Yemek Yedikten Sonra Oluşan Kalp Çarpıntısı

Kişilerde meydana gelen kalp çarpıntısı kalbin vuruş hızının artması sonucunda meydana gelecek olan özellikle de ağır yemekler yedikten sonra kişilerde kalp hızında ani bir artış olabilir.

Yemekten Sonra Kalp Çarpıntısı 

Yorucu bir günün ardından ya da stresli olduğunuz zamanlarda meydana gelecek olan kalp çarpıntıları ağır yemekler tükettikten sonrada meydana gelebilmesi söz konusu olabilir. Bir kalp çarpıntısı olan kişilerde kalbin atma hızının normalden çok fazla olması ve hızında aniden bir artış olması gibi durumlarda söz konusu olacaktır. Kişilerde her zaman kalp çarpıntısı olmayacaktır. Zaman zaman tükettiklerinden sonra oluşan kalp çarpıntısı ciddi bir hastalığın habercisi de olabilir.

Kalp Çarpıntısının Nedenleri

İnsanların çeşitli gıdaları tüketmesinin ardından sıklıkla kalp çarpıntısı yaşaması mümkün olmaktadır. Bunların başında kişilerin yemekle birlikte diyet takviyelerine uymaması en büyük nedenler arasında olmaktadır. Sıklıkla kişilerin portakal, limon tarzında gıdalar tüketmesi mide ekşimesine neden olabilir ve kalp çarpıntıları da yaşatabilir. Bazı insanların tüketmekte olduğu ginseng zihinsel ve de fiziksel aktiviteyi arttırmak amacıyla kullanılır. Bu da bazı kişilerde kalp çarpıntısı olmasına neden olacaktır. Bir takım şifalı bitkileri kişiler sağlıklı beslenebilmek için almaktadır. Ama bunlar daha sıklıkla kişilerde kalp çarpıntılarına neden olacak otlar olmaktadır.

Kişilerde daha sıklıkla yemek yedikten sonra var olan kalp çarpıntısı yemekten ziyade yemek deneyimi ile alakalı olmaktadır. Yutarken çok fazla gıdayı yutmaya çalışmak gibi nedenlerden ötürü çarpıntının oluşması söz konusu olabilir. Bir yemek yerken ayakta hızlı bir şekilde atıştırmak kişilerde çarpıntının oluşmasına neden olacaktır. Özellikle de kişilerin yemek yerken kaygılı ve de stresli olmaları da çarpıntıyı tetikleyebilecek durumlar arasında olmaktadır. Bazı kişilerde diyetle ilgili olarak kalp çarpıntısı yaşaması mümkündür.

  • Düşük potasyum seviyeleri ve dehidrasyon kalp çarpıntılarını tetikleyebilecektir;
  • Hipoglisemi veya kan şekeri tanısı almış kişiler diyet listesinde bulunun gıdalar sonucunda kalp çarpıntısı yaşamaları söz konusu olacağından yüksek risk altında olacaklardır. Eğer ki düşük kan şekeri ile ilgili herhangi bir sorunu olan kişilerin yüksek karbonhidratlı gıdalar veya işlenmiş olan gıdalar, bir takım şekerler çarpıntının oluşmasına neden olacaktır;
  • Alkol yapılan araştırmalarda atriyal fibrilasyon oluşmasını tetikleyecek bir durum olmaktadır;
  • Yüksek seviyelerde amino asit tiraminine sahip olan gıdalar ve içecekler kişilerin kan basıncının yükselmesine ve bunun sonucunda da meydana gelecek kalp çarpıntılarına neden olur. Bir takım peynirler, etler, kurutulmuş meyveler sebebiyet verecektir;
  • Bir gıda alerjisi olan kişilerde duyarlılığın artması sonucunda çarpıntının oluşmasına neden olacaktır;
  • Çikolatada sıklıkla bulunan Theobromine bileşeni kişilerin kalp hızını arttıracaktır;
  • Çarpıntının oluşmasına neden olacak kafein kişilerde hassasiyetin artması ile sonuçlanacaktır. Bu nedenle de insanların, kahve, çay, soda, enerji içecekleri ve çikolata tüketmemesi tavsiye edilmektedir;
  • Çoklu tüketilen gıdalar, konserve ya da koruyucu madde içermekte olan sodyumlu gıdalarda kişilerde çarpıntının oluşmasına sebebiyet verecektir;
  • Baharatlı veya zengin gıdalar tüketilmesi mide ekşimesine neden olduğundan kalp çarpıntısına neden olabilir.

Hamilelerde Kalp Çarpıntısı

Kişilerin hormonlarında meydana gelmekte olan hızlı değişimler nedeni ile kalp çarpıntıları yaşaması söz konusu olacaktır. Her ay görülen adet döngüsünün hamile olan kadınlarda ya da menopoz dönemleri  içerisinde gecikmesi sonucunda bu durum kadınların hormon seviyesini ciddi oranda etkilemesi durumunda bu tür değişiklikler de bayanların kalp hızında belirgin bir biçimde değişiklikler olmasına neden olacaktır. Özellikle de menopoz döneminde sıcak basması gibi durumlar kadınlarda kalp çarpıntılarının olduğu bir durum olmaktadır.

Hamilelik döneminde kadınların vücudunda birçok değişiklik olacaktır. Bunlardan vücut içerisinde ki kan miktarının artmasıdır. Anne karnında bulunan bebeğin büyümesi sırasında kalbin üzerine düşen görevler artmaktadır. Bu durum bebeğin gelişmesi açısından çok önemli olduğundan kanı daha fazla pompalaması gerekecektir. Kalbin daha çok çalışma durumları da kişilerde bir takım anormallikler oluşmasına ve alışılmadık kalp hızlı kalp çarpıntılarına neden olabilir.

Kalp Çarpıntısının Tedavisi

Kalp çarpıntısı eğer ki ciddi oranda yaşamınızı tehdit etmesi durumunda kişilerin tedaviye ihtiyacı olacaktır. Bu durumda da kişilerin eğer ki bir takım ciddi kalp hastalıklarının tanısı konulmaması durumunda, yiyeceklerden kaynaklandığı doktor tarafından tespit edilmesi sonucunda yaşam tarzı değişikliğine gidecektir. Ayrıca sigara tüketimi de yemeklerden sonra kalp hızında artışın olmasına neden olacaktır. Eğer ki çarpıntının altında ciddi bir hastalık yatmadığı zamanlarda tıbbi olarak tedavi gerekmeyecektir. Sık sık yemeklerden sonra kalp çarpıntısı yaşamakta olan kişilerin hangi besinleri tükettikten sonra çarpıntısı olduğunu anlaması gerekmektedir. Bu gıdaları tüketmekten, ağır gıdaları yemekten kaçınması gerekmektedir. Eğer ki stres altında olan bir kişi iseniz sizlerin psikolojik tedavi almanız, yoga, meditasyon ya da derin nefes alma gibi teknikler ve terapiler kalp çarpıntılarının hafiflemesini sağlayacaktır.

 

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.