Çocuklarda Kalp Üfürümleri ve Tedavi Yöntemleri

Her iki çocuktan birinde rastlanılan ve kalp ritmleri arasında seslerin duyulması şeklinde ortaya çıkan bu üfürümler masum olabileceği gibi altında yatan bir hastalığa bağlı olarak da oluşabilmektedir.

Çocuklarda Kalp Üfürümü

Kalbi dinlerken normal rtim arasında çıkan üfürme şeklindeki sese kalp üfürümü denilmektedir. Her ne kadar çocuğunuzda kalp üfürümü var denildiğinde; üfürüm kelimesine bağlı olarak aile panik yapsa da bu durum bilhassa çocuklarda normal kabul edilen ve tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.  Masum üfürüm adı verilen bu sesler çoğu zaman kalpte kan akışı nedeniyle meydana gelmektedir.  İki yaşından sekiz yaşına kadar olan aralıklarda meydana gelen bu masum üfürümler her iki çocuktan birinde rastlanılmaktadır. Bilhassa ateşli hastalıklara bağlı oluşan bu sesler hafif şiddetli ritmik üfürüklerdir. Bunun yanında bebeklerde ilk ay içinde oluşan üfürümler masum sayılmaz. Bu sorunlarda zaman kaybetmeden çocuklarla ilgilenen kalp doktorlarıyla irtibata geçilmesi gerekmektedir.

Çocuklarda oluşan kalp üfürümlerinin farklı belirtileri olabilmektedir. Çocuklarda üfürümü başlı başına bir hastalık olmakla birlikte aynı zamanda muayenede ortaya çıkan belirtiler arasında yer almaktadır. Kalp ritmleri arasında duyulan bu sesler masum olabileceği gibi kalple ilgili olan bir hastalığın da işareti olabilmektedir. Kalp ritmleri arasında sesler duyulması durumunda bebeklerde ve çocuklarda deride renk değişimi, gelişimde herhangi bir sorun olup olmaması, solunumda güçlük veya yemek yeme zorluğu ya da iştahsızlık gibi bir başka belirti olup olmadığı gözlemlenir.

Çocuklarda kalp üfürümü masumu yoksa bir kalp hastalığı sorunundan dolayı mı oluştuğunun kesin olarak anlaşılabilmesi isin bir takım tahliller ve röntgenler çekilir. Bu seslerin altında yatan nedeni öğrenmek için zaman kaybetmeden bir kalp doktoruyla irtibata geçilmesinde fayda bulunmaktadır.

Masum Üfürükler

Çocuklarda sıklıkla rastlanılan kalp ritmleri arasındaki masum üfürük diye adlandırılan herhangi bir hastalığa veya ciddi bir soruna bağlı olmayan üfürümler farklı nedenlerden oluşa bilmektedirler.  Yeni doğmuş olan bebeklerle sekiz yaş arasındaki her iki çocuktan birinde rastlanılan bu ritm arası seslerin her hangi bir sorun oluşturmaması yanında tedavi edilebilecek bir sorun kaynağı da olmamaktadır.

Çocuklarda Kalp Üfürümleri

 

Günlük hayat akışını etkilemeyen bu masum rtim arası seslerde çocuklar kendilerini zorlamamak kaydıyla spor yapabilir. Koşabilir, rahatlıkla yemek yiyebilir. Burada kalp ritim arası seslerin masum olup olmadığının kesin olarak anlaşılması önemli bir ayrıntı oluşturmaktadır.  Herhangi bir nedenden kaynaklanmayan bu  sesler aynı zamanda yaşanan bir soğuk algınlığı, gribal enfeksiyonlar, spor sırasında veya sonrasında, koşmaya bağlı ya da helecanlanmayla ilgili olarak da oluşabilmektedir.

Tedavisi

Çocuklarda veya bebeklerde kalbinde ritmi arasında gelen sesler eğer masum olarak tabir edilen bir üfürümse ve bu masumluk yapılan tahliller ve çekilen röntgenler sonucu kanıtlanmışsa o zaman çocuklarda veya bebekte bu konuda her hangi bir tedaviye gerek duyulmamaktadır. Zaten bu masum üfürümler genel olarak sekiz yaşından sonra kendi kendine geçmektedir.

Masum olarak kabul edilen sorunsuz sayılan üfürümler çocuklarda veya bebeklerde herhangi bir soruna veya herhangi bir kısıtlanmaya neden olmaz. Yaşamlarını rahat bir şekilde devam edebilirler. Fakat bu üfürümler eğer herhangi başka hastalık sebebiyle oluşmuşsa zaman kaybetmeden bu hastalığın altında yatan ve oluşmasına neden olan hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir.

Kalp ritimleri arasında duyulan bu sesler çoğu durumlarda bir kalp hastalığı temeline dayanabilmektedir. Eğer kalbin delik olmasına bağlı oluşmuşsa bu delik yapılan bir cerrahi müdahaleyle kapatılır. Bu ritim sorununun altında damar tıkanıklığı gibi neden varsa tıkalı damar balon yardımıyla açılır. Çocuklarda oluşan bu sağlık problemi tamamen tedavi edilene kadar kontrol altında tutulmalıdır.  Kalp ritimleri arasında duyulan bu seslerin tedavisinde izlenecek yol, bu hastalığa neden olan sorunun ortadan kaldırılmasıyla ilgili olarak değişiklik göstermektedir. Masum olmayan üfürümler sorunun nedenine bağlı olarak ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Yeni doğmuş olan bebeklerde ciddi bir kalp hastalığı olsa bile kalp ritimleri arasında sesler duyulmayabilmektedir. Genel olarak altı aydan sonra bu sesler kendini göstermeye başlamaktadır.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Çocuklarda kalp üfürümü eğer masum değilse ve farklı bir nedene bağlıysa acil olarak nedenin saptanarak tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu tedavi sürecinde dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar bulunmaktadır. Bunlara şu şekilde örnek verebiliriz:

  • Çocuklarda yapılan muayene sırasında  ritimleri arasında sesler duyulması durumunda bu konudan ailenin bilgisi olması önemli bir ayrıntıdır.
  • Üfürümlerin masum olup olmadığının kesin olarak anlaşılması amacıyla çocuklarla ilgilenen bir kalp doktoruna gidilmesi gerekmektedir.
  • Çocuklarda kalp üfürümü olduğunda eğer bu sesler masum sayılan türdense o zaman çocuğun normal yaşantısında bir kısıtlama gerekli olmaz.
  • Üfürüm nedeni masum sayılmıyorsa ve bir hastalığa dayalı olarak oluşuyorsa gerekli olan önlem alınır ve hasta takip altında gözlenerek gerekli olan tedavi uygulanır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.