Aort Çapı Normal Değer Aralıkları ve Risk Faktörleri

kalp kasının sol vertikülünden çıkan ve bir örümcek ağı gibi bütün vücuda yayılarak; organları, dokuları ve hücreleri besleyen aortun normal çapı kadınlarda ve erkeklerde farklı değerlere ulaşmaktadır.

Aort Çapı Normal Değerleri

Kalp kasının sol tarafından çıkarak bir yay çizip bütün vücuda bir örümcek ağı gibi yayılan aort damarı; vücudun en büyük ve en önemli atardamarı olmaktadır. Harika bir düzeneği bulunan vücut mekanizmasının merkezi olan kalp kası, kapsamında bulunan bütün organlara, dokulara ve hücrelere aort damarı ve dalları vasıtasıyla ihtiyaçları olan mineralleri, vitaminleri ve oksijeni kan yardımıyla iletmektedir. Bu iletim görevini üstlenen aort atardamarı olmaktadır.

Zaman içinde göstermiş olduğu yoğun performansı; çevresel etkenler, kişinin hayat akışında yapmış olduğu sağlıksız yaklaşımlar nedeniyle hasar gören ve sorunlar yaşamasına neden olan aort damarında olabilecek herhangi bir problem bütün organların zarar görmesine neden olabilmektedir.

Aort damarında yaşanan en önemli sorunlar; damarların genişlemesi, yırtılması, daralması, kireç tabakaları veya plakların birikmesi ve tıkanması şeklinde olabilmektedir. Her biri birbirinden daha önemli olan bu sağlık sorunları zamanında, gerektiği gibi müdahalesi yapılmadığı takdirde hastanın hayatını yitirmesine kadar uzanan bir tablo çizebilmektedir.

Aort arterlerinde oluşan genişlemeler dikkatli takip gerektirmektedir. Damar çapı normal değerlerinin üzerine çıktığı durumlarda hastanın düzenli olarak kontrol altında tutulması gerekmektedir. Damar genişlemeleri belli bir seviyeye gelene kadar hasta sağlığı açısından ölümcül riskler oluşturmasa da, risk oluşturan boyutlara geldiğinde en ufak bir etkiye bağlı olarak çatlama, yırtılma ve patlama nedeni olabilmektedir.

Aort Çapı Normal Değerleri

Bu nedenle kalp ve damarlarla ilgili olan belirtiler oldukça dikkatli bir şekilde gözlemlenip gerektiği durumlarda acil olarak cerrahi müdahale yapılması gerekmektedir. Damarların yırtılması söz konusu olduğunda boşluklara dolan kan; iç kanamaya ve hastanın yaşamını yitirmesine neden olabilmektedir.

Aort Çapı

Vücudun en önemli arteri olan aortun normal çap değerleri kadınlarda ve erkeklerde daha farklı boyutlarda olmaktadır. Kadınlarda normal çağ değerleri 18.7 mm civarında olurken bu çağ erkeklerde 21.4 mm civarında bulunmaktadır. Fakat bu değerler sadece cinsiyete bağlı değil yaşa ve bulunduğu bölgelere bağlı olarak değişimler göstermektedir.

Zaman içinde esnekliğini yitiren aort arterinin çapı da farklı etkenlere bağlı olarak normal değer aralıklarından sapmalar yaşatabilmektedir. Normal sayılan bu durumlarda çapın belli boyutlara ulaşmasına kadar risk veya sorun kaynağı olmamaktadır.

Aort damar çapının beş santimetreye ulaşması ve geçmesi halinde ise hasta açısından ciddi sıkıntılara neden olan aort anevrizmaları gündeme gelmeye başlar. Bu nedenle arter çapının normal kabul değerlerden sapma göstermeye başladığı zaman dikkatli bir şekilde kontrol altında tutulması gerekmektedir.

Aort çapının beş buçuk santimetreye ulaşması durumunda damar genişlemeleri söz konusu olmaya başlamaktadır. Bu durum genişleyen damarın yırtılması veya patlamasıyla sonuçlanabileceğinden, iç kanama ve paralelinde ölüm riski oluşma ihtimali oldukça fazla olmaktadır.

Aort Çapının Değişmesine Neden Olan Etmenler

Aort damar çapının zaman içinde farklı nedenlere bağlı olarak normal değerlerinden sapma yapması söz konusu olabilmektedir. Belli değerlere kadar herhangi bir problem oluşmasına neden olmayan bu çap oynamalarının nedenleri arasında en yaygın görülenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Arterlerde bulunan iç basınçta artışların oluşması
  • Kontrol altında tutulamayan tansiyon sorunları
  • Alkol ve sigara tüketimleri
  • Aşırı alınan kilolar ve buna bağlı olarak meydana gelen obezite sorunları
  • Trafik kazalarına bağlı olarak meydana gelen göğüs bölgesinde yaşanan travmalar
  • Uyuşturucu bağımlılıkları
  • Tedavisi yapılmayan Behçet rahatsızlıkları, sifilis hastalığı
  • Genetik faktörler
  • Aşırı ve ani gelişen stres ve panikler

Aort Damar Kökü Çapı

Hastanın yaşına, kilosuna göre bir dakika içinde ortalama olarak üç ile beş litre civarında kan dolaşımını sağlamakta olan aort arteri; kalp kasının sahip olduğu atım gücü ile orantılı olarak bir basınç altında kanı pompalamaktadır. Bu basınca tansiyon ismi verilmektedir. Normal ve sağlıklı bir insanda oluşan bu basın. 80 – 140 mmHg civarında bulunmaktadır.

Bu basınçların artması aort damarına baskı yapmakta bu baskı sonucu da damarlarda genişleme meydana gelebilmektedir. Sağlıklı bir insanın aort damar kökünün çapı ortalamam olarak iki buçuk santimetre civarında olmaktadır.

Aort damarlarının kalp kasından ayrıldığı sıradaki çapı ortalama olarak iki buçuk santimetre civarında olmaktadır. Vücut mekanizması içinde en geniş ve büyük damar aort atardamarı olmaktadır.        

Aort damarlarında genişlemeler kadar çaptaki daralmalar da sağlık açısından ölümcül riskler taşımaktadır. Bu damarlarda ortaya çıkan sorunlar; kalp tarafından pompalanması gereken kan basıncında oynamalara neden olabilecek bu da organların sağlıklı çalışmasına engel olacaktır. Bu nedenle bu önemli arterin hangi bölgesinde bir sorun yaşanmışsa, o bölgenin beslemekle yükümlü olduğu organlarda hasarlar oluşacaktır.   Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.