Kalp Çarpıntısının Nedenleri

Kalp çarpıntıları herhangi bir kalp rahatsızlığı olmayan kişilerde aşırı stres olması, yüksek tansiyon, stres, yedikleri ya da içtiklerinin sonucunda da meydana gelecek bir durumdur.

Kalp Çarpıntısı 

Her insanın kalbi dakikada 60 ile 100 arasında kendisini hissettirmeden atmaktadır. Kişilerin yaşamakta olduğu kalp hastalıkları sonucunda ya da bazı başka nedenlerden dolayı kalp atış seviyesi dakika da 100’ün üzerinde atması sonucunda kalp çarpıntısı meydana gelecektir.

Kalp Çarpıntısı Nedenleri

Guatr Kalp Çarpıntısı Yapar Mı?

Kişilerde aşırı tiroid hormonlarının bulunması sonucunda toksik etkisinin olması sonucunda hiperfonksiyon, hipertrofi, distrofi ve kardiyoskerozun neden olacağı semptomatik kompleks kalp fonksiyonlarının bozukluğuna neden olacağından kalp çarpıntısı yapacaktır.

Alerji Kalp Çarpıntısı Yapar Mı?

Alerjik reaksiyonlar kalp kasılmasında bozukluklara ve vasküler yetmezliklerin görülmesi ihtimali çok fazla olmaktadır. Alerjiler vücuda girmesi sonucunda kana karışacaktır. Bu durumda da kan damarların işlevini bozar ve kan basıncında artmalar görüldüğü için çarpıntılar meydana gelir. Çoğunlukla gıda alerjilerinde oluşur.

Zencefil Kalp Çarpıntısı Yapar Mı?

Zencefil insan sağlığına çok faydalı olan bir bitki olmaktadır. Fakat bir takım ilaçlarla kullanılması sonucunda kalp sorunlarının olmasına neden olacaktır. Kan basıncını düşüren antiseptik ilaçlar kalp kasılmalarının oluşmasına neden olacaktır. Özellikle de diyabet hastalarının kan şeker seviyelerini düşüren ilaçlarla kullanılmaması gerekmektedir.

Burun Tıkanıklığı Kalp Çarpıntısı Yapar Mı?

Hastaların tıkalı burna sahip olması sonucunda akciğerlerine ve kalbe yeteri kadar oksijen gitmeyecek olması nedeniyle ve özellikle de sinüslerin tıkanması sonucunda kalp çarpıntılarının oluşması mümkündür.

Diş Ağrısı Kalp Çarpıntısı Yapar Mı?

Diş eti üzerinde ve dişler üzerinde oluşan periodontal bakteri adı verilen toksinlerin damar sağlığı üzerinde olumsuz etkisi olmaktadır. Kronik diş eti iltihabı yaşamakta olan kişilerin kanında ki iltihap seviyeleri yüksek olmaktadır.

Gastrit Kalp Çarpıntısı Yapar Mı?

Reflü ya da gastrit gibi mide rahatsızlıkları olan kişilerin sıklıkla yemek yedikten birkaç saat sonrasında nefes alıp vermekte ciddi sorun yaşayacağı gibi göğüs sıkışması ve kalp çarpıntısının da görülmesi fazla olmaktadır.

Şeker Hastalığı Kalp Çarpıntısı Yapar M?

Sıklıkla diyabet hastalarında aç kaldıkları zaman ya da kullanmakta oldukları insülin ilacının dozunu fazla olarak alması sonucunda sıklıkla kalp çarpıntısının olması da görülmektedir. Şeker hastalarında kalbi beslemekte olan koroner damarlar çok ince olmaktadır. 

Depresyon Kalp Çarpıntısı Yapar Mı?

Kişilerin yaşamakta olduğu ruhsal sorunlar sıklıkla kalp çarpıntısının oluşmasına neden olacağı gibi solunum sorunlarının da olmasına neden olur. Depresyonda olan bir kişinin yaşayacağı korkular neticesinde ve bir anda gelişen panik atak neticesinde kalp çarpıntıları görülmektedir.

Damar Tıkanıklığı Kalp Çarpıntısı Yapar Mı?

Kalp damar tıkanıklığı olan kişilerin sıklıkla egzersiz yapmaları ya da merdiven çıkmaları sonucunda sıklıkla kalp çarpıntısı ve nefes darlığı gibi ciddi sorunlar görülmektedir. Damar içerisinde plak birikmesi sonucunda tıkanacak olduğundan birçok belirti ile damarların tıkanık olduğu anlaşılmaktadır. 

Nescafe Kalp Çarpıntısı Yapar Mı?

Gün içerisinde bol miktarda kahve içimi kan damarlarının genişlemesi ile sonuçlanacaktır. Bu durumda da kan basıncının artması sonucunda kalp kasının hızlanarak kan pompalanmasına neden olacaktır. Bunun sonucunda da kişinin kalp atış hızı artacaktır.

Çikolata Kalp Çarpıntısı Yapar Mı?

Çikolatanın çok fazla tüketilmesi sonucunda kalp atımında hızlanma olacaktır. Çikolata içerisinde kafein ve kakao bulundurmaktadır. Fazla alınması sonucunda kalbin düzensiz atışlarına sebep olmaktadır. İçerisinde var olan magnezyum, demir, ve kafein kalp kasının işleyişini son derece olumsuz etkileyecektir. 

Nurofen Kalp Çarpıntısı Yapar Mı?

Özellikle de kış aylarında kişilerin grip ya da soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan ilacın çok uzun bir süre kullanılmaması ve çocukların tüketmeleri tavsiye edilmemektedir. İlacın yan etkileri arasında kalp çarpıntısı olması nedeniyle hipertansiyon hastalarının ya da kalp yetmezliği yaşamakta olan kişilerin kullanmamaları gerekmektedir.

Yüksek Tansiyon Kalp Çarpıntısı Yapar Mı?

Yüksek tansiyon hastalarının kan basıncının çok yükseldiği bir durum olmaktadır. Kan damarlarının daralması sonucunda kan akış hızının etkilenmesi sonucunda kişilerin çoğunlukla kalbinde hızla artma meydana gelecektir. Özellikle de hipertansiyon hastalarının beslenme alışkanlığı sonucunda da kalp çarpıntısı yaşamaktadır.

Menopoz Kalp Çarpıntısı Yapar Mı?

Kadınların belli bir yaştan sonra menopoza girmeleri neticesinde bir takım belirtiler kendisini göstermektedir. Kalp çarpıntısının bir anda ortaya çıkması hormon dengesizliğinin oluşması sonucunda meydana gelecek ve kişilerde kaygının oluşmasına sebep olacaktır.

Vertigo Kalp Çarpıntısı Yapar Mı?

Vertigo hastalığı kan basıncının düşmesi sonucunda baş dönmesi olarak görülmektedir. Özellikle de yaşlı insanlarda baş dönmesi dışında kalp çarpıntısı ve zayıflık gibi belirtilerde görülmektedir.

Alkol Kalp Çarpıntısı Yapar Mı?

Çok sık alkol tüketen kişilerde miyopatilerin gelişmesi söz konusu olacaktır. Kontraktürlerin genişlemeye başlaması sonucunda oksijenin diğer organlara ulaşmasını engelleyecek olduğundan damarların yeteri kadar kan pompalamaması sonucunda çarpıntı meydana gelir.

Astım Kalp Çarpıntısı Yapar Mı?

Özellikle de bronşiyal astım hastalığını yaşamakta olan kişilerin kalp kasılması daha fazla olacaktır. Solunum yetmezliği de yaşamakta olan bir kişinin astım sırasında kalp atım hızı dakika içerisinde 120 ile 130 arasında değişecektir.

Düşük Tansiyon Kalp Çarpıntısı Yapar Mı?

Kan basıncının düşmesi sonucunda oluşacak düşük tansiyonu düzeltmek amacıyla kalp hızlı bir şekilde çalışmaya başlayacaktır. Bunun sonucunda da kalp çarpıntısı görülecektir.

Grip Kalp Çarpıntısı Yapar Mı?

Vücudun direncinin düşmesi neticesinde birçok belirti görülecektir. Bunlardan biri de halsizlik, kalp çarpıntısı gibi durumlar olmaktadır. Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar kişilerin nefes almasını engelleyecek olduğundan kalbe yeterli miktarda oksijen gitmemesi neticesinde çarpıntı oluşacaktır.

Enfeksiyon Kalp Çarpıntısı Yapar Mı?

Özellikle de boğaz enfeksiyonu yaşamakta olan bir kişinin göğüs ağrısı yaşaması, nefes darlığı sorunları ve çarpıntı şikayetleri görülmektedir.

Antibiyotik Kalp Çarpıntısı Yapar Mı?

Doktor tarafından reçete edilmekte olan kimyasal antibiyotik ilaçların bir takım yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkiler arasında sıklıkla mide sorunları ve kalp çarpıntıları görülmektedir.

Romatizma Kalp Çarpıntısı Yapar Mı?

Romatizma hastalıklarının ciddi kalp sorunlarının oluşmasına neden olmaktadır. Özellikle de çocuk yaşta akut romatizma yaşamakta olan kişilerde kalp kapak bozukluklarının oluşmasına sebep olacağı da bilinmektedir. Kalp kapaklarının yetersizleşmesi sonucunda sıklıkla çarpmalar oluşur.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.