Öksürürken Kalp Ağrısı Nedenleri ve Uygulana Tedavi Yöntemleri

Öksürürken kalp ağrılarının oluşması kesinlikle ihmal edilmeden, ciddiye alınarak acil olarak doktora gidilmesi gereken bir sağlık problemi olmaktadır.

Öksürürken Kalp Ağrısı

Yaygın bir şekilde karşılaşılan öksürük nöbetleri bazı durumlarda solunum yolları ve akciğer rahatsızlıklarından dolayı kaynaklanırken bazı durumlardaysa öksürükle birlikte göğüs kısmında oluşan ağrılar ve sol taraftaki kolda uyuşma ve ağrıyla birlikte yaşanması durumunda kardiyovasküler sistem rahatsızlıklarından dolayı oluşabilmektedir.  Eğer öksürürken oluşan kalp ağrılarının temelinde yatan neden kardiyovasküler bir rahatsızlıksa; bu gibi durumlarda hastada şu belirtiler gözlemlenmektedir:

Öksürürken Kalp Ağrısı

 • Sık bir şekilde ve zorlanarak nefes alıp vermek
 • Dudaklarda morumsu veya mavimsi renk değişimleri
 • Parmak uçlarının sararması
 • Göğüs bölgesinde ortaya çıkan baskı hissi
 • Geçici olarak yaşanan bilinç kaybı veya bayılmalar
 • Boyun kısmında yer alan damarlarda gözle görülen bir şekilde ortaya çıkan şişlikler
 • Durup dururken soğuk terlemeler yaşanması
 • Ayak ve el bileklerinde ortaya çıkan ödemler ve şişlikler

Nedenleri

Akciğerlerden gelen temiz ve oksijenlenmiş kanı damarlar yoluyla vücutta bulunan bütün organlara, dokulara ve hücrelere ileten kalp kası hayati bir öneme sahip olan vücut mekanizmasının merkezi konumunda bulunan bir organdır. Bu dolaşım işlemi esnasında, yetişkin bir bireyin kalbinde bir dakika içinde ortalama olarak atmış adet kasılma ve gevşeme hareketi yaşanmaktadır. Temiz kanın vücuda yayılması sırasında ortaya çıkan hormonsal bir değişim nedeniyle sol ventriküllerin kasılmasıyla ilgili fonksiyonlarında azalmalar, kan dolaşımı sisteminde venöz tıkanmaların oluşmasına neden olmakta buna bağlı olarak da dolaşım sisteminde bozuklar yaşanmaktadır. Dolaşım bozuklukları ve venöz tıkanmalarına bağlı olarak akciğerlerde bulunan basınç artar. Bu sürece bağlı olarak gerçekleşen öksürüklere kardiyak öksürük ismi verilmektedir.

Kardiyak öksürükler yanında farklı bir belirti daha yoksa her hangi bir rahatsızlık semptomu olarak ortaya çıkmaz. Kardiyak öksürükler sırasında genel olarak; kalp kasında çarpıntılar yaşanması, göğüs kısmında yaşanan batma hisleri, Sol kolda meydana gelen ağrılar, baskılar ve uyuşmalar, soluk almada yaşanan sıkıntılar da kendini gösterebilmektedir.

Bu rahatsızlıkların oluşma nedenlerini saptamak için detaylı bir şekilde gerekli olan tetkiklerin ve tahlillerin yapılması gerekmektedir. Öksürük sırasında kalp kasında ağrı oluşmasının en yaygın nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Alkollü içecekler ve tütün ürünlerinin kullanılması
 • Yanlış beşlenme alışkanlıkları
 • Hareketsiz bir yaşam felsefesi
 • Psikolojik sorunlar ve stres
 • Bazı ilaçlara karşı vücudun verdiği tepkiler

Öksürük ve Kalp Ağrısıyla İlgili Rahatsızlıklar

Yaşanan öksürük nöbetleri sırasında eğer kalp kasında ağrılarda oluşuyorsa bu durum farklı kardiyovasküler sistem rahatsızlıklarından dolayı oluşabilmektedir. Bu rahatsızlıklara şu şekilde örnekler verebiliriz:

 • Kalp kasında ortaya çıkan ritim bozuklukları bir başka deyişle aritmi sorunları
 • Atriyal fibrilasyon; bilhassa ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan bu sorun zamanında gerekli olan tedavi yapılmadığı takdirde kalp krizlerine hatta hastanın yaşamını yitirmesine neden olabilmektedir.
 • Atriyel flutter; Vücutta bulunan oksijendeki dengenin bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkan bu rahatsızlıklara kesin tanı konulabilmesi için hastaya holter testi uygulanılır.
 • Aortik anevrizmalar; ana atar damar olan aortta meydana gelen genişlemeler balonlaşmalar veya damar yırtılmalarından kaynaklanan rahatsızlıklar
 • Aort stenozu; kardiyolojik sistemin en önemli damarı olan aortta meydana gelen daralmalar; kan dolaşımı sırasında akışkanlığın azalmasına ve oksijen oranının dengesinin bozulmasına neden oluyor
 • Endokardit; kalp zarında meydana gelen iltihaplanmalardır. Öksürükle birlikte kalp kasında şiddetli ağrılar yaşanmaktadır.
 • Konjestif kalp yetmezlikleri; kalp kaslarında çalışmanın düşük olması nedeniyle; dolaşımın bozulması durumudur.
 • Kardiyomegali; kalp kasında yer alan odalarda meydana gelen genişlemeye bağlı olarak oluşan rahatsızlıklar
 • Ventriküler septal kusur; kalp kasında yer alan odalar arasında delik bulunması rahatsızlığı olan bu sorun hastada doğumsal olarak gelişmektedir.

Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Öksürme sırasında kalp kasında rastlanılan yoğun ağrıların tedavisinde uygulanacak yöntem belirlenirken, bu sorunun altında yatan nedenın araştırılması gerekmektedir. Bu amaçla doktor tarafından bir takım testler istenilir. Bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans, ekokardiyografi bu testlerden bazılarıdır. Daha sonra hastalığın nedeni ve verdiği hasarlar, hastanın da durumu göz önünde tutularak incelenir ve gerekli olan tedaviye başlanılır. İlk olarak hastaya ilaç tedavisi verilerek oksijen ve kan akımı dengelenir. Öksürürken kalpte oluşan ağrıların tedavisinde rahatsızlıkların seyir durumu ve bulundukları evreler büyük önem taşımaktadır. Erken teşhisler hastanın ilaçla ve kendi hayatlarında yapacakları bir takım düzenlemelerle cerrahi müdahaleye gerek kalmadan rahatsızlığın tedavi edilebilmesi açısından oldukça önemli olmaktadır. Bu nedenle, öksürük nöbetlerinin sıklıkla tekrarlanması, kalp ağrıların başlaması halinde zaman kaybetmeden, bu sorunu ciddiye alarak doktora gidilmesi gerekmektedir.

Öksürükle birlikte kalp ağrıları oluştuğunda hastanın kendi hayatlarında yapacakları düzenlemeler de tedaviye destek olacak ve iyileşme sürecinin kısalmasına yardımcı olacaktır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.