7 Haftalık Bebeğin Kalp Atış Değerleri Kaç Olmalıdır?

7 haftalık gebe olan bir anne adayının karnında ki bebeğin kalbi 5. hafta itibari ile atmaya başlayacaktır. Birçok gebelikte 7. hafta içerisinde bu atış Doppler ultrason sayesinde duyulacaktır.

Gebelikte Kalp Atışı

Hamilelikte 7. haftasına ulaşması durumunda hem annenin vücudunda hem de embriyo da birçok değişim olacaktır. Bebeğin embriyo dönemi içerisinde birçok iç organı tamamlanacaktır. İlk oluşan ve gelişen organlarından bir tanesi de kalpleri olmaktadır. Bebeğin kalbi gebelik kesesi içerisinde görünen embriyonun 5. hafta sonunda Doppler ultrason ekranında gebelik kesesi içerisinde embriyo görülecektir. Ve görülen embriyonun 5. hafta olması durumunda kalbi de gelişmeye başlayacak, atmaya başlamış olsa da bu dönem içerisinde çok zayıf olduğundan ve tam olarak gelişimini tamamlamadığı için anne karnında ki embriyonun oluşan kalbinin atışları daha sonra ki haftalarda Doppler ultrason cihazı ile duyulmaya başlayacaktır. Gebelik kesesi içerisinde embriyo yoksa bu durum boş gebelik olacaktır. Embriyo görülmesi durumunda gerçek gebelik olacak, embriyonun kalp atış hızının Doppler ekranda görülmesi ve duyulması için beklenir.

7 Haftalık Hamilelikte Kalp Atışı

Hamilelik 7. haftaya gelmesi durumunda birçok hamilelikte oluşan embriyonun kalp atışının sesi duyulmaktadır. Fakat bazı haftalar içerisinde bu dönem çok erken olduğundan, embriyonun kalbi güçlenmeye başladığından kalp atışının da yeni oluşmaya başlaması nedeniyle kalp atış hızının duyulmaması sonucunda söz konusu olacaktır. Bu durumda anne adayının endişeye kapılması söz konusu olabilir. Bunun gayet normal bir durum olduğunu, embriyonun henüz 1 cm civarında olmasından, bebeğin kalbinin atışlarının daha önce ki muayeneler içerisinde duyulmaması halinde 7. haftalık gebelik içerisinde de duyulmazsa bu bir sorun olmayacaktır. Doktor bebeğin kalp atışını Doppler ultrasonda bulunmaması ve annenin riskli bir durumu olmaması durumunda daha sonra ki haftalar içerisinde duyulması beklenecektir. Eğer ki embriyonun ve plasentanın gelişimi normal olması durumunda, annenin daha önceden herhangi bir düşük yapmaması durumunda doktor tarafından bir risk olduğu düşünülmezse beklenir. Eğer ki riskli bir gebelik olduğu düşünülmesi durumunda Doppler ultrason karından yapılır. Fakat transvajinal ultrason denilen muayene yöntemi alttan yapılacaktır. Ve alttan yapılacak transvajinal ultrason yapılması durumunda birçok hamilelik dönemi içerisinde 7. haftaya ulaştığı zaman embriyonun kalp atışı güçlenmesi durumunda duyulacaktır.

7. haftaya ulaşması durumunda normal gebelik içerisinde embriyonun kalp atışının hızlanması iç organlarının oluşmaya başlaması sonucunda hızlanır. Kan dolaşımının hızlanmaya başlamasının nedenleri arasında embriyo hızla iç organlarının gelişimini sağlamak amacıyla kalp çok hızla kan pompalayacaktır. Bu süre içerisinde bebeğin kalp atış hızı 150 atıma kadar çıkması beklenmektedir. Bebek 7. hafta içerisinde bağırsakları ve akciğerlerinde gelişme hızlanacaktır. Beyni de bu süre içerisinde iki lobu oluşacak ve gelişimi sürecektir. 

Embriyonun kalp atış hızının eğer ki normal değerlerden daha düşük olması durumunda, bir sorun olması nedeniyle bebeğin kalp atış hızını normale çevirmek amacıyla annenin kullanacak olduğu bir takım ilaçlar doktoru tarafından reçete edilecektir. Bu kullanacak olduğu ilaçlar embriyonun beslenmekte olduğu plasenta aracılığı ile bebeğe ulaşacak ve kalp atışları normale dönecektir.

Embriyo çok küçük ve henüz hareket etmeye bile başlamadığından bu dönem içerisinde anne adayının embriyonun kalp atışlarını hissetmesi mümkün değildir. Ayrıca steteskop cihazı ile de bu dönem içerisinde kalp atışının henüz çok güçlü bir şekilde atmaması nedeniyle duyulmayacaktır. Sadece çok hassas bir cihaz olan Doppler ultrason ya da transvajinal ultrason ile duyulabilir.

7 Haftalık Gebelikte Kalp Atışı Duyulmaması

Hamilelik esnasında embriyo dönemi içerisinde olan 7. hafta kontrolünde eğer ki embriyonun daha önceden kalp atışı duyulmuş ise hamilelik 7. haftaya ulaşması durumunda da Doppler ultrason muayenesi yapılırken duyulması gerekiyor. Eğer ki daha önce ki muayenelerde duyulan ama 7. haftaya geldiği zaman embriyonun kalp atışı bir dakika içerisinde en az 130 ile 150 arasında olmaması durumunda bebeğin ölü olduğu anlaşılacaktır. Embriyonun her zaman için kalp atışları hamileliğin normal bir şekilde ilerlediğini, anne karnında olan bebeğin de sağlığının iyi olduğunu anlamak için çok önemli olmaktadır. Duyulmaması demek anne karnında olan embriyonun gelişimini durdurduğu ve öldüğü anlaşılacaktır. Embriyonun ölümü bebekten kaynaklı olarak kromozomları anormal olması durumunda anne vücudunun bebeği reddetmesi sonucunda gerçekleşecektir. Ayrıca bebeği hamilelik boyunca besleyecek olan plasentanın gelişmemesi, plasentanın bebeği yeteri kadar beslememesi gibi bir durumdan da kaynaklanması sonucunda ve bebeğin oksijensiz olması sonucunda bebek anne karnında ölecektir. Bu durum içerisinde gebelik bir an önce sonlandırılmalı, anne adayının hemen kürtaj yöntemi ile ölü embriyonun ve plasentanın alınması gerekmektedir. Ölü bebek ve plasenta asla bırakılmayacaktır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.