Kalp Kapakçığı Çökmesi Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Kalp kapakçığı çökmesi primer seviyede ve hastayı zorlayacak belirtiler vermiyorsa uzun seneler herhangi bir tedavi yapılmadan hastanın hayatı düzenlenerek yapılmaktadır.

Kalp Kapakçığı Çökmesi

Dünya genelinde insanların % 25 lik bir kısmında rastlanılan kalp kapakçığı çökmesi adı kadar ürkütücü bir rahatsızlıktır. Kadınlarda erkeklere olan on kat fazla rastlanılan bu sorun genel olarak  kendi aralarında primer ve seconder olarak iki sınıfa ayrılmaktadır. Primer mitral kapak prolapsusu konjental bağ dokusu rahatsızlıkları veya doğumsal nedenlere bağlanırken; seconder mitral kapak prolapsusu ise kalpte oluşan enflamasyon, göğüs bölgesinde yaşanılan travmalar ya da tabanında yatan farklı rahatsızlıklar gibi nedenlerden ortaya çıkabilmektedir.

İnsanların neredeyse dörtte biri bu rahatsızlığa sahipken; bir çoğu uzun seneler boyunca bu rahatsızlığın varlığından bile habersiz olarak sağlıklı bir hayat sürebilmektedir. Oluşan kalp ritim bozuklukları, göğüs ağrıları veya baş ağrıları gibi belirtiler çoğu zaman yorgunluğa ve strese bağlanarak ciddiye alınmaz.

Mitral kapak prolapsusu ismi verilen kalp kapakçığında çökme olayının kendine has belirtisi yoktur. Oluşan belirtiler bütün kalp kası, damar ve kalp kapakçık hastalıklarıyla neredeyse aynı gibidir. Rahatsızlığa kesin teşhis doktor tarafından yapılan muayene, tetkik ve tahliller sonucu ortaya çıkar.

Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Mitral kapak prolapsusu eğer çok yoğun bir seviyede değil de düşük derecede yaşanıyorsa hastada direk tedaviye gerek duyulmayabilmektedir. Bu gibi sağlık problemlerinde tedavi yöntemi belirlenirken hastanın yaşı, kapakçık çökmesinin oluşma nedenleri, beraberinde getirdiği sorunlar dikkatle izlenerek gereken yol belirlenir. Buna karşılık her sene düzenli olarak kontrolleri yapılarak doktor tarafından gerekli olan gözlem yapılır. Hastanın kendi hayatında sağlıklı düzenlemeler yapması istenir. Tedavi olarak da düşünebilen bu düzenlemelere örnek olarak şunları verebiliriz:

 • Kalp kapakçığında çökme sorunu olan hastanın sağlıklı bir yaşam felsefesine doğru yönelmesi,
 • Mitral kapak prolapsusu sorunu olan hastaların ilk olarak beslenme alışkanlıklarını düzenlemeleri gerekmektedir. Sağlıklı ve doğal sebze ve meyvelerle diyet listelerini oluşturmaları gerekmektedir. Beyaz bundan, tuz, yağ şekerden uzak durmaları, hazır gıdaları, yağlı yiyecekleri, kızartmaları ve paralelinde konserveleri sofralarından çıkarmaları önemli bir ayrıntı oluşturmaktadır.
 • Sağlıklı bir hayatın en önemli özeliklerinden biri uyku düzeni olmaktadır.
 • Varsa fazla olan kilo sorunlarından arındırılması gerekmektedir.
 • Alkol veya sigara gibi olumsuz ve sağlıksız alışkanlıkları varsa bırakmaları,
 • Mitral kapak prolapsusu sahibi olan hastaların stres ve psikolojik baskıdan uzak durmaları,
 • Çay, kola, kahve gibi kafein içeren içecekleri mümkün olduğu kadar az tüketmelidirler
 • Yumuşak kalbi yormayacak spor egzersizler yapmaları pasif ve hareketsiz hayattan kurtulmaları kalp ve kalp kapakları çalışmasının dengelenmesi açısından önemli unsurlardır.
 • Kalp kapakçıklarında çökme sorunu yaşayan hastaların senede bir kere düzenli olarak doktor kontrolünden geçmeleri yeterli olacaktır.

Kalp kapakçık çökmelerinde nadir olarak ameliyatla tedavi uygulanmaktadır. Oluşan kapakçık çökmesi eğer mitral kapak yetersizliği oluşturup kalbi zorlamaya başladıysa ve bu durumdan damarlar ve kalbin beslemekle yükümlü olduğu organlar, dokular ve hücreler zarar görüyorsa oluşabilecek ciddi riskleri önlemek amacıyla cerrahi müdahale ile kapak değişimi gündeme gelebilmektedir.

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Kalp kapakçıklarının çökmesi rahatsızlıklarının tedavisinde beslenme alışkanlığının düzenlenmesi, kalp kasına, kapakçıklara ve damarlara iyi gelen güçlendiren besinler tüketilmesi, bu konuda hazırlanmış bitki kürlerinden ve bitkisel çaylardan yararlanılması bu hastalık sorununu tam olarak tedavi etmese bile; kalbe, damarlara, organlara ve kapakçıklara hastalığın ilerleyerek daha fazla zarar vermesini engellemektedir.  Bitkilerle tedavi yöntemi aynı zamanda kalp kapakçık çökmesine bağlı olarak oluşabilecek komplikasyonları da minimum seviyeye indirmekte başarılı olmaktadır.

Kalp kapakçık Çökmesi Bitkisel Tedavi Yöntemleri

 

Mitral kapak prolapsusu sorunu olan hastaların bilhassa tüketmesi önerilen besinlere şu örnekleri verebiliriz:

 • Yeşil çay
 • Soya fasulyesi
 • Soya yağı
 • Salatalar
 • Lahana
 • Havuç
 • Brokoli
 • Brüksel lahanası
 • Maydanoz
 • Ispanak

Kalp kapakçıkları çökmesinden kullanılan bir takım bitkisel kürler bu rahatsızlıkların tedavisinde başarılı sonuçlar vermektedir. Bu kürler kesinlikle ana tedavinizi yapan doktorunuza danışarak onun onayıyla birlikte kullanılmalıdır.

Mitral kapak prolapsusu rahatsızlıklarında uygulanan bitki kürlerine örnek olarak şunları verebiliriz:

 • Alıç Otu Kürü

Dağlarda yetişen bir meyve olan alıç otunun hem yapraklarından, hem çiçeğinden hem de kendisinden yararlanabilecek hazırlanan bu kürde; kullanacağınız her hangi bir bölümü toz haline getirilmek suretiyle çay demler gibi demlenip her gün bir bardak için.

 • Kırk kilit otu kürü

Mitral kapak prolapsusu rahatsızlıklarında kırk kilit otu sorun çözücü özelliklere sahip olmaktadır. Bu kürün hazırlanışı oldukça basit olmaktadır. Bir bardak sıcak suda bir tutam kırk kilit otu beş dakika kaynatılır.  Ilımaya başladığında şeker katmadan çay gibi içilir. Bu kürü en az yirmi bir gün uygulamanız gerekmektedir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (5 votes, average: 3,60 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.