Yeni Doğan Bebeklerde Kalp Üfürmesi Nedenleri

Yenidoğan bir bebeğin kalp atışlarını dinlerken kalbin büyük damarlarından kan akışı sağlanırken ekstra bir ses çıkarmasıdır.

Bebeklerde Kalpte Üfürüm 

Yenidoğan bebeğin kalp atışlarının sağlıklı olup olmadığını anlamak için doktor tarafından yapılan muayene sırasında kanın büyük damarlardan geçerken var olan türbülans sonucunda farklı seslerin duyulmasına kalpte üfürüm oluşması anlamına gelmektedir. Kalpte üfürümlerin bazıları masum üfürüm olarak adlandırılan ve kanın normal akışı sırasında meydana gelebilecek bir rahatsızlık olarak adlandırılacaktır. Kalpte üfürüm bazı durumlar içerisinde ise altında yatan bir hastalığın belirtisi olacağından bebeğin ekokardiyografi yöntemi ile altında yatan hastalığı bulmak için yapılacak bir yöntem olmaktadır.

Bebekte Kalpte Üfürüm Belirtileri

Masum kalp üfürümü olması durumunda altında yatan herhangi bir hastalık oluşmaması durumunda kalpte ses değişikliğinin olması dışında herhangi bir belirti olmayacaktır. Fakat anormal kalp üfürümü olması durumunda ise doktor tarafından stetoskop ile birlikte kalbi dinlemesi durumunda doktor tarafından duyduğu bu ekstra sesin yanı sıra başka belirtilerde ortaya çıkma riski bulunmaktadır.

 • Bebeğin parmak uçlarında ve dudaklarında mavi cilt renginin oluşması;
 • Şişme görülebilir;
 • Ani kilo alışı;
 • Nefes darlığının oluşması;
 • Kronik bir şekilde öksürük;
 • Genişleyen karaciğer;
 • Genişleyen boyun damarları;
 • Zayıf iştah;
 • Büyüme geriliği;
 • Terleme;
 • Göğüs ağrısı;
 • Baş dönmesi;
 • Bayılma.

Kalp kireçlenmesi sonucunda aort kapakçığının daralması gibi ya da kalınlaşması gibi durumlarda kalpte üfürüm oluşması sonucunda da birçok belirtisinin olması görülecektir. Bu belirtilerin görülmesi sonucunda ciddi rahatsızlıkların oluşması nedeninden kaynaklandığı için bebeğin mutlaka erken tedavi edilmesi gerekmektedir. 

Bebekte Kalpte Üfürüm Nedenleri

Yenidoğan bebeklerde kalp atışı her zaman için daha fazla olacaktır. Bir bebeğin kalp atışı bir dakika içerisinde 120 ile 140 arasında olacaktır. Bu atım hızı bebeğin ağlaması sonucunda bir dakika içerisinde 170 atıma kadar çıkması mümkün olacaktır. Bu nedenle de kalbin hızlı atması sonucunda kalpte masum üfürüm oluşma riski bulunur. Bebeklerde kanın geniş bir damardan geçerken, dar bir damara geçmesi sonucunda meydana gelebilir. Kanın kalbin akciğere ulaşacak olan atardamardan geçerken ve kanın kalbin solunda bulunan ana atar damar olan aorta ulaşması için geçerken de duyulması mümkün olmaktadır.

Çocuklarda meydana gelecek olan anormal kalp üfürümlerinin doğuştan kalp hastalıklarının sonucunda meydana gelecektir. Kalpte delik olması sonucunda kalpte deliğin büyüklüğüne ve de nerede olduğuna bağlı olarak kalpte üfürüm meydana gelir. Kalp kapaklarında anormalliklerin oluşması sonucunda doğuştan meydana gelecek olan kalp sorunlarının olması sonucunda görülecektir. Mitral kapak prolapsusu gibi ya da sızıntı olması gibi durumlarda yenidoğan bebeklerde meydana gelecektir. Endokardit kalbin ve kapakların iç astarında bir enfeksiyon oluşması sonucunda bakterinin kana geçmesi sonucunda kalbe ulaşırsa kalpte üfürme meydana gelir. 

Bebekte Kalpte Üfürüm Tedavisi

Kalp üfürümleri fiziksel muayene sırasında anlaşılacaktır. Göğüs röntgeni, EKG, Ekokardiyogram, Kalp kateterizasyonu gibi görüntüleme teknikleri kullanılarak tanının konulması mümkün olacaktır.

Eğer ki kalp üfürümü masum olarak adlandırılması sonucunda herhangi bir tedavi gerektirmeyecektir. Eğer ki yenideoğan bebeğin kalpte oluşan sorun nedeniyle kalpte üfürüm meydana geliyorsa ve bu anormal kalp üfürümü olarak tanısı konulması durumunda altta yatan hastalığın tedavi edilmesi mutlaka gerekmektedir. Bunlar için bir takım kimyasal ilaçların kullanılması ya da cerrahi müdahale edilmesi gerekmektedir. Daha çoklukla doktor tarafından kan pıhtılaşmasını önleyecek antikoagülanlar reçetenin edilmesi sonucunda kan pıhtılaşmasını önleyecektir. Diüretikler yüksek tansiyon gibi kalp mırıltılarını kötüleştirecek diğer durumların tedavisinde yardımcı olacak ve hastalığı ortadan kaldıracaktır. Bazı kimyasal ilaç olarak anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri kan basıncının düşmesini sağlayacaktır. Statinler kolesterollün düşmesini sağlayacak ve kalp kapakçıkları gibi sorunlarda kullanılmaktadır.

Bazı yenidoğan bebeklerde oluşan kalp kusurları sonucunda cerrahi müdahale şart olmaktadır. Bunun için daralmış valf bölümünün genişlemesi için balon valvüloplasti uygulanması gerekmektedir. Anüloplasti yapay bir halkanın valf etrafına yerleştirilmesi ve dokuyu sıkma işlemi olmaktadır. Genellikle bu işlemler açık kalp ameliyatı yöntemi kullanılarak yapılmaktadır. Valfin çıkarılması veya doku valfi ile değiştirilmesi gerekecektir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.