Tansiyon Aletinde Kalp Atışı Normal Değerleri

Tansiyon, vücut içerisinde kan dolaşımının arterlerde ki kan basıncını ifade etmektedir. Bu arterlerin duvarlarında oluşan kan basıncı kalbin mukavemetine, atardamar duvarlarının esnekliğine ve kanın miktarına bağlıdır.

Tansiyon 

Kalbin her daralması ve de genişlemesi sonucunda kan basıncı sistolik yani maksimum ve diyastolik minimal basınç arasında değişmektedir. Sistolik kan basıncının, maksimum kardiyak kasılmasında ve kalp çarpmasından sorumlu olmaktadır. Bu durumda kişilerin kalbinin atması sonucunda sıklıkla arterlerde ki basınç da artacaktır. Diyastolik arteryal basınç, maksimum kalp rahatlamasında tansiyon seviyesi olarak ölçülmektedir. Düşük kan basıncı kan damarlarından sorumlu olmaktadır. Tansiyon ölçümü milimetre civa cinsinden ölçülmektedir. Kısaca mmHg denmektedir. Sistolik (üst) basıncın ideal değeri 120 mmHg olması, diyastolik (düşük) kan basıncının ideal değeri 80 olması normal kabul edilmektedir. 

Tansiyon Değerleri

Tansiyon ölçümleri sırasında kişilerin yaşına, yaşam tarzına, kilosuna ve yorgun olup olmadığına göre değişiklikler göstermektedir.

Yaş Aralığı Normal Değer
Bebeklerde 90 – 60 mmHg
1 – 10 Yaş 100 – 70 mmHg
10 – 18 Yaş 110 – 73 mmHg
18 – 35 Yaş 120 – 75 mmHg
35 – 50 Yaş 130 – 80 mmHg
50 – 70 Yaş 140 – 85 mmHg
70 – 90 Yaş 150 – 87 mmHg

Tansiyon ölçümü sırasında kişilerin yemekten önce ya da sonra yapmaları sonucun normal çıkmamasına neden olacaktır. Ölçüm esnasında kolunuzu her zaman kalp seviyesinde tutmalı, konuşmamalı ve dinlenmiş olmanız gerekmektedir.

Durum Yüksek Tansiyon Düşük Tansiyon
Hipotansiyon 80 mmHg daha az 60 mmHg daha az
Normal Tansiyon 120 mmHg 80 mmHg
Hipertansiyon 140 mmHg ile 160 mmHg arasında 90 ile 100 mmHg arasında
Çok Yüksek Hipertansiyon 160 mmHg daha yüksek 100 mmHg daha yüksek

Tansiyon Düşüklüğü

Düşük tansiyon, hipotansiyon olarak bilinmektedir. Ölçüm yapılması durumunda 80/60 mmHg veya daha düşük kan basıncının olması demek kişinin hipotansiyona sahip olması anlamına gelmektedir. Çok düşük tansiyona sahip olmak bazı durumlarda tehlikeli olmaktadır. Çünkü çok düşük tansiyona sahip olan kişilerde vücudun ve kalbin yeterli miktarda oksijenli kan ile beslenemez. Hipotansiyona sebep olan sıklıkla kalp sorunları, gebelik, kan kaybı yaşanması, ağır enfeksiyon geçirilmesi, yetersiz beslenmesi, endokrin problemleri ve kullanmakta olduğu bir takım ilaçların yan etkisi sonucunda meydana gelecektir. 

 • Yorgunluk;
 • Baş dönmesi;
 • Mide bulantısı;
 • Nemli cilt;
 • Depresyon;
 • Bilinç kaybı;
 • Bulanık görüş.

Tedavisi ise düşük tansiyon hastalarında neden olan hastalığa bağlı olarak gerçekleşecektir. Kalp hastalığı ya da şeker hastalığı için kullanılmakta olan ilaçlar neden olabilir. Özellikle de hipotansiyona sahip olan bir kişinin kusması ya da ishal sorunu yaşaması durumunda bol bol su içmesi tavsiye edilmektedir.

Tansiyon Yüksekliği

Yüksek tansiyon hipertansiyon denmektedir. Kan basıncının ölçümü sonucunda kanın damarlardan ne kadar hızlı geçtiğini, kan pompalarken direnç miktarının yüksek olması sonucunda hipertansiyon ortaya çıkacaktır. Hipertansiyon özellikle de yaşlı insanlarda oldukça fazla görülmekte olan bir rahatsızlık olmaktadır.

 • Baş ağrısı;
 • Nefes darlığı;
 • Burun kanaması;
 • Baş dönmesi;
 • Göğüs ağrısı;
 • İdrarda kan görünmesi.

Hipertansiyon hastalarının genetik olarak yatkınlığı ile bilinmektedir. Fiziksel aktivitelerinin az olması, sağlıksız bir yaşama sahip olmaları ya da kilo sorunları nedeniyle hipertansiyon görülebilir. Ayrıca böbrek hastalarında, konjenital kalp kusurlarında, alkol bağımlılığı, kullanmakta olduğu ilaçların yan etkileri sonucunda da görülebilir. Hipertansiyon hastalarının tansiyonunun çok yükselmesi oldukça zararlı olmaktadır. Yüksek kan basıncı kalp hastalıklarının olmasına kişinin felç geçirmesi ya da beyin kanaması geçirmesine neden olacaktır. 

Yüksek tansiyon hastalığına sahip olan ve bunun için her gün düzenli olarak ilaç kullanan kişilerin oruç tutmaları sakıncalı olduğu doktorlar tarafından belirtilmektedir. Yüksek tansiyon hastalarına eğer ki doktor tarafından ilaç reçete edilmesi sonucunda hastalığın çok ciddi bir boyuta ulaşması neticesinde reçete edilecektir. Bu durumda da oruç tutması neticesinde kişilerin ilaçlarını aksatacak olması nedeniyle kan basıncında sorunlar olacak ve tansiyonun yükselmesine sebebiyet verecektir. 

Doktor tarafından hasta bir süre takibe alınması gerekmektedir. Bunun sonucunda hastaya uygun olan ilaç reçete edilerek her gün aynı saatte ilacın alınması gerekmektedir. Günümüzde kullanılmakta olan ilaçların etkin maddesi sıklıkla Amlodipin besilat olmaktadır. Norvadin, Valcodin, Valdipin, Normopres, Norlopin,Monovas, Fixodip, Imprida, Vasocard, Nipidol gibi yüksek tansiyon hastalarına reçete edilmekte olan kimyasal ilaçlar olmaktadır. 

Tansiyonu Önlemek

Tansiyon ciddi bir sorun olmaktadır. Bu nedenle de kişilerin tuz kullanımını belli bir yaştan sonra azaltmaları gerekmektedir. işlenmiş gıdalar tüketmek oldukça zararlıdır. Kafein almamalı ve alkol tüketiminden kaçmalısınız. Her gün düzenli olarak egzersizler yapmalı, sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz için diyet listesine uymanız gerekmektedir. Stresli bir hayattan olabildiği kadar uzak durmalısınız. Sigara tansiyon hastalarının kullanmaması gereken zararlı maddeler içermektedir.

Özellikle de ailesinde hipertansiyon hastaları olması durumunda daha da dikkatli olmaları ve çok sağlıklı bir hayat yaşamaları engelleyecektir. Tuz tüketimi hipertansiyon hastaları için çok sakıncalıdır. Tansiyonun daha da yükselmesine neden olacaktır. Ayrıca salçanın da hipertansiyon hastalarına zararlı olduğu bilinmektedir. Özel soslar kullanılmamalıdır. Özellikle soya sosundan uzak durulmalıdır. Bol bol yemeklerinde sarımsak tüketmelidir. Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.