meydana gelir.

Yatarken Kalp Çarpıntısı 

Kalpte anormal derecede hızlı atması neticesinde kalp çarpıntısı oluşacaktır. Bu durum dakika içerisinde 100 üzerinde atım olması nedeniyle gerçekleşecektir. Bazı insanlarda hızlı kalp atışı kısa bir süre içerisinde kendiliğinden geçerken, bazı kişilerde ise bu uzun sürecektir. Kalp çarpıntısı yaşamakta olan bir kişinin kalp rahatsızlıkları sonucunda olacağı gibi aynı zamanda da kanın vücuda fazla pompalanmasına neden olacak durumların başında psikolojik rahatsızlıklardan ötürü ya da yediği yemeğin çok geç saatte yenmesi, ağır ve yağlı olmasından dolayı da yaşanabilir. Kalbin bir dakika içerisinde 100’den fazla çarpmasına neden olan durumların başında kalbin kanı düzgün bir şekilde ulaştıramazsa kaynaklanacaktır. Kan düzgün bir şekilde organlara ulaşmasını engelleyecek olduğundan çarpıntının oluşması ile de sonuçlanacaktır. 

Uzanınca Kalp Çarpıntısı Nedenleri

Dehidrasyon nedeniyle birçok kişinin uzandığı zamanlarda ya da uykusu sırasında kalp hızında artmalar görülecektir. Bu durum sıklıkla kişinin alkol ve sigara tüketiminden veya nescafe gibi kafeinli içecekleri fazla tüketmesi durumunda yaşanması mümkün olur. Dehidrasyon olma durumunda kişilerin kalbin vücudun her tarafında düzgün bir şekilde kan ulaştıramaması neticesinde kanın dolaşım hacminde oluşacak azalma ile birlikte kalp dokusunda oluşacak zarar sonucunda görülmektedir. 

Çoğu insanlarda çarpıntının gerçekleşmesine neden olan durumlardan bazıları da stresli bir hayata sahip olmaları ya da kaygı olmaktadır. Birçok kişinin gün içerisinde yaşamakta olduğu sorunlar, sinirli bir gün geçirmesi ya da var olan kaygılarının sonucunda insanların hayatında özellikle de uzanması sonucunda çarpıntısının oluşmasına neden olacaktır. Daha sıklıkla kişilerin sol tarafına doğru yattıkları zamanlarda stres ya da kaygılı olmaları sonucunda sinir sisteminin uyarılması neticesinde kalp hızında değişiklikler olacaktır. Bu durum içerisinde kalp atış hızında artma görülecek ve hızlı kalp atışı insanları zorlayacaktır. Birçok kişilerin hayatı içerisinde panik atak yaşamaları sonucunda bir anda yaşadıkları atak sonucunda kişilerin kalp çarpıntısının da olması çok fazla görülmektedir. 

Yenilen yemeklerin ağır ve yağlı olması sindirmesi sırasında kalbin daha çok kan pompalaması ve gastrointestinal sistemin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için kana ihtiyacı olacağından kalp daha çok çalışacaktır. Bu nedenle de çarpıntının oluşması söz konusu olacaktır.

Sol Tarafa Yatınca Kalp Çarpıntısı

Mitral kapak prolapsusu yaşamakta olan hastaların sıklıkla yatması durumunda kalp atış hızının artmasına neden olacaktır. Daha çok bu çarpıntı ve ağrının oluşması arka kısmında ya da kişinin sol tarafında kalp çarpıntısının oluşması ile sonuçlanacaktır. Kalbin elektrik sisteminin aşırı duyarlı olması sonucunda da çarpıntılar sıklıkla görülmektedir. Özellikle de sol tarafa doğru ya da sağ tarafa doğru pozisyon değiştiren insanlarda kalp dokularının çeşitli kısımlarının tam olarak çalışmaması sonucunda çarpıntının şiddetli  olmasına neden olacaktır. 

Kadınların hormonal değişikliklerinin olmasından dolayı kalp çarpıntısı oluşması söz konusu olacaktır. Sıklıkla her ay gördükleri adet döngüsü içerisinde hormonlarında oluşan değişikliği sebebi ile görülecektir. Ya da 50 yaş üzerinde olan bayanların menopoz dönemi içerisinde kaldıkları zaman hormonal değişiklikleri olması sonucunda özellikle de geceleri yattıkları zaman bir anda gelişecek olan kalp çarpıntısı, terleme ya da nefes darlığı gibi durumlar meydana gelecektir. Kadınların gebelik durumları içerisinde yine hormonal olarak değişiklikler olmaktadır. Bunun neticesinde de dinlenmek amacıyla uzandıkları zamanlarda şiddetli bir kalp çarpıntısı gebe kadınlarda görülecek bir durum olacaktır. Kadınların azalmış östrojen hormonun çok fazla salgılanması sonucunda da yaşanacak olan ya da artmış progesteron durumlarında da sıklıkla görülmektedir. 

Yatarken kalp çarpıntısının oluşmasına neden olan sorunlardan bir tanesi de tiroid bezlerinin aktif olarak çalışmasıdır. Anormal bir şekilde çalışması sonucunda kişinin uzanması sonucunda hızla atan kalp atışları olacaktır. Çoğu kişiyi etkilemekte olan tiroid hastalarının ,kalbinin çok hızlı bir şekilde atmasına neden olur. Tiroid bezinin fazla çalışması aynı zamanda da hormonların da fazla çalışmasına neden olacağı için kalp dokusunu da etkileyecektir. Bunun sonucunda da çarpıntıyı yaşayacak bir kişinin uzandığı zaman atım hızının daha çok yükseldiği görülmektedir.

Yatınca Kalp Çarpıntısı Oluşursa Yapmanız Gerekenler

Kişilerin uyumadan önce uzandıkları zaman yaşayacak oldukları çarpıntıyı önlemek amacıyla altında yatan nedeni bulması gerekmektedir. Bol bol sıvı tüketmesi, ağır yemekleri yemekten kaçınması, günün ilerleyen saatleri içerisinde egzersiz yapmaması, nikotin, alkol gibi zararlı alışkanlıkları ve alkol tüketiminden uzak durmaları gerekmektedir. Daha sıklıkla kalp hastalığına sahip olan kişilerin sol tarafına doğru yatmamaları söz konusu olacaktır. Bu durumda mutlaka bir kardiyolog uzmanına giderek muayene olması gerekmektedir. Panik atak hastalığı yaşadığı için oluşan kalp çarpıntısı belirtilerini hafifletebilmek için hastaların nefes egzersizleri yapmaları tavsiye edilmektedir. 

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.