Durduk Yere Meydana Gelen Kalp Çarpıntısı ve Korunma Yolları

Kalp çarpıntısının duygusal ya da fiziksel nedenlerden ortaya çıkacağı gibi aynı zamanda da sigara ya da alkol tüketimi sonucunda da kalp atış hızının artması sonucunda kalp çarpıntılarının meydana gelmesi söz konusu olacaktır.

Kalp Çarpıntısı 

Kalp atışı dakika içerisinde 100 atım yapması normal kalp atışına sahip olduğunuzu göstermektedir. Daha yüksek olması durumunda ise kişilerin kalp çarpıntısı olduğunu hissedeceklerdir. Kalp çarpıntıları sıklıkla fizyolojik nedenlerden dolayı ya da patolojik sebeplerden ötürü meydana gelecektir. Fizyolojik olan kalp çarpıntıları sıklıkla kişilerin efor sarf etmeleri sonucunda ya da heyecanlanmaları neticesinde ortaya çıkacak bir durum olmaktadır. Patolojik olarak meydana gelecek olan çarpıntılar ise kalp krizi gibi hastalıkların oluşmasına neden verecektir.

Aniden oluşan kalp ritminin hızlanması genellikle zararlı değildir. Bu nedenle de stres ya da kaygı gibi psikolojik sebeplerden ötürü olacağı gibi aynı zamanda da kafein ya da sigara kullanan kişilerde de görülmektedir. Kişilerin yapmakta olduğu ağır egzersizler sonucunda da sıklıkla görülmesi söz konusu olacaktır.

Kalp Çarpıntısı Nedenleri

Durduk yere aniden meydana gelecek olan kalp ritmi değişikliklerinin ve oluşan çarpıntının birçok nedeni olabilir. Bunlar kalp hastalığı yaşamamakta olan kişilerde de sıklıkla meydana gelecektir. Bazı kişilerin gün içerisinde yaşadığı problemler sonucunda geceleri yatarken yaşayacak olduğu çarpıntı ile birlikte terleme, titreme görüleceği gibi gün içerisinde de halsizlik oluşmasına sebep olacaktır.

  • İnsanların yaşamakta olduğu ruhsal değişiklikler her zaman için çarpıntının oluşmasına neden olabilir. Özellikle de korku, endişe, heyecanlanma, kaygı bozukluğu, sinirlenme ya da stres gibi insanların yaşayacak olduğu duyguların kalp çarpıntısı oluşmasına neden olur;
  • Egzersiz yapmak her zaman için kalp sağlığına faydalı olmaktadır. Fakat çok fazla egzersiz yapmak kalbin hızlı atmasına sebep olacaktır;
  • Gün içerisinde tüketmekte olduğunuz çok sayıda kafein, sigara, alkol ya da enerji içeceklerinin de çarpıntı oluşmasına neden olacağı gibi özellikle de gece olunca titreme, terleme görülmesi de mümkündür;
  • Var olan tiroid hastalığı, düşük kan şekeri seviyelerinin olması, anemi hastalığı, düşük kan basıncının olması, dehidrasyon gibi tıbbi sorunlarda kalbinizi etkileyecektir;
  • Kadınların bazı dönemleri içerisinde kalp çarpıntısı, terleme, titreme ve halsizlik görülmesi mümkün olmaktadır. Bunlar sıklıkla adet gördüğü dönem içerisinde, hamile kaldığı zamanlarda ya da menopoz dönemi içerisinde oluşacak hormonal değişiklikler neticesinde meydana gelecektir;
  • Kullanılmakta olan bazı kimyasal ilaçların yan etkisi olarak kişilerde kalp çarpıntısı, terleme, halsizlik ya da kas titremesi görülmektedir. Bu ilaçlar sıklıkla diyet hapları kullanımı, dekonjestanlar ya da astım ilaçları olmaktadır;
  • Bazı bitki çaylarının da hızlı kalp ritminin oluşmasına ve terleme, titreme ya da halsizlik oluşmasına neden olduğu bilinmektedir;
  • Ağır, yağlı ve çok fazla yemek tüketmekte olan kişilerin sıklıkla özellikle de geceleri kalp çarpıntısının olması söz konusu olacaktır.

Bu nedenlerin dışında da kişilerde kalp hastalığı yaşamakta olduğu zamanlarda kalp çarpıntısının olma ihtimali söz konusu olacaktır. Özellikle de daha önceden kalp krizi geçirmiş olan, koroner arter hastalığına sahip kişilerde, kalp yetmezliği yaşamakta olan ve kalp kapakçıklarında sorun olan kişilerde de sıklıkla kalp çarpıntılarının olması görülmektedir.

Kalp Çarpıntısından Korunma Yolları

Sıklıkla kalp çarpıntısı yaşamakta olan bununla birlikte nefes darlığı, baş dönmesi, titreme ve terleme görülmekte olan kişilerin kardiyolog tarafından muayene edilerek çarpıntının kalp hastalıklarından olup olmadığını anlamak için elektrokardiyogram yöntemi ile kalp ritmi izlenecektir. Holter takılarak kişilerin kalp elektrik sinyallerinin 24 saat ile 48 saat arasında izlenmesi söz konusu olabilir. Bazı kişilerde göğüs röntgeni sonucunda ve kalbin ultrasonu çekilerek de kişilerin kalp ritmi izlenmektedir.

Çarpıntı oluşması yukarıda belirtmiş olduğumuz nedenlerden kaynaklanması sonucunda zararsız olacağı için herhangi bir tedavi yöntemi uygulanmayacak ve yaşam düzeninizi değiştirmeniz, stresten kaçınmanız ve az sigara ya da kafein içeceklerini içmeniz tavsiye edilecektir. Bunun dışında gevşeme egzersizleri yapmak, her gün kendisini yormayacak şekilde egzersizlerin yapılması, yoga meditasyon denenmesi ve bol sıvı tüketmesi de kişilerin sağlığı açısından çok önemli olacaktır.

Çarpıntı meydana gelmesi sonucunda kişilerin hemen öksürmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca stres ya da kaygı sonucunda meydana gelecek olan ara ara kalp çarpıntısının yok olması amacıyla kişilerin bazı şifalı bitkisel tedavi yöntemlerini uygulamaları da faydalı olmaktadır. Kalp dostu olarak bilinen kedi otu çayı, melisa çayı ya da papatya çayı özellikle de geceleri meydana gelecek olan kalp çarpıntısı, titreme, terleme gibi hissi yaşamakta olan kişilerin rahatlaması için tavsiye edilmektedir.

Bitkisel tedavi yöntemleri arasında tarçın ve alıç kalp sağlığına çok etkili olduğu yapılan araştırmalar sonucunda gösterilmektedir. Bu nedenle de alp kasının kasılmasında ritim bozukluğu yaşamakta olan kişilerin alıç yemesi ya da tarçın tüketmeleri sonucunda da kalp ritminin düzelmesi ve çarpıntı hissinin ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Fakat bu gibi bitkisel tedavileri yapacak olan kişilerin her zaman için doktorlarına danışarak tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Düzenli bir yaşamı olan kişilerin her gün düzenli olarak temiz havada kendilerini yormadan yürüyüş ve egzersiz yapmaları da aniden meydana gelmekte olan kalp çarpıntısı üzerinde çok etkili olmaktadır.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.