Mide Bulantısı ve Kalp Çarpıntısı Nedenleri

Kalp çarpıntıları, terleme, titreme ve mide bulantısı yaşanması ciddi kalp sorunlarının olduğuna işaret edecekken aynı zamanda da psikolojik nedenlerden dolayı da gelişebilecek bir durum olmaktadır.

Mide Bulantısı ve Kalp Çarpıntısı 

Kalp çarpıntılarının oluşması, mide bulantısı, kişilerde bunlarla birlikte meydana gelen halsizlik ve titreme bazı hastalıkların habercisi olarak görülmesi mümkün olacağı gibi aynı zamanda da panik atak ya da kaygı bozukluğu gibi durumlar sonucunda da ortaya çıkabilecek belirtiler arasında olmaktadır. Kişilerde oluşan çarpıntı, halsizlik, baş dönmesi, oldukça rahatsızlık verecek bir durum olmaktadır. Birçok hastalıktan kaynaklanabileceği gibi, bu durum kişilerin psikolojik olarak etkilenmesi ve yaşam tarzından da kaynaklanabilir.

Mide Bulantısı Kalp Çarpıntısı Nedenleri

Yaşam Tarzı

Bazı insanların hayatı içerisinde beslenmesi ve hareketsizlik nedeniyle olacağı gibi stresli olması durumlarda da sıklıkla kalp çarpıntısı ve de mide bulantısı görülmesi ihtimali yüksek olacaktır. Adrenalin fazla salgılanması sonucunda kişilerin endişeli, stresli ya da heyecanlı olması gibi durumlarda salgılanacaktır. Yediği yemeklerde mide bulantısı, nefes darlığı, titreme ve kalp çarpıntısına neden olabilir. Özellikle de baharat açısından zengin olan gıdalar tüketmek, aşırı miktarda kafein tüketmek, alkol ve sigara içimi gibi durumlarda etkilemektedir. Kişilerin kahve ve enerji içeceğini bu durumlarda azaltması çok önemli olmaktadır.

Psikolojik Nedenler

Kişilerde aniden gelişen panik atak sonucunda da nefes darlığı, mide bulantısı, kalp çarpıntısı görülme ihtimali yüksek olmaktadır. Terleme ve titreme de bu belirtiler arasında olmaktadır. Kişilerin aniden gelişen korku nedeniyle oluşan endişe sonucunda bu belirtiler görülmektedir. Psikolojik nedenlerden kaynaklanması durumunda hayatı tehlikeye atacak bir sorun değildir. Fakat kişilerin yoğun yaşadığı bu belirtiler korkutucu olabilir. Kişilerde meydana gelen anksiyete bozuklukları sonucunda birçok fiziksel belirtinin ortaya çıkması söz konusu olacaktır. Bunlar sıklıkla meydana gelecek olan sıcak basması, baş dönmesi ya da yorgunluk ve halsizlik gibi belirtiler söz konusu olacağı gibi duygusal olarak birçok belirti yaşamanız mümkün olacaktır. 

İlaçlar

Bir takım kimyasal olarak kullanılmakta olan tiroid ya da astım veya solunum cihazları da mide bulantısı, nefes darlığı, titreme ve terlemenin yanı sıra kalp çarpıntısı olmasına neden olacaktır. Çoğu kullanılmakta olan diyet ilaçları, tansiyon ya da alerjiniz sonucunda verilen ilaçların da yan etkisi olması sonucunda meydana gelecek ve kalp çarpıntısının yanı sıra mide bulantısı da yapacaktır. Bu nedenle de kullanmakta olduğunuz ilaçların yan etkilerini iyi biliyor olmanız gerekmektedir. Kimyasal ya da bitkisel ilaçların bir takım yan etkileri olduğu unutulmamalıdır. 

Hormon Değişikliği

Gebe kadınların sıklıkla hormon değişikliği görülmektedir. Bunun sonucunda da hamileliğin belirli dönemleri içerisinde belirtiler arasında sıklıkla mide bulantısı ve kalp çarpıntısı oluşmasına neden olacaktır. Bu gibi durumlarda kadınların çok stresli olması, ateş basması, terlemesi ve titremesinin yanı sıra nefes darlığının da görülme riski her zaman için bulunmaktadır. Menopoza girmiş olan bir kadının hayatı içerisinde sıklıkla ateş basması sonucunda, kalp çarpıntısı ve mide bulantısı gibi belirtiler gösterecektir.

Kalp hastalıkları

 Çarpıntı, bulantı, nefes darlığı ve titreme gibi belirtiler sıklıkla yaşanması göğsün ağrıması gibi durumlar olması kalp ritm problemlerinin oluşmasına neden olacaktır. Bu durumda doktora görünmeniz sonucunda yapacak olan EKG çekimi sonucunda sizlerin kalbinizde bir sorunun olup olmadığını anlaması da mümkün olacaktır. Bunun dışında kalp sorunları arasında atriyal fibrilasyon kişilerin kalp ritminin bozulmasına ve diğer nedenlerin oluşmasına neden olacak çok önemli bir kalp rahatsızlığı olabilir. u durumda kalp çarpıntısının yanı sıra kişiler kendilerini çok yorgun ve de halsiz hissedeceklerdir. Bunun neticesinde sıklıkla nefes darlığı da görülecektir. Bazı kişilerde ortaya çıkacak olan supraventriküler taşikardi olması da kalp ritminde bozukluklara neden olacaktır. 

Kalp krizi gibi çok ciddi belirtilerde kişilerde meydana gelecek olan belirtileri tetiklemesi söz konusu olabilir. Nefes darlığı ve göğüste batma hissinin yanı sura ağızda yanma, mide ekşimesi, mide bulantısı gibi mide sorunları da olabilecektir. Kalp yerinden çıkacakmış gibi çarpması ve halsizlik de yapabilmesi söz konusu olacaktır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.