Anne Karnındaki Bebeğin Kalp Atışına Göre Cinsiyet Tahmini

Bebeğin cinsiyeti ilk 3. ay bittikten sonra belli olmaktadır. Fakat bebeğin kalp atışı duyulmaya başladıktan sonra da tahmin edilmektedir.

Bebeğin Kalp Atışı

Bebeğin gelişimi hamile kalındıktan 5. hafta sonra embriyo olarak kese içerisinde görülmesi ile başlayacaktır. 5. hafta içerisinde kalbin oluşması sonucunda atmaya başlayacak ve diğer organların oluşması amacıyla anne karnında kan pompalayacaktır. Fakat 5. hafta içerisinde çok zayıf atış olacağı için duymak neredeyse imkansızdır. Bebeğin ilk 6. haftası içerisine gelindiği zaman kalp atış hızı başlayacaktır. Bu atışlar Doppler ultrason yöntemi ile duyulmaya başlanır. Bir dakika içerisinde 90 ile 110 arasında atış normal olacaktır. 10. haftaya kadar önemli olan iç organlarının gelişmesi nedeniyle kalbin çok hızlı kan pompalamaya ihtiyacı olacaktır. Bu da bir dakika içerisinde ilk 10. haftaya bitimine kadar 190 atım tespit edilebilir. Muhtemelen ilk 10. haftaya gelindiği zaman birçok iç organı gelişimini tamamlamış olacağı için kalp atışı bu haftalardan sonra düşme görülecektir. Eğer ki kalp atışı haftalık periyotlar içerisinde normal değerlerden farklı olması durumunda bebekte bir sorun olduğu anlaşılır.

Bebeğin Kalp Atış Hızıyla Cinsiyet Tahmini

Birçok kişi bebeğin gelişmekte olduğu süre içerisinde bir dakika içerisinde meydana gelecek olan kalp atış hızından bebeğin cinsiyetini tahmin etmektedir. İlk 10. haftaya kadar anne karnında embriyo olarak adlandırılmaktadır. Daha sonradan fetüs olarak adlandırılacaktır. Gebelik kesesi içerisinde olan embriyonun çok hızlı kalp atışları olacaktır. Kalbin çok hızlı bir şekilde çalışmasının nedenlerinden bir tanesi her geçen gün hızla büyümekte olduğu ve bütün önemli iç organlarının oluşmaya başlamıştır. Bu süre içerisinde ultrason ekranında bebeğin cinsiyetinin görülmesi imkansızdır. Bebeğin cinsiyeti ilk 3. ayın sonunda cinsel organının görünmesi sonucunda belirlenecektir. Fakat uzun zamandır yaygın olan bir inanışa göre bebeğin kalp atış hızından cinsiyet tahmini yapılmaktadır. Buna göre:

  • Kalp atış hızı 140 bpm veya daha yüksekse bebeğin kız olacağı;
  • Kalp atış hızı 140 bpm’den düşük olması durumunda bebeğin erkektir.

Yüzyıllardır var olan bir yöntem olmaktadır. Ayrıca bebeğin cinsiyetini tahmin etmek için birçok farklı yöntem de bulunmaktadır.Tahminin gerçek olması tamamen bir şanstır.

Kalp Atışıyla Cinsiyet Tahmininin Doğruluğu

Hamilelikte bebeğin ilk 3. ayından önce kalp atışlarını duymak mümkün değildir. Kalp atışının dinlenmesi bebeğin sağlıklı olup olmadığı anlamına gelmektedir. Bu kalp atışlarının her saat başı değişecek olduğu da unutulmamalıdır. Özellikle hamilelikte anne ve babanın bir an önce cinsiyetinin kalp atışı sonucunda belli olur mu diye sormaktadır. Bu sorunun cevabını uzmanlar hayır olarak adlandırmaktadır. Gebeliğin 6. haftasından 10. haftasına göre bebekte kalp atışları hızlanır. Eğer ki bu kalp atışları düşme olduğu zaman bunun iyi bir şey olmadığını ve bebeğin erkek olduğu için kalp atışının düşük olduğu anlamına gelmemelidir. Çünkü kalp atış hızı bebeklerde düşmesi neticesinde bunun ciddi bir sağlık sorunu olacağına, bebeğin bir sorunu olacağına işaret etmektedir.

Yapılan bütün araştırmalar gösteriyor ki bebeğin cinsiyetinin oluşmasında kalp atışının herhangi bir bağlantısı olmamaktadır. Kalp atış hızının sadece kardiyak gelişmeler sonucunda meydana gelecektir. Eğer ki kadiyak gelişimi tamamlanmazsa ve yeterli miktarda oksijen alamaması durumunda bebeğin sağlık sorunlarından şüphe edilmektedir. Kaydiyak gelişimi sırasında artan kalp atışlarının normal değerler içerisinde olmaması durumunda, normal kalp seviyesine çıkması için anneye embriyoya plasenta aracılığı ile ulaşacak olan bir takım ilaçlar verilecektir. Daha çok vitamin takviyesi de tavsiye edilecektir. Ultrason çekimi esnasında bebeğin cinsiyetini ilk kalp atışını duyduktan sonra anlamanız imkansız olmaktadır. Kalp atışı ile cinsiyet arasında hiçbir bağlantı olmamaktadır. Bu nedenle de erken tahmin sonucunda sizlerde kız ya da erkek çocuk düşünerek tahmin üzerinden bebeğe uygun kıyafetler ya da eşyalar almamalısınız. Kalp atışlarının yüksek olması herhangi bir soruna genellikle işaret etmeyecektir. Fakat kardiyak problemlerin oluşması konusunda kalp atışları doktorlara bilgi verecektir. 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.