Kalp Büyümesi Sorunu İçin Doğal Çözüm Yolları

Kalp büyümesi sorunlarının ortadan kaldırılması adına gerekli olan tedaviler dışında destek sağlayacak doğalk çözümlerde kullanılabilir. Bunların düzenli şekilde uygulanması birinci kuraldır.

Kalp Büyümesine Bitkisel Çözüm

Zerdeçal

Yapılan klinik çalışmalar zerdeçalın büyümüş kalp üzerinde oldukça etkili olduğunu ortaya koymuştur. Zerdeçal curcumin içerir, bitkisel bileşen özellikle kalp krizi veya kalp yetmezliğinin azaltılmasında çok etkilidir Bu bitkide koroner kalp ve zıt hipertrofi işlevlerini onaracak muhteşem elektrik vardır. Ayrıca, yara oluşumunu azaltmada yardımcı olur. Zerdeçal genişlemiş kalp için çok etkili bir bitkisel tedavidir. Uygulama için;

Malzemeler

  • Bir tutam zerdeçal kökü
  • Sıcak su

Bu bitkinin kök kısmını tamamen ezin ya da toz şeklinde olanlarından kullanın. Ezilen bitkiyi sıcak suyun içine kattıktan sonra her gün bir su bardağı tüketin. Düzenli tüketim yapmak fayda bulmak açısından önemlidir. Su ile yapılan karışım dışında çorbalara ve diğer yemeklere baharat olarak da kullanılması önemlidir. Bitkiyi düzenli şekilde baharat olarak kullanan ülkelerde kalp hastalıkları ile alakalı yapılan araştırmalarda sayılarının oldukça az olduğu tespit edilmiştir.

Bal

Güçlü düzeyde antioksidan ve anti bakteriyel özellikler barındıran bal, büyümüş kalbin meydana getirdiği  rahatsızlıklar için her türlü kardiyovasküler hastalığın önüne geçmek konusunda yardımcı olan basit doğal bir ilaçtır.

Uygulaması; balın doğal olanı tercih edilmeli ve her gün birkaç tatlı kaşığı tüketilmelidir.

Kuşkonmaz

Kalp kaslarını güçlendirilmesi konusunda insan vücuduna destek sağlayan kuşkonmaz tedavi kapsamında ilerleyen zamanda oluşabilecek komplikasyonlara karşı da kalbin dayanıklı hale gelmesine olanak sağlar.

Kullanımı;  sebzenin sularının özümlenmesi için bütünüyle yani çiğ şekilde yenilmesi gerekir. Çiğ yeme konusunda sorun yaşayan kişiler hafif düzeyde haşladıktan sonra baharatlıyarak tüketebilir. Haftada iki kez et yemeklerinin yanında sebze olarak tüketilebilir.

Sarımsak

 Allium Sativum sarımsak bitkisinin verilen botanik adıdır. Sarımsak, ajoene ve allicin gibi antienflamatuvar ağrıları giderici maddeler içermektedir. Kalp büyümesi için şifalı bitkiler arasında ilk sıralarda yer alır. Koroner kalp içinde etkili bitkisel ilaçtır. Sarımsak aynı zamanda insan vücudunda LDL kolesterol birikiminin önüne geçer. Bu özelliği ile koroner kalbe uyum sağlar.

Kullanımı; özellikle çiğ ve taze şekilde tüketilmesi gerekir. Bu şekilde tüketme konusunda zorlanan kişiler yemeklerde ya da salatalarda mutlaka kullanmalıdır. Sarımsak tanesi ağızda çiğnenebilir. İçeriğinde bulunan tüm sular yutulmalıdır.

Arjuna

Arjuna, Hint otu ve bitkinin botanik adı Terminalia Arjuna’dır. Bitkinin kabuğu, kardiyomiyopati ve konjestif kalp yetmezliği tarzında durumlar için bitkisel bir tedavi olarak kullanılmaktadır. Göğüs ağrısını ortadan kaldırır ve aşırı kan basıncının düşmesini sağlar. Bu etkilerinden dolayı genişleyen koroner kalp veya kardiyomegali için inanılmaz bir tedavi yolu olarak inan yaşamında etki sağlar. Kalp kaslarının güçlenmesine sağlayarak kan pompalama kapasitesinin gelişmesini sağlamaktadır. Bitkisel tedavi kapsamında gerekli malzemeler;

  • Bir su bardağı ılık su
  • Bir tutam arjuna
  • Yarım çay kaşığı bal

Bir su bardağı ılık suyun içine arjuna kabukları eklenir ve iyice karıştırılır. Ardından beklemeden bal ilavesi yapılır. Bir hafta boyunca sabah, öğle ve akşam içilir.

Yeşil Çay

İnsan vücudundaki kolesterol seviyelerinin dengelenmesi adına faydalı olan yeşil çay kalp büyümesine iyi gelen bitkiler arasında sorunun ortadan kaldırılması için mükemmel bir toniktir. Yeşil çay ayriyeten arter duvarlarında meydana gelen plak oluşumunu önler, kalp rahatsızlıklarının ve yüksek tansiyon oluşumun önüne geçecektir.

Kullanımı; anti oksidan açısından zengin olan yeşil çay günde 2 ya da 3 kez içilmelidir. Kalbin fonksiyonlarının normale dönmesine destek sağlar.

Yaşamsal Değişimler

Stres Yönetimi

Hafif düzeyde kalbin rahatsızlıklarının altında yatan bir durum olarak karşımıza çıkabilir. Çok fazla stres insan yaşamında meydana gelen tüm olumsuz durumların kötüleşmesine neden olur. Hatta kalp krizine neden olabilir. Stres seviyesini azaltma yoluna gitmek kalbin sağlığı için çok önemlidir. Bunun için tıbbi açıdan yardım alınabilir. Ayrıca meditasyon ve yoga gibi eğitimler stresin azaltılması ile yönetimi konusunda insanlar için çok faydalıdır.

Egzersiz

Yürüme veya hafif tempolu yürüyüş gibi egzersiz genel kalp sağlığı için gereklidir. Düzenli yürüyüş ve hafif egzersizler insan yaşamında her daim olmalıdır.

Su Tüketimi

Genişlemiş bir kalbin olmasına neden olan sebepler arasında kan dolaşımında toksin oluşumu vardır. Yeterli miktarda su tüketerek bu zararlı toksinleri gün boyunca temizlemek ve kalbin kaslarını sağlıklı tutmak mümkündür. Sağlıklı olmak ve toksinleri atmak için gün içinde en az 2 litre su içilmesi gerekir.

 

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.