Kalp Nakli Olanların Ameliyat Sonrası Yaşam Süreleri

Kalp nakli ameliyatı olanların ameliyattan sonraki yaşam süreleri ne kadardır, kalp nakli ameliyatından sonra kaç yıl daha yaşanır, kalp nakli ameliyatının ömür uzunluğuna olan etkileri.

Kalp Naklinin Hayat Uzunluğuna Olan Etkisi

Günümüzün en çok ölüme neden olan ve en yaygın hastalıklarından birisi olan kalp hastalıklarında kalp nakli oldukça yaygın bir tedavi haline gelmiştir. İnsan hayatiyeti açısından oldukça önemli bir fonksiyonu olan kalpte meydana gelen kimi hastalıklarda artık kalp herhangi bir tedaviye cevap vermediği için tedavi açısından kalp nakli kaçınılmaz bir tedavi şekli olmaktadır. Böylesi bir durumda  en çok merak edilen konulardan birisi oldukça zorlu bir ameliyat süreci olan kalp naklinden sonra hastaların yaşam sürelerinin ne kadar olduğudur.

Kalp hastalıkları sadece insan sağlığı açısından değil hayat kalitesi açısından da olumsuz etkilere sahip bir durumdur. Hastaların gündelik aktiviteleri oldukça önemli bir miktarda azalmakta, hayat kaliteleri büyük ölçüde olumsuz etkilenmektedir. Bu nedenlerden ötürü özellikle son teknolojik gelişmeler ışığında daha da kolaylaşan ve başarı oranları yükselen kalp nakilleri sağlık sektöründe çok yer kaplamaya başlamıştır.

Dünyada yılda 5000’e yakın kalp nakli ameliyatı gerçekleştirilirken ülkemizde yılda yaklaşık 100 kalp nakli ameliyatı gerçekleştirilmektedir.

Elbette başarı oranları artan kalp nakillerindeki sonuçlar herkes için aynı olmamakta, kişilerin sağlık durumlarına, operasyon ekibine göre değişkenlik göstermektedir. Fakat genel itibarıyla kalp nakillerinden sonra hastaların beklenen hayat sürelerinde bir artış görülmekte ve aynı zamanda bunların gündelik hayat aktivitelerinin kalitesinde de kesin bir iyileşme gözlemlenmektedir. Ameliyat sonrası hayat uzunluğunda görülen artış konusunda çeşitli ülkelerde araştırmalar yapılmakta olup, buna bağlı olarak elde edilen sonuçlara göre kalp naklinin denenmesi gereken bir tedavi şekli olduğu değerlendirilmektedir.

Kalp yetersizliği olan hastaların yarısının teşhisten sonra ilk bir yıllık süre içerisinde hayatlarını kaybettikleri düşünüldüğü zaman bu tedavi seçeneğinin önemi daha da açık bir şekilde göz önüne gelmektedir. Bu nedenle kalp nakil ameliyatları vazgeçilmez bir tedavi yöntemi olmaya devam edeceklerdir.

Kalp Nakil Ameliyatları Sonrası Ortalama Yaşam Süresi

İlk dönem kalp nakillerinde ilk bir yıllık dönemi aşan hayatta kalım oranları yarı yarıya gibi düşük bir orandayken tıptaki gelişmeler ışığında bu oran zaman geçtikçe yükselmeye başlamıştır. Bununla da kalmayıp, ilk bir yıllık dönemi atlattıktan sonra uzun süreli sağ kalım oranları da görülmeye başlanmıştır.

Kalp nakli ameliyatından sonraki yaşam süresi hakkında gerekleştirilen bazı araştırmaları bu açıdan fikir vermesi için şöyle sıralayabiliriz:

  • Uluslararası Kalp Akciğer Nakli Derneği’nin üyelerinden derlediği bilgiler göre nakil ameliyatı olanların yarısı on üç yıldan uzun bir süre hayatta kalmaktadırlar.
  • Türkiye’de ise 1998 ile 2008 yılları arasında kalp nakli olan 42 hasta üzerinde gerçekleştirilen bir çalışma en uzun ve kapsamlı araştırmalardan birisidir. Bu araştırmaya göre nakil olan hastalardan üçü hastanede, on biri ise ilk bir yıl içerisinde hayatlarını kaybetmişlerdir. Bunların haricinde geride kalan 28 hastanın yüzde 80’i bir yıldan uzun, yüzde 66’sı beş yıldan uzun ve yüzde 51’i on yıldan uzun bir süre yaşamlarına devam etmişlerdir.

Nakil ameliyatlarında görevli personelin deneyimi oldukça önemlidir

Bu açıdan bakıldığında yapılan araştırmalara göre nakil ameliyatı geçiren hastaların yaklaşık olarak yarısı en az on yıl gibi hiç de kısa sayılmayacak bir süre için hayatta kalmaktadırlar. Böylesine ciddi bir rahatsızlık tedavisi ve zorlu bir ameliyat olan nakil ameliyatları sonrasında görülen bu başarı oranı oldukça yüksektir. Yaşam süresinin uzaması dışında hastaların gündelik hayatlarında meydana gelen iyileşmeler de diğer bir olumlu yöndür. Bu hastaların çoğu bir yıl gibi bir süre içerisinde tekrardan eski sağlıklı günlerindeki yaşamlarına geri dönebilmekte, ağır sporlar bile yapabilmektedirler.

Nakil operasyonları yaklaşık beş-altı saat süren bir uygulamadır.

Nakil operasyonları birlikte kalbi destekleyici ve güçlendirici bir takım uygulamalar, ilaçlar ve yöntemler aracılığıyla naklin başarılı bir şekilde vücutta karşılık bulması, organ reddinin önlenmesi ve uzun süreli sağ kalımın gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır. Tüm bu yöntemlere dikkat edilirse, kullanılması gereken ilaçlar zamanında ve düzgün bir şekilde kullanılırsa nakil sonrası hayatta kalma şansı ve süresi daha da fazla artacaktır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.