Kalp Sintigrafi Çekildikten Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hastalarda Kalbin sintigrafisi çekilebilmesi için gama radyasyon yaymakta olan bir radyoaktif madde enjeksiyonu ile gerçekleşecek ve bunun sonucunda kalbe giden arterlerde kan akışının kalitesini kontrol etmek için yapılan testlerden bir tanesidir.

Kalp Sintigrafisi 

Kalp sintigrafisi sayesinde kalp kasının invaziv olmadan yapılan bir çalışması sonucunda kalp kusurlarını ortaya çıkarmaktadır. İşlem sırasında kişilere radyoaktif izotop içermekte olan bir madde hastanın damarına enjekte edilmektedir. Bu madde radyofarmasötik olması nedeniyle kana karışması sonucunda vücudu hızla yayılacaktır. Bu sayede gama kamera adı verilen özel bir alet kullanılarak kalp kası üzerinde ilacın dağılımı incelenecektir. İzotopların konsantrasyonu, miyokardin belirli bir bölümüne kan akışının derecesini belirleyecektir. Eğer ki verilen radyofarmasötik ilaç normal bir şekilde emilmesi izlenmesi sonucunda normal olduğu anlamına gelecektir. Fakat bazı bölgelerde daha az emilecektir. Bu durumda da gama kamerası sayesinde çekilmekte olan fotoğraflarda bu durum açıkça ortaya çıkacaktır.

Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kalp Sintigrafi çekimi sonrasında kişilerin radyasyon dışında yaşam koşullarını etkileyecek herhangi bir durum söz konusu olmamaktadır. Bu radyasyon test sırasında damardan direkt olarak enjekte edilmekte olan ilacın etkisi ise vücuttan atılma süresi kısa bir zaman içerisinde gerçekleşecektir. Kişilerin işlem sırasında vücutlarında radyasyon seviyesinde bir miktar artış olması söz konusu olacaktır. Halk arasında sıklıkla söylenmekte olan radyasyona maruz kalan kişilerin toprağa basması, çıplak ayak ile toprak üzerinde yürümesi sonucunda vücudunuza girmiş olan zararlı radyasyonu atmanız mümkün olacaktır.

Çevrenizde olan kişiler ile yakın temas içerisinde olmamalı, öpüşmeyin. Çekim sonrasında kişilerin iyotlu gıdaları iki gün boyunca tüketmemesi gerekmektedir. Özellikle bayanlar, bu test yapıldıktan sonra hamile kalmamaları çok önemli olmaktadır. Tuvalet sonrasında ellerinizi sabun ile iyi bir şekilde yıkamalısınız. Kişiler radyasyonu üzerinden atabilmeleri amacıyla bol bol su içmeli ve sık sık tuvalete çıkmaları gerekmektedir. Kişilere uygulanacak olan çok az miktarda radyoaktif maddelerin zararları, çektirmekte olduğunuz bir akciğer filminden daha az olmaktadır. Bu yöntemin uygulanmasının nedeni zararından çok faydasının olduğu düşünülerek yapılmaktadır. Her hastaya farklı dozlar verilmektedir. Bu dozlara karar verecek olan kişi ise doktor olmaktadır. 

Radyasyon alan kişilerin yakınında bulunan kişilerin 30 ile 40 cm uzakta durması evli olan kişilerin özellikle 2 gün boyunca ayrı yatması çok önemlidir. Sizinle yakın temas içerisinde olan kişilerin radyasyon alması mümkün olacaktır. Kişiler hijyenine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Radyasyonun başkalarına bulaşmasını engellemek amacıyla hijyen kurallarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Radyasyon vücuttan idrar yolu ile atılacak olması nedeniyle özellikle kullanmakta olduğunuz tuvaletin hijyenine de dikkat etmeniz başkalarına bulaşma riskini ortadan kaldıracaktır.

Kişilerde kullanılmakta olan radyofarmasötiklerin bazılarının insanlarda alerjik reaksiyonların oluşmasına neden olacağı bilinmektedir. Bu durum çok nadirde görülecek olsa oluşması durumunda hfif şiddetli bir şekilde atlatılması söz konusu olur. Eğer sizlerin de herhangi bir gıda ya da maddeye alerjiniz olması durumunda bunu mutlaka Nükleer tıp uzmanına belirtmeniz gerekmektedir.

Radyasyonun Atılma Süresi

Kalp sintigrafisi çektirmiş olan bir kişinin çok düşük miktarda radyasyon alması söz konusu olacaktır. Bu radyasyon hem size hem de çevrenize çok az da olsa zarar verebilir. Eğer ki radyasyon alan bir kişi iseniz bunun zararları ilerleyen dönemlerde siz de ya da çevrenizde olan kişilerin sizinle yakın temas içerisinde bulunması sonucunda ortaya çıkabilir. Radyasyon alan bir kişi bunu vücudundan atabilmesi en erken 2 gün içerisinde atılabilir. Vücuttan hızlı bir şekilde atılabilmesi için kişinin zararlı gıdalardan, işlenmiş gıdalardan, kafein, çay ve alkolden uzak durmaları gerekmektedir. Gazlı içecekler içmek yerine kişinin bol miktarda su içmeleri önerilmektedir. Vücuttan atılana kadar sizlerin de doğal bir şekilde beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Zararlı maddeler idrar yolu ile atılacak olduğundan etrafa yayılmamasına dikkat edeceğiniz gibi vücudunuz ya da elinizle temas etmesi durumunda bol su ile yıkamalısınız. Ayrıca vücuttan atılana kadar her gün banyo yapılması, çamaşırlarınızın ise temiz olmasına çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer ki radyasyona maruz kalmış bir kişiyseniz o halde sizlerin sarımsak tüketmeniz tavsiye edilecektir. Vücudunuzda oluşan radyasyonu üzerinizden atmasını sağlayacak olduğundan, çiğ olarak tüketeceğiniz gibi aynı zamanda da yemeklerinizin içerisine de koyup tüketmeniz daha hızlı bir şekilde radyasyonu atmanızı sağlayacaktır. 

 

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.