Kalp Krizi Sırasında Sırt Ağrısı ve Diğer Belirtileri

Kalp krizinin tipik belirtisi göğüs ağrısı, göğüste sıkışma ve sırta vurmakta olan şiddetli bir ağrı olduğu gibi mide bulantısı da görülmektedir.

Kalp Krizi

Kalbi beslemekte olan koroner arterlerin plak oluşması sonucunda yağ, kolesterol ve diğer maddeleri damar içerisinde biriktirmesi sonucunda kalbe kan akışının tam olarak ulaşamadığı ve engellendiği zaman kalp krizi meydana gelecektir. Kan akışı yaşanmaya başladığı zaman bu kalp kasına zarar vermeye başlayacaktır. Miyokard enfarktüsü olarak adlandırılmakta ve birçok kişinin hayatını kaybetmesi ile de sonuçlanmaktadır. Bu nedenle sırt ağrısı, göğüs ağrısı ve mide bulantısı gibi belirtiler yaşanması durumunda ciddiye alınmalı ve doktora gidilmesi gerekmektedir.

Ailesinde özellikle de kalp krizi geçmişi olan kişiler risk altında olmaktadır. Hareketsiz olan ve çok kilolu olan, hipertansiyon hastaları bu durumdan çok etkilenmektedir. Kalp krizi geçiren kişilerin %10 kadarı yapılan araştırmalar sonucunda hayatını kaybetmeleri söz konusu olmaktadır. Kalbe gitmesi gereken kanın damarların tıkanması sonucunda tam olarak kalbe ulaşamayacak olduğundan, kalp kasının yeteri kadar oksijen alamayacak olduğundan kalp krizinin gelişmesi söz konusu olur. 

Kalp Krizi ve Sırt Ağrısı

Kalp krizinin en sıklıkla belirtileri arasında olan sırt ağrısı her zaman için sırt bölgesinde olmayacaktır. Özellikle de kadınların farklı bölgelerinde gerçekleşecek olduğu unutulmamalıdır. Özellikle de kadınların sırt ağrısı kalp krizi sırasında daha da fazla görülmektedir. Sadece göğüs ağrısı şeklinde meydana gelmeyecektir ve bu ağrı sırt ağrısı olarak da kendisini gösterecektir. Sırtın tam olarak ortasında görülecek olduğu gibi ortadan başlayıp yukarıya doğru yayılmakta olan şiddetli sırt ağrılarına dikkat edilmelidir. Sadece sırt ağrısı kalp krizi belirtisi olarak ağrının yayılması çeneye ve kollara da yayılması durumunda kişinin kalp krizi geçirdiği anlamak mümkün olacaktır.

Kalp krizi içerisinde oluşacak ağrının şiddeti her saniye artacakken kişilerde bu sırt ağrısının vücudun her tarafına yayılması beklenmektedir. Sıklıkla kalp krizi geçiren bir insan göğüs ağrısı hissetmediğini ama sırtında çok şiddetli bir ağrının olduğunu ve bu ağrının yukarıya doğru çıkarak çene ve başa kadar yayılması, kollarında uyuşma hissinin olmasına neden olduğu da belirtilmektedir. Bir kalp krizi sırasında illa ağrının göğüste olması gerekmeyecek ve bu ağrının sırtta da olması mümkün olacaktır. Kişilerde daha önceden de sırtlarının üst kısmında yayılmakta olan yaygın bir ağrının olduğunu belirtmektedir. En sık olarak kalp krizinden kaynaklanmakta olan sırt ağrısının omuz kürekleri arasında görülmektedir. 

Kalp Krizi Belirtileri

Kalp krizi insanlarda yavaş bir şekilde başlayacaktır. Kişilerde hareketsiz bir yaşama sahip olmaları, sürekli olarak katı yağ ile beslenmesi, kolesterol bakımından zengin olan yiyecekleri tüketmesi gibi durumlarda kalp damarı tıkanacaktır. Bu durumda zaman içerisinde kanın giderek yeterli miktarda ulaşamaması sonucunda göğüs ağrıları, nefes darlığı gibi belirtiler ile kendisini belli etmeye başlayacaktır.

Ağrı olmaya başladığı zaman kişilerde nefes alamama ya da soluk soluğa kalma gibi bir durum da krizin belirtileri içerisinde olmaktadır. Birçok kişinin belirtiler arasında sıklıkla şikayetleri arasında mide bulantısı bulunmaktadır. Bu durum kusma ile de sonuçlanabilir. Kriz esnasında olacağı gibi aynı zamanda da daha önceden de sanki hasta grip oluyormuş belirtileri de yaşayacaktır.

Birçok kişinin yaşamakta olduğu belirtiler arasında mide yanması görüldüğü gibi hazımsızlıkta sıklıkla yaşanan sorunlar içerisinde olmaktadır. Bu durum daha çok karnın orta bölgesinde mide yanmasının da olması ile birlikte yaşanacaktır. Kalp krizi sırasında yaşanmakta olan göğüs ağrısı ya da sırt ağrısı ile birlikte kişilerde sıklıkla iki koluna ve omzuna yayılmakta olan bir ağrı hissetmeye başlayacaktır. Bu ağrı uyuşukluk gibi olacak ve kişilerin parmaklarına da yayılma ihtimali olacaktır. 

Kalp krizi esnasında terleme de sıklıkla eşlik edecektir. bunun dışında kişiler kendisini yorgun ve halsiz bir şekilde hissedecektir. Daha çok güçlerinin kalmadığını düşünecek ve yorgun oldukları için bir yerden tutunmayı isteyebilirler. Ayrıca birçok insan kalp krizi sırasında hareket edemez. Bayılma sıklıkla görülmekte olan bir durum olmaktadır. Bu belirtiler sıklıkla kalp krizine işaret etmektedir. Birden fazla belirtiyi yaşamakta olan bir kişinin doktoruna muayene olması gerekmektedir. Bunun dışında bazı hastalarda kalp krizinin herhangi bir belirti vermeden aniden oluşması da söz konusu olacaktır. 

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.