Kalbin Yüzde 30 Çalışması Ne Anlama Gelmektedir?

Kalbin % 30 civarında çalışması sorunlu bir durumun varlığına işaret eder. Bundan dolayı olarak kısa süre içinde uzman hekimle tedavi sürecine başlamak gerekmektedir.

Kalbin 30 Çalışması

Her kalp atışı kalbi sıkar veya rahatlatır. Her kasılma kanı iki pompa odasından ( ventrikül ) dışarı iter. Kalp rahatladığı zaman ventriküller kanla doldurulur. Ejeksiyon fraksiyonu ( EF ), her bir büzülme ventriküllerin dışarı pompalanır. Bu da kan miktarının ya da yüzdesi anlamına gelmektedir. Bu yüzde veya EF numarası, sağlık uzmanınızın kalbin nasıl çalıştığını belirlemesine yardımcı olur. Normal bir kalp her vuruşla kalbin kan hacminin yarısından fazlasını pompalar. Normal bir EF % 50 ile 75’tir. EF  genelde  eko kardiyogram denilen basit, ağrısız bir test yardımı ile ölçülür. Özel bir görüntüleme makinesi kalbin dört bölmesini, valflerini ve kalbin ne kadar iyi pompalandığını gösterir. Kalbin bir video görüntüsünü oluşturmak için ses dalgalarının kullanımı yapılmaktadır. EF ölçümü yapılması adına kullanılan diğer testlerin arasında kardiyak kateterizasyon, manyetik rezonans görüntüleme (MRG), bilgisayarlı tomografi (BT) ve nükleer tıp taramaları bulunur.

Ejeksiyon Franksiyon Numaraları;

 • % 50 ile 75 aralığı; kalbin pompalama yeteneği normaldir.
 • % 36 ile 49 aralığı; kalbin pompalama yeteneği normalin altındadır.
 • % 35 ve daha altında olan rakamlar; kalbin pompalama yeteneği düşüktür.

% 30 EF

Düşük bir EF sayısı, kalbin pompalama fonksiyonu ile ilgili problemleri ve kalp yetmezliği belirtileri ile ilişkili olabilmektedir. Bu kalbin vücudun geri kalanına yeterli miktarda kan pompalamadığı bir duruma işaret eder. Yalnız tedavi ile birlikte birçok insan kalp yetmezliği yaşamaktadır. Düşük olan % 30 EF numarası mevcutsa aşağıdakileri içerebilecek kalpte yetmezliği belirtilerini tanımak çok önemli bir detaydır.

 • Yorgunluk ( her zaman yorgun hissetme )
 • Nefes darlığı
 • Ayaklarda şişme

Düşük bir EF, kalbin pompasını daha az etkili hale getirebilen anormal kalp ritimleriyle de ilişkilendirilebilmektedir. Kalp rahatsızlığı mevcutsa uzman Doktor EF’inizi düzenli olarak kontrol ederek hasta kişinin durumunu oldukça yakından izler. Tedavisi kapsamında ise uzman hekimlere aşağıda bulunan sorular detaylı şekilde sorulmalı ve yanıtları netleştirilmelidir.

 • EF numaramla ile yakından ilgilenmeli miyim?
 • Bu durumda yapmak gerekenler
 • Kalp sağlığı için yapılacak diğer detaylar
 • Kalbin ritim sorunlarında uzmanlaşmış farklı bir uzmana görüşmek gerekir mi?

Azaltılmış EF’si olan birçok kişi, implante edilebilir kardiyak defibrilatör ( ICD ) ismi verilen bir tıbbi cihazdan yardım alabilir. Bir ICD bir olan kalp pili ventriküler davranır cihazın benzeri fibrilasyon( VF ) ve ventribular  taşikardi ( VT ) neden olabilir.  Ölümcül kalp ritmi ani kalp durması( SCA ) buna örnektir.

Çeşitli çalışmalarda sorunları görmek için yapılmıştır ICD’ler önlemeye destek olabilir. Çalışmalardaki insanlar  % 35 ile 40 veya daha düşük bir ejeksiyon fraksiyonuna  ( EF ) sahiptir. Sadece geleneksel olan tıbbi bakım alanlara göre ICD’li kişilerde sağkalım oranlarının anlamlı olarak daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir.

Sağlıklı Ejeksiyon Fraksıyonu Nedır?

Sağlıklı bir kalpte her vuruş, sol ventriküldeki kanın en az yüzde 50’sini dışarı pompalama durumu vardır. Bu nedenle, EF’in kalbin iyi pompalandığını, vücut ve beyine yeterli düzeyde kan sağlayabildiğini göstermek için yüzde 50 ile 75 arasında olması gerekir.   Ejeksiyon fraksiyonu yüzde 30’dan yüzde 35’e düştüğünde, kalp durması riski önemli ölçüde artma gösterir. Bundan dolayı belirtileri meydana gelmeye başladığı an en kısa süre içinde uzmana gidilmesi gerekir.

 • Sağlıklı olan bir kalpte her vuruşta kanın yüzde 100’ünü pompalamadığını unutmamakta önemli bir detaydır. Bazı kanlar daima kalpten kalır.
 • Sağlıklı olan bir kalbin % 50 ile 75 arasında bir EF si bulunur. Bu da kalbin iyi bir şekilde pompalama yaptığını, vücuda ve beyine yeterli miktarda kan sağlayabildiğini gösteren bir detaydır.
 • Eğer EF’de % 50’nin altına düşüş gösterirse kalbin artık vücudun gerekli ihtiyaçlarını karşılamak için etkili bir şekilde pompalama yapmadığını ve zayıflamış bir kalp kası meydana geldiğini gösterir.
 • Kalp krizi, hastalıklı kalp kapağı veya kalp Yetmezliği sebebi ile hasar meydana gelmişse düşük pompalama ve düşük EF oluşabilir.
 • Her ne sebepten olursa olsun % 30 EF durumu sıkıntı süreçlerin başlamasına neden olabileceğinden dolayı kısa sürede tedaviye başlanması gerekir.
 • Tedavi sürecinde uzman hekimlerin söyledikleri ve dikkat edilmesi için önemli olarak bahsettikleri tüm detaylara dikkat edildiği sürece daha sağlıklı yaşamak mümkün hale gelir. bundan dolayı önemli olan tedaviye kısa süre içinde başlamaktır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.