Hipertansiyon Sorunu İçin Tıbbi ve Bitkisel Tedavi Süreci

Hipertansiyon hastası olan kişilerde öncelikli olarak altta yatan neden uzman tarafından belirlenir. Bu belirleme neticesine göre gerekli olan tıbbi tedavi sürecine ve bitkisel desteklere başlanır.

Tedavi

Hipertansiyon tedavisi konusunda en önemli detay yaşam tarzında oluşturulacak değişikliklerdir. Yaşamsal değişimler hipertansiyon geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Hafif  düzeyde yüksek tansiyonu olan kişiler sağlıklı kiloya ulaşma, düzenli şekilde egzersiz yapma, alkol ile tuzu sınırlandırma ve sigarayı bırakma eylemleri ile kan basıncını normal seviyeye düşürebilir. Bunların yanı sıra cinsiyet, ırk ve artan yaşla ilişkili riskler, yaşam tarzı değişiklikleriyle kaybolmayacaktır. Birçok durumda yüksek kan basıncını kontrol etmek için ilaç içeren bir tedavi planı gereklidir. İleri yaşlarda hipertansiyon nasıl tedavi edilir kapsamında ilaç kullanımı genelde şarttır. Hipertansiyon tedavi yöntemleri arasında kullanılabilen çeşitli ilaç sınıfları bulunur. Bu ilaçların her çeşitti kan basıncının düzenlenmesinin belirli bir yönünü hedefleyerek farklı şekilde çalışır. Uzman hekim uygun ilaç kombinasyonları ve dozajları seçmek için hastası ile birlikte çalışır. Hipertansiyon tedavisi kapsamında kan basıncı yüksekliğine sebep olan durum netleştirilebilirse ya da kontrol edilebilirse kan basıncı seviyeleri normale düşebilir veya normal seviyelerin yakınına indirilebilir. Hipertansiyon tedavisi mümkün değilse ve altta yatan sorunun kontrolü, böbrek hastalıklarında meydana geldiği gibi daha fazla hasarı en az düzeyde indirgemekse hipertansiyon İlaç kombinasyonları ile kontrol altına alınabilir. Hastaların organlarının faaliyetlerine destek olmak, korunmasına yardımcı olmak ve akut tedaviye destek sağlamak hasta zaten yakından takip edilir.

Kan basıncının 180/110 mm Hg’dan fazla olduğu aciliyetler, organ hasarı olmadan, organların hasar görmesi ve kan basıncı ölçümleri 180/120 mm Hg’dan daha yüksek olabilen acil durumlar hemen tedavi altına alınır. İntravenöz ilaçların kullanımının yapılmasını hastanın izlenilmesi için  hastaneye yapmak gerekebilir. Hızlı bir şekilde tedavi edilmezse organ hasarına neden olabilir.

Preeklampsi ya da tokemikemi olan gebe kadınlar da uzman hekim tarafından dinlenme ve yakın izlemek ile takip edilmelidir.  Preeklamsi için gerekli olan tek çare sadece bebeğin doğumudur. Gebelik sürecinde hipertansiyon tedavisi için gerekli olan tüm tedaviler uzman doktor tarafından belirlenmelidir. Bu süreçte uzmanın söylediklerinin tamamına uymak ve kesinlikle dışına çıkmamak gerekir. Bu sayede bebekte anne adayı da kesinlikle zarar görmez.

Hipertansiyon Bitkisel Tedavi

Sarımsak

Sarımsak ve hipertansiyon konusunda yapılan araştırmalar sonucunda kan basıncı konusunda etkili olduğu ortaya çıkmıştır. sistolik kan basıncı ve diastolik kan basıncı konusunda oldukça etkilidir. Sarımsağın kullanımı konusunda;

  • Özellikle sarımsağın bir diş olarak çiğnenmesi önemlidir. Ağız içine bir diş sarımsak atılır ve suyu çıkıncaya kadar en az 15 dakika boyunca çiğnenir.
  • Ayriyeten 1 ya da 2 diş sarımsak ince kıyılır. Bir bardak suyun içine katılarak gün içinde 1 defa içilir.
  • Farklı bir yöntemde uygulamasında da sarımsak ince ince kıyılır. Ardından bu parçalar cam bir kâsenin içine koyularak üzeri tamamen bal ile örtülür. Bu şekilde birkaç saat bekletildikten sonra günde bir kez tüketilmelidir.

Kakao ve Bitter Çikolata

Bitter çikolata ve kakao antioksidan açısından oldukça güçlüdür. Yüksek tansiyonun düşmesi konusunda destek sağlar. Yapılan bazı araştırmalar kakao flavanollerin kan damarlarında nitrik oksit oluşumunu artırdığı ve bu arttırma sonucunda kan damarlarının genişlemesi meydana gelir. Genişleme sayesinde kanın içinde bulunan basıncın düşmesi konusunda etki sağlanmış olur. Bitter çikolata içinde bulunan kakao oranının yüksekliği beslenme açısından da insanlara tokluk hissi verir. Gün içinde bir parça tüketilmesi gerekmektedir.

Pancar Suyu

Hipertansiyonun tedavisi konusunda yapılan araştırmalar neticesinde pancar suyunun yudumlanması hipertansif kriz tedavisi konusunda etkili olduğunu ortaya çıkartmıştır.  Pancar suyu inorganik nitratlar ve nitrik oksit arttırma özelliğine sahip bileşenler içermektedir. Günlük olarak pancar suyunun tüketilmesi sistolik kan basıncı konusunda azalma sağlar. Uygulama için;

Pancar ve turp suyu birlikte kullanılmalıdır. Eşit oranlarda hazırlanan bir bardak sebze suyu her gün tüketilir.

Kereviz

İnatçı hipertansiyon tedavisi konusunda kereviz  Çin kültürüne yaygın bir şekilde kullanılır. Özellikle Çinliler karaciğer ve akciğer hipertansiyonu tedavisi içinde kerevizin tohumlarını tercih etmektedir. Lif kaynağı olan sebze vücudun fazla su dışarı atmaya da yardımcı olur. Uygulama için;

Kereviz tohumları yemeklere katılarak çay olarak hazırlanarak tüketilir. Bunun dışında sebzenin kendi suyu da gün içinde 3 kez tüketilebilir. Düzenli şekilde uygulandığı zaman kısa vadede etki sağlar.

 

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.