Anne Karnında Bebeğin Kalp Atışının Durması Belirtileri

Hamilelik içerisinde bebeğin 6. hafta içerisinde ile kalp atışının ultrasonda duyulmaması neticesinde bebeğin ölü olabileceği düşünülebilir ve bunun için özel tetkikler uygulanarak kesin tanı konulur.

Gebelikte Bebeğin Kalbini Durması

Bebeğin anne karnında kalp atışı muayene sırasında Doppler ultrason ile duyulmaktadır. 6. hafta itibari ile birçok gebelikte embriyonun kalp atışı tespiti olacaktır. Hamilelik esnasında bebeğin bir kere kalp atışı duyulması sonucunda diğer gerçekleşecek olan kontroller içerisinde embriyonun kalp atışının mutlaka haftasına uygun olarak normal değerler içerisinde duyulması gerekmektedir. Eğer ki embriyonun kalp atışı önceki muayeneler içerisinde duyulmasına rağmen, bir sonraki kontrol içerisinde duyulmaması sonucunda bebeğin kalbinin durduğu anlaşılacaktır. Bebeğin anne karnında ölmesi sonucunda gebelik bir an önce sonlandırılması gerekmektedir.

Bebeğin Kalp Atışının Durmasının Belirtileri

Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürmesini anlamak adına kalp atışlarının haftalık hamilelik içerisinde normal değerleri arasında olması zorunludur. İlk 10. haftaya kadar oluşacak iç organlar nedeniyle bebeğin kalbi sürekli hızlı bir şekilde çalışarak kan pompalayacaktır. 10. haftaya gelindiği zaman embriyonun kalp atışı bir dakika içerisinde 190 atışa kadar gerçekleşmesi mümkün olacaktır. Bu haftalardan sonra azalacak ve gebeliğin bitimine kadar 120 ile 160 arasında kalp atışı normal değerler arasındadır. Duyulmaması neticesinde embriyonun ölü olacağı tanısı Doppler ultrason cihazında muayene sonucunda tespit edilecektir.

Bazı gebelikler içerisinde özellikle de ilk haftalarda embriyonun anne karnında gelişimini hızla devam ettirdiği sıralarda kalp atışının durması ilk zamanlarda herhangi bir belirti vermeyecek, bu durum yapılacak kontrol içerisinde doktor tarafından tespit edilecektir. Birçok anne adayı her muayene içerisinde kalp atışını duyamayacak olmanın endişesini yaşamaktadır. Bu endişe anneden bebeğe geçecek olması nedeniyle bebeğin sıklıkla stres nedeniyle hamilelikte stres yaşaması durumu söz konusu olur. Bu nedenle annenin her zaman için sakin olması da gerekmektedir. Stres bebeğin üzerinde etkili olur mu diye düşünen anneler, stres bebeği çok fazla etkilemektedir.

Anne karnında bebek ilk 9 hafta içerisinde hareket etmeye başlasa da anne bu hareketleri 16. haftadan önce hissedemez. Bu nedenle annenin bebeğin kalp atışlarının durduğunu 16. hafta sonrasında da bebeğin hiçbir şekilde anne karnında hareket etmemesi durumunda anlayabilir. Özellikle 22. hafta sonrasında bebeğin hareketli olduğu dönem başlayacaktır. Bebeğin anne karnında hareketi olmadığı zaman bir terslik olduğu için doktorunuza gitmeniz gerekmektedir.

Embriyonun anne karnında kalp atışlarının durması sonucunda annede şiddetli kasılmalar, bel ve kasıklarında bıçak saplanır gibi ağrıları olacaktır.

Gebelikte herhangi bir vajinal akıntı ya da kanama olması durumunda doktorunuza gitmeniz gerekmektedir. Özellikle de gebelikte sıvı gelmesi embriyonun karın içerisinde bir sıvı içerisinde bulunduğundan bu suyun sızması sonucunda akıntınız olduğu anlamına gelecektir. Bebeğin içerisinde beslenmekte olduğu sıvı idrardan farklı kokar, kahverengi ya da pembemsi bir renkte olacaktır. Bu nedenle sizlerde eğer ki vajinal akı gerçekleşmesi durumunda embriyonun anne karnında kalbinin durması sonucunda ölme ile sonuçlanan gebelikte bir belirti olduğunu unutmamalısınız.

Gebelikte Embriyonun Kalp Atışının Durmasının Nedenleri

Bebeğin anne karnında kalp atışının durmasının nedenleri tam olarak bilinmiyor. Anne karnında bebeğin ölmesine neden olan durumlar şunlardır:

  • Gebelik kusurları; Kromozom anormalliği;
  • Bebeğin göbek kordonu ile ilgili oluşacak sorunlar. Kordonunun bebeğin boynuna dolanması sonucunda oksijensiz kalması;
  • Bebeği beslemekte olan plasentanın görevini tamamen yapmaması;
  • Annede diyabet ya da yüksek tansiyon gibi yandan hastalıkların olması;
  • Bebeğin beslenme yetersizliğinin olması;
  • Beslenme eksikliği;
  • Hamilelikte kızamık ya da kabakulak gibi enfeksiyon hastalıklarının geçirilmesi;
  • Karbonmonoksit gazlarına maruz kalmak;
  • Sigara, alkol ya da uyuşturucu madde kullanımı;
  • Kan pıhtılaşması gibi sorunları annenin yaşaması.

Daha çok bir önceki gebeliğinde bebeğin anne karnında kalbinin durması gibi bir olay yaşayan kişiler risk altında olmaktadır. Ayrıca 35 yaş üzerinde olan kadınlarda da bu durum sıklıkla görülecek bir sorun olmaktadır. Embriyonun anne karnında olduğu sürede kalp atışının durması Doppler ultrason adı verilen özel bir cihaz yardımı ile anlaşılmaktadır. Bebeğin kalp atışının duyulmaması sonucunda transvajinal ultrason sayesinde alttan muayene edilir. Ve bunda da kalp atışı duyulmuyorsa gebeliğin bir an önce sonlandırılması gerekmektedir. Gebelik esnasında embriyonun kalbinin atışının durması sonucunda ölü olduğu için anne karnında bırakılması gibi bir durum söz konusu bile olamayacaktır. Bu nedenle bir an önce anne kürtaj edilerek rahim içerisinde ki gebeliğe ait olan her şeyin temizlenmesi gerekmektedir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (5 votes, average: 3,20 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.