Kalp Kapağı Yetmezliği Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Kalp kapakçığı yetmezliği, kanın akışını sağlarken tam olarak kapanmaması sonucunda kanın kalbin üst odası olan atriyuma geri akması sonucunda yaşanacak bir durum olmaktadır.

Kalp Kapakçığı Yetmezliği

Kalpteki mitral kapağın tamamen kapanmaması durumunda, kanın kontrastlandığı gibi alt bölümden kalbin üst odası olan artriyum içerisinde geri akmaması durumunda meydana gelecektir. Bu durum oluşmasında vücudun geri kalanına ulaşacak kan miktarında azalma meydana gelir. Sonuç olarak kalp daha zor pompalamaya başlayacaktır. Bu durumda da konjestif kalp yetmezliği oluşacaktır. Mitral kalp kapağı yetmezliği akut yani aniden başlayacağı gibi geçirilen bir kalp krizinden sonra da yaşanması söz konusu olacaktır. Yetmezlik oluşmaya başlaması durumunda ise uzun süreli kronik olarak oluşur.

Kalp kapağı yetersizliği yaşamakta olan bir erkek, askerlikten muaf olabilmesi için doktor tarafından muayene edilmesi gerekiyor. Durumunun ciddiyetine bağlı olarak, doktor tarafından askerlik yapamaz raporu verilmesi durumunda muaf olmaktadır.

Kalp Kapakçığı Yetmezliği Belirtileri

Mitral kapak yetersizliği oluşması durumunda kişilerde bazı belirtiler meydana gelmeyebilir. Ancak erken dönem içerisinde mitral kapak tamirinden yararlanması sonucunda da kişilerde iyileşme beklenir. Hastalığın ciddiyetine göre ve nasıl geliştiğine bağlı olarak mitral kapak yetersizliğinin belirtilerinin şiddeti bazı kişilerde çok hafif görülürken bazı kişilerde çok şiddetli olacaktır.

  • Kalp akışı sırasında steteskop ile dinlenmesi durumunda ses gelmesi;
  • Dinlenirken ya da egzersiz yaparken nefes darlığı;
  • Hiçbir neden yokken oluşacak yorgunluk;
  • Kalp çarpıntısı;
  • Öksürük;
  • Uyuyamama;
  • Sık sık idrara çıkma;
  • Ritim bozuklukları;
  • Ayak bileklerinde ya da ayaklarda şişme.

Bu belirtileri yaşamakta olan bir kişinin mutlaka doktora gitmesi gerekmektedir. Hastalığın sonucunda kalp yetmezliğinin gelişme riski bulunmaktadır. Kan pıhtılarının oluşması gerçekleşebilir. Bu durum çok tehlikeli bir durum olmaktadır. Kalp krizine neden olacak bir durumdur. Atriyum kasılmalarının ve düzensiz bir çarpıntının olmasına nefes darlığının olmasına neden olacaktır. Bazı kişilerde kalp iç zarında meydana gelecek olan iltihaplanma görülebilecek bir durumdur.

Kalp Kapakçığı Yetmezliği Nedenleri

Dolaşım sisteminin merkezi olan kalp 4 tane odadan oluşmaktadır. İki tane üst odası olan atriyum ve iki tane alt odası olan ventriküler kan pompalar. Bu odalar sadece kan akışının tek bir yönde olmasını sağlamaktadır. Kan akışı sağlanması durumunda atriyumdan sol ventriküle akması durumunda mitral kapak açılacaktır. Daha sonradan sol ventrikül içerisine giren kanın geriye akmasını önlemek amacıyla kapanacaktır. Kalp kapağı yetmezliği oluşması durumunda ise mitral kapak sıkı bir şekilde kapanmayacaktır. Bu durum içerisinde sol ventrikülden gelen kan geriye doğru akacaktır.

Mitral kapak prolapsusu sonucunda mitral kapağı destekleyen yapraklar ve tendon benzeri kordlar zayıflaması sonucunda gerileyecektir. Bu durumda da mitral kapağın sıkı bir şekilde kapanmasını ve regürjistasyonun olmasına neden olur.

Zaman içerisinde mitral kapağın fleplerinin kalp duvarına tutulan doku kordonlarının mitral kapak prolapsusu olan kişilerde gerilemesi veya yırtılması sonucunda sızıntı oluşmasına neden olur.

Endokardit kalp kapaklarını içerebilen kalp kaplamasının bir enfeksiyon sonucunda hasar görmesinde meydana gelir.

Kalp krizi çoğu kişilerin kalp kasına zarar verecek ve kapağın işlevini yitirmesine neden olacaktır. Kardiyomiyopati kalp kasının anormalliği sonucunda kalbin zor çalışmasına neden olması durumunda mitral kapak yetersizliği olmasına neden olacaktır 

Kalp Kapakçığı Yetmezliği Tedavisi

Mitral kapak yetersizliğinin tedavisi belirtileri en aza indirmek ve olabilecek komplikasyonların ortadan kalması ayrıca da kalbin tekrardan işlevini sağlaması amacıyla yapılacaktır. Doktor tarafından teşhis konulması sonucunda mitral kapak deformitesi düzeltilmese de ilerlemesini durdurmak hedeflenecek ve özellikle de ciğerlerde oluşan sıvı birikimini aza indirecektir. Kan pıhtılaşmasını önleyecek ilaçlar hastaya reçete edilir. Pıhtılaşmayı engelleyecek kan sulandırıcılar verilecektir. Diyüretikler kalp yetmezliği de olan kişilere sıvı birikmesini önlemek amacıyla kanın kalbe akışını sağlamak amacıyla reçete edilecek ilaçlardır. Kalp ritmi bozulan hastalara doktor tarafından anti-aritmik ilaçlar verilmesi sonucunda ritimler düzelecektir. Antibiyotikler mitral kapak yetmezliği varsa ya da enfeksiyon riski taşıyan kişilerde kullanılması gerekmektedir. 

İlaç tedavisine yanıt vermeyen hastaların cerrahi müdahale ile mitral kapağın onarılma işlemi yapılacaktır. Mitral yetersizliği yaşamakta olan çoğu insan tamir edilmesi gerekmektedir. İkinci ameliyat türü ise mitral kapağın onarılmaması durumunda cerrah tarafından biyolojik bir valf ile değiştirilmesi gerekmektedir. Daralmış valf çıkaracak ve bunun yerine mekanik olarak insan vücudu ile uyum içerisinde olan valf ile değiştirilmesi gerekmektedir.

Kişinin sigara kullanmaması, sigara içilen ortamlar içerisinde bulunmaması, sağlıklı beslenmesi ve stresten her zaman için uzak durması gerekmektedir. Özellikle de ailesinde kalp hastalığını yaşamakta olan ya da yüksek tansiyon hastalarının çok daha dikkatli olması gerekmektedir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.