Kalp Çarpıntısına İyi Gelen Yiyecekler ve Hareketler

Kallbin çok hızlı bir şekilde çarpması sonucunda boyun bölgesinde ki damarda ve göğüs üzerinde hızla çarpma belirecektir. Kalp çarpıntısı nedenleri arasında kafein, nikotin, egzersizler ya da gebelik gibi birçok nedenden kaynaklanabilir.

Kalp Çarpıntısı 

Kalp atışında meydana gelen düzensizliklerin altında herhangi bir kalp rahatsızlığı bulunmaması sonucunda birçok kişinin stres, gebelik, kullandığı ilaçların yan etkisi, kaygı gibi sorunlardan dolayı oluşmaktadır. Çarpıntısı olan bir kişinin bu durumda büyük bir korkuya kapılacağı için sizlerde sıklıkla kalp çarpıntısı yaşamaktaysanız beslenme alışkanlığınızı değiştirmeli, nefes egzersizleri yapmalı ve bir takım hareketler yaparak bu durumun oluşmasını engellemeniz gerekmektedir.

Kalp Çarpıntısına İyi Gelen Besinler

Tüketecek olduğunuz meyve ve de sebzelerin antioksidan bakımından zengin olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra antioksidan bulunan sebze ve de meyveler içerisinde birçok sağlığa faydalı olan vitaminleri de barındırmaktadır. Özellikle de sebzelerde ve meyvelerde bulunan karotenoidler ve polifenoller gibi çeşitli mineraller kalp çarpıntısı sorunu yaşamakta olan kişilere çok faydalı olmaktadır.

Yabanmersini

İçerisinde bulunan minerallerin yanı sıra kalbe çok faydalı olan antioksidan olmaktadır. Özellikle de enflamasyon sonucunda kalp damarlarında bir hasar olması sonucunda meydana gelecek olan çarpıntıyı azaltma konusunda faydalı olmaktadır. Ve ayrıca yüksek tansiyon hastalarının da kullanması sonucunda tansiyonu dengelemesi ile bilinmektedir.

Zeytinyağı

Her zaman için tekli doymamış yağlar ve özellikle de zeytinyağı bitkisel yağlar bakımından çok zengin olmaktadır. Bunun sonucunda da kalbi koruyacak ve kişilerin kardiyovaküler sistemini güçlendirecek bir yağ olmaktadır.

Kuru Yemiş

Fındık, fıstık, ceviz ya da badem gibi kuru yemişler kalp sağlığını korumakta, kalp çarpıntısına neden olan sorunların aza inmesi konusunda yardımcı olacaktır. İçerisinde birçok vitaminin bulunduğu, mineral açısından zengin olması yanında sağlıklı yağlar da içermektedir. İçerisinde bulunan yağlar sayesinde kişilerin kolesterol seviyesini düzenleyecektir. Kan damarlarının normal akışını sağlayacaktır. E vitamini bakımından zengin olması nedeniyle hasar görmüş olan kan damarlarının da onarılmasını sağlayacaklardır.

Soğuk Su Balıkları

Kalp çarpıntısının aniden oluşması son derece korkutucu ve insanların paniklemesine neden olacak bir durum olmaktadır. Kalp ve kan damar sağlığını koruyacak olan soğuk sularda yaşayan balıkları tüketmelisiniz. Çünkü bunlar Omega-3 yağ asiti bakımından çok zengin olmaktadırlar. Uskumru, somon, hamsi ve alabalık haftanın 3 günü yemeniz tavsiye edilmektedir.

Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak, dere otu, kuzu kulağı, pırasa gibi koyu yeşil yaprakları olan sebzeler içerisinde karotenodiler ve folik asit miktarının yüksek olması nedeniyle yüksek tansiyonun normale dönmesini ve kan damarlarının duvarlarını oksidatif hasardan korunması konusunda yardımcı olacaktır.

Çarpıntıya İyi Gelen Hareketler

Valsalva Manevrası

Aniden başlamakta olan kalp çarpıntısını normale dönmesi için uzun yıllardan beri kullanılan bir hareket olmaktadır. Vagus sinirinin uyarılması sonucunda kalp atışları normale dönecektir. Burun ve ağız çok sıkı bir şekilde kapatılmalıdır. Bu şekilde dururken kişinin zorla nefes almaya çalışması sonucunda kalp atışının normale dönmesi sağlanacaktır.

Öksürme

Aniden gelişen kalp çarpıntısını önlemek için sizlerde kalp çarpıntısı geçene kadar şiddetli bir şekilde öksürmeye başlamalısınız. Öksürme her zaman için göğüs üzerinde bir baskı kurulmasına ve kalp atışlarının düzelmesini sağlayacaktır. Bu yöntemi sadece kalp atışlarınızın hızlandığını ve sizi rahatsız etmesi durumunda yapmalısınız.

Egzersiz

Özellikle de kilolu insanlarda kalp çarpıntısının meydana gelme sebeplerinden bir tanesi de hareketsiz kalmaları olmaktadır. Kişilerde sık sık meydana gelen çarpıntıyı azaltabilmek amacıyla kendisini yormadan hafif tempolu olacak egzersizler yapmalı ve kilo sorunundan kurtulması gerekmektedir.

Kalp Çarpıntısını Engellemek İçin İpuçları

Yürüyüş

Kalp çarpıntısı yaşamakta olan ve bunun altında herhangi bir kalp sorunu bulunmayan kişilerin haftanın 4 günü 45 dakikalık temiz hava da yürüyüş yapması tavsiye edilmektedir. Yürüyüş sizin kalp sağlığınız açısından son derece önemli olacaktır. Egzersizler her zaman için faydalı olurken, egzersizleri abartan kişilerin kalp sağlığını tehlikeye atacak olmaları da unutulmamalıdır.

Kolesterol Düşük Olmalıdır

Yapacak olduğunuz yürüyüş zaten kolesterolü düşürmeniz de yardımcı olacaktır. Bunun yanında bir de doymuş yağ alımını sınırlandırmalısınız. Yaşam tarzınızda değişikliğe gitmeniz her zaman için çok önemlidir.

Fazla Kilolardan Kurtulmalısınız

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki aşırı kilolu olan insanlarda kalp rahatsızlığı ve sıklıkla kalp çarpıntısı görülmektedir. Bu nedenle de kilo vermek her zaman için kalp sağlığınızı korunmasında yardımcı olacak ve aniden gelişmekte olan kalp çarpıntılarının da oluşmasını engelleyecektir.

Sigara, Alkol ve Kafeinden Uzak Durun

Kalp çarpıntısının oluşmasına neden olan durumlardan biri de sigara, alkol ve gün içerisinde tüketilmekte olan fazla kafein olmaktadır. Bunun yanı sıra enerji içeceklerini de sınırlandırmanız gerekmektedir. Sigarayı bırakmak özellikle de aniden meydana gelecek olan kalp çarpıntılarının önüne geçecektir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.