Kalp Çarpıntısı ve Nefes Darlığı Nedenleri ve Tedavisi

Herhangi bir kalp hastalığı olmayan bir kişinin aniden hızlı bir şekilde kalp çarpıntısının başlaması ve bunun yanında da nefes alamıyor oluşu çoğu zaman psikolojik nedenlerden kaynaklı olmaktadır.

Kalp Çarpıntısı Ve Nefes Darlığı 

Sıklıkla insanlarda hiçbir neden yokken ortaya çıkacak olan kalp çarpıntısı ve nefes darlığı kendisini halsiz hissetmesinin nedenleri arasında panik atak işaret etmektedir. Birçok kişinin hayatı içerisinde geçirmekte olduğu bu panik atak kalp çarpıntısı ve nefes darlığı nedeniyle kişinin kalp krizi geçirecek olduğunu düşündürecek bir duruma neden olacaktır. Çoğu kişinin panik atak krizi yaşadığı zamanlarda belirgin bir şekilde kalp krizine benzeyecek fiziksel belirtiler göstermesi ile bilinmektedir. Bunun yanında ise kişilerde şiddetli olarak meydana gelecek olan nefes darlığı burundan nefes alamama ve boğulacakmış gibi hislerde kişinin ciddi bir korkuya kapılmasına neden olacaktır. Kişilerde kalp çarpıntısı ve nefes alamamanın yanında da bir takım belirtiler ortaya çıkacaktır. Bunların başında ilk olarak vücudunun aniden başlamakta olan titreme görülecektir.

Psikolojik sorunları olan kişilerde sıklıkla meydana gelecek olan fiziksel sorunların başında hızlı bir şekilde kalp atışı görülmektedir. Bunun yanında bir takım başka belirtilerde görülecek olması sebebi ile kişilerin hayatı içerisinde yaşamakta olduğu bu sorun kalp krizi geçirmekte olduğunu düşündürecektir. Kişilerde aniden gelecek olan terleme ya da titremenin yanı sıra boğulacakmış gibi nefes alamama sorunu da görülmektedir. Birçok kişinin karın ağrısı ve kaslarının kasılması sonucunda hareket edememesi de meydana gelir. Ve çoğu kişilerin mide rahatsızlıkları da eşlik edecek olması sebebiyle kusma durumu da görülmektedir.

Kişilerde oluşan burun tıkanıklığının sonucunda da özellikle gece uyurken tam olarak nefes alamaması sebebiyle akciğerlerin etkilenmesi neticesinde kalbin ritminde de değişikliklerin olması söz konusu olacaktır. Burun tıkanıklığı akciğerlere oksijen gitmesini engelleyecek olması nedeniyle kişilerde hızlı kalp atımının oluşmasına neden olacaktır.

Özellikle de kış ayları içerisinde meydana gelecek olan soğuk algınlığı sebebi ile bu durum sıklıkla hastaların yaşamakta olduğu bir sorun olmaktadır.

Kalp Çarpıntısı Ve Nefes Darlığı Nedenleri

Kalp çarpıntısı ve nefes darlığı bir takım kalp hastalıklarının sonucunda da görülme ihtimali olan bir durum olacaktır. Bunun başında sıklıkla ritim bozuklukları gelmektedir. Kişilerde özellikle de Atrial fibrilasyon denilen bir hastalık olması durumunda kalp ritimlerinde bozulmasına meydana gelecek ve kalbin çok hızlı bir şekilde atmasına neden olacaktır. Kalbin kapakçıklarından oluşan sorunlar ise sıklıkla ventriküler taşikardi sonucunda meydana gelecektir. Bu tür durumlarda kişilerin hızlı bir şekilde tedavi olması gerekmektedir.

Beslenme alışkanlıklarının kötü olması sonucunda ve kişilerin zararlı alışkanlıklarının olması neticesinde de kalp çarpıntısı ve nefes darlığının görülme olasılığının çok fazla olacağı unutulmamalıdır. Bunun sıklıkla kişilerin gün içerisinde çok fazla sigara, alkol ya da kafein tarzında içeceklerin tüketmesi sonucunda kalp çarpıntısı ve de nefes darlığı özellikle de gece olunca yaşaması söz konusu olacaktır. Bu durumda kişilerin düzenli beslenmesi ve kötü alışkanlıklardan uzak durması sonucunda iyileşme görülecektir.

Derin nefes alamama ve bununla birlikte kişilerde meydana gelecek olan kalp çarpıntılarının nedenlerinden biri de kişinin çok kilolu olmasıdır. Obezite birçok kişinin kalp sağlığını da derinden etkilemektedir. Kardiyovasküler sistemin ve akciğerlerin etkilenmesi sonucunda kişilerde sıklıkla nefes darlığı ve kalp sorunları görülmektedir.

Kalp Çarpıntısı ve Nefes Darlığı Tedavisi

Ani bir şekilde başlayan kalp çarpıntısı ve nefes darlığının sıklıkla sinirsel olduğu düşünülmektedir. Bunun yanında gün içerisinde sıklıkla sigara ya da kafein tarzında içecekleri aşırı tüketilmesi sonucunda da meydana gelebilecektir. Panik atak sorunu olan bir kişinin kalp krizi geçirdiği düşüncesi olacak ve öleceği hissine kapılarak daha da panik olması söz konusu olacaktır. Bu durumda da kişinin bir an önce hastaneye gitmek ister. Panik atak sorunu ile hastaneye gitmiş bir kişiye genellikle sakinleştirici verilmektedir. Bunun dışında kişilerin hayatı içerisinde sorunların olması, sıkıntıların yaşanması gibi durumlarda panik atak sıklıkla tekrar ediyorsa kişinin psikolojik tedavi görmesi gerekmektedir. Her zaman için düzenli beslenmesi, her zaman için zararlı alışkanlıklardan da uzak durmaları gerekmektedir.Tedavisi için kişilerin nefes daralması, halsizlik ya da sıklıkla günün her saatinde oluşan çarpıntı gibi sorunlar meydana gelmesi sonucunda kardiyolog tarafından muayene edilerek, bu yaşadığı sorunun psikolojik ya da başka bir kalp hastalığından mı kaynaklandığını da öğrenmesi gerekmektedir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.