El Ayak Titremesi ve Kalp Çarpıntısı Nedenleri

Ellerde ve ayaklarda titreme ve kalp çarpıntısı meydana gelen kişilerde stres kaynaklı, sinirsel olacağı gibi aynı zamanda da tiroid hastalığının bir sonucunda da olması mümkün olmaktadır. Bu duruma genellikle solunum problemleri de eşlik etmektedir.

El Ayak Titremesi ve Kalp Çarpıntısı 

Vücudun titremesi ile birlikte meydana gelecek olan kalp çarpıntısının tiroid bezi hastalıkları sonucunda, graves hastalığı gibi nedenlerde oluşması söz konusu olacaktır. Aynı zamanda da kadınların menopoz dönemi içerisinde olduğu o süre içerisinde, gece uyumadan önce çok yemek yemekte olan kişilerde ve duygusal olarak ruh değişikliği yaşamakta olan, bir anda oluşan sinirlenme, bir anda meydana gelecek olan endişe sonucunda ya da kişilerde heyecanlanma sonucunda da sıklıkla el ve ayaklarda titreme bununla birlikte çarpıntı oluşma ihtimali bulunmaktadır.

Kişilerde meydana gelen kalp çarpıntısı, ellerde ve ayaklarda titreme midenin çok dolu olması sonucunda da meydana geleceği gibi bir takım mide hastalıklarından da kaynaklanmaktadır. Özellikle de reflü hastalığı yaşamakta olan kişilerin sıklıkla mide sorunları nedeniyle bu sıkıntıları yaşamakta olduğu da bilinmektedir. Bunun dışında insülin direncinin kas titremelerine neden olacağı ve insülin düzeyinde bir düşme görüldüğü zamanlarda da meydana gelir. Alerji hastalığı, astım ilaçlarının ya da bir takım kimyasal ilaçları kullanmak sonucunda da oluşacaktır. 

El Ayak Titremesi ve Kalp Çarpıntısı Nedenleri

Kalp çarpıntısı ve ellerde ya da ayaklarda titremenin meydana gelmesi sıklıkla kalbin herhangi bir hastalığı olmadan meydana gelecektir. Daha çok sindirim sisteminde işlevsel bozukluklar sonucunda özellikle de özofagus ve mide patolojisi sonucunda meydana gelir. Özofagus kalp ile yakın temas olması durumunda, ritimde bir takım düzensizliklerin olmasına sıklıkla kişilerde el ve ayaklarında da titremelerin olmasına neden olacaktır. Sindirim sistemini etkilemekte olan bu durum sinir sonucunda kasılmaların meydana geleceğinden ritmin bozulması ile sonuçlanacaktır. Kişilerde gastroskopi yapılması neticesinde ortaya çıkacağı gibi mide ülseri gelişmiş olan kişilerde de hipotansiyon sonucunda kendisini gösterecektir. 

Tiroksin ya da tiriyodotironin hormonlarının hormonlarından kaynaklı olan tiroid hastalıkları da miyokardiyal hücrelerinin ve elektrik darbeleri işleyişini etkilemesi sonucunda yetersiz ya da aşırı miktarda üretilmesi sonucunda kalp çarpıntıları meydana geleceği gibi aynı zamanda da ellerde ve ayaklarda da bunun sonucunda titreme meydana gelecektir.

Feokromasitoma böbrek üstü bezlerinin adrenalin üretmesi sonucunda meydana gelecek olan şiddetli çarpıntı ve ellerde oluşacak titreme kişilerin aniden karşılaşacak oldukları duygusal durum değişikliklerinden meydana gelecektir. Sıklıkla kişilerin aniden sinirlenmesi sonucunda, endişeye kapıldıklarında ya da korku yaşadıklarında olacağı gibi bu adrenalin kişilerin çok mutlu olduğunda ya da heyecanlanması sonucunda da salgılanması söz konusu olacağından kişilerde el ve ayaklarında çarpıntının oluşması söz konusu olacaktır.

Çeşitli maddeler, kafein içeceklerinin gün içerisinde fazla tüketilmesi, sigara ya da alkol kullanımı ve aynı zamanda da enerji içeceklerini tüketmek aynı zamanda da tiroid hormonları glukokortikoid tedavisinde kullanılmakta olan ilaçlar, astım ilaçları, kullanılmakta olan bir takım antidepresan ilaçlar ve replasman tedavisi amacıyla kullanılan ilaçların yan etkisi olarak da görülmesi söz konusu olacaktır.

Kalp Çarpıntısı Ellerde Titreme

Kişilerde meydana gelecek olan hipoglisemi, katekolaminlerin kan içeriğinde bir artışa neden olması neticesinde sempatoadrenal sistemin uyarılması sonucunda meydana gelecektir. Bu durum neticesinde kişilerde sıklıkla vejetatif semptomatoloji olarak kendisini gösterecek ve bunun sonucunda da sıklıkla kişilerde terleme, el ve ayaklarda titreme ya da çarpıntı gibi belirtiler görülecektir.

Kandaki şeker seviyesinin hızlı bir şekilde düşmesi sonucunda kalp hızının atacağı ve kaslarda titreme görülecektir. Sodyum eksikliğine sahip olan hiponatremi hastalarında hipovolemik şok yani kan kaybı yaşamakta olan kişilerde sıklıkla görülecek sorunlar arasında çarpıntı ve el ve ayaklarda titreme meydana gelecektir.

Beyinde bulunan korteks ve diensefalik yapıların sinirlilik, anksiyete ya da panik atak sonucunda oluşacak olan mide krampları meydana geleceği gibi aynı zamanda da aniden başlayan duygu durumunda oluşmakta olan değişiklik sonucunda kişilerde el ve ayaklarında şiddetli titreme ya da çarpıntının da oluşma riski bulunmaktadır.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.