Kalp Krizinin İlk Belirtileri ve Tansiyon Değerleri Kaç Olur?

Kalp krizi esnasında sıklıkla şiddetli bir göğüs ağrısının olması, terleme ve nefes darlığı görülürken aynı zamanda da mide bulantısı da eşlik edecektir.

Kalp Krizi

Kalp krizi yani Miyokard enfarktüsü kalp kasını besleyen damarların tıkanması sonucunda kasın bir bölümüne oksijenli kan pompalayamaması sonucunda oksijensiz kalan kas kısmının ölmesi sonucunda meydana gelecek bir durum olmaktadır. Kalp krizinin sıklıkla koroner arterlerden bir tanesinin tıkanması sonucunda meydana gelecek bir durum olur. Kalp krizini yaşayacak olan kişilerin sıklıkla arterlerinde daralmanın olması sonucunda meydana gelme riski oldukça yüksek olmaktadır. Bu damarların tıkanmasına neden olan genellikle arter duvarlarında birikmekte olan yağ sonucunda meydana gelecektir. Ayrıca kalp krizi yaşanma riski sigara ve alkol tüketen kişilerde, yüksek tansiyon hastalarında, yanlış beslenme sonucunda, hareketsiz bir yaşama sahip olan kişilerde ve çok fazla kilo sorunu olan kişilerde sıklıkla görülmektedir. Yapılan bir araştırma sonucunda kalp krizinin erkekler de kadınlara oranla her zaman daha fazla görüldüğü tespit edilmiştir. Özellikle de ailesinde kalp rahatsızlığı olan bir kişinin yaşamında çok dikkatli olması gerekmektedir.

Kalp Krizi ve Tansiyon

Kalp krizi anında yüksek tansiyonun olması kişilerin hayatının kurtulmasını sağlayacaktır. Tansiyonun düşmesi her zaman için şok olmasına neden olarak hastanın hayatını kaybetmesi ile sonuçlanabilir. Kriz anında hastanın tansiyonunun 140 – 90 mmHg olması ve başka yandaş hastalığının da olması sonucunda felç geçirme riski oluşabilir. Tansiyon yüksek olması demek, kalbin çalıştığını ve diğer organlara kan pompalamak için direndiği anlamına gelmektedir. Eğer ki 100 – 50 mmHg ve daha düşük olması sonucunda hastaya bir an önce müdahale edilerek, kalbin kan pompalayıp diğer organların oksijensiz kalınmaması sağlanmalıdır. 

Kalp krizi anında eğer ki ölçüm sırasında tansiyonunuz yükseldiği zamanlarda kişilere anjiyotensin dönüştürücü enzim verilmesi gerekmektedir. Bunun inhibitörleri kan damarlarınızın genişlemesini sağlayacak ve tansiyonun düşmesi konusunda yardımcı olacaktır. Bunun sonucunda tansiyon çok yüksek olduğundan kalp daha hızlı atmaya başlayacaktır. Fakat bu ilaç sayesinde tansiyon düşüklüğü meydana gelecek olduğundan kalbin daha az çalışmasını sağlayacaktır. Yüksek tansiyon kalp damarlarının tıkanmasına neden olması sebebiyle kalp kasının da kalınlaşmasına neden olacaktır. Ana damarların genişlemesine yol açacak bir sorun olmaktadır. 

Kalp krizi esnasında kişilerde acil müdahale edilmesi gereken komplikasyonların oluşması söz konusu olacaktır. Bunlar çok hızlı ya da çok yavaş nabız değerleri olabilecektir. Kalp krizi sonucunda tansiyonun ani ve çok tehlike oluşturacak bir şekilde düşmesi söz konusu olacaktır. Bu duruma kardiyojenik şok denmektedir. Yani kalbiniz diğer organları beslemekte olacak ve sizlerin gereksinim duymakta olduğunuz kadar kan miktarını organlarınıza ulaştıramaması sonucunda meydana gelecektir. Kalp krizi geçirdikten sonra ki dönem içerisinde bir kişinin komplikasyonlarında artma olacaktır. bu sıklıkla anevrizma denilen baloncuk oluşmasına neden olabilir. Bu durum sonucunda da kalp duvarları üzerinde yara izinin oluşması söz konusu olacaktır. Anevrizma kişilerin kalp krizi sonrasında anormal nabız değerlerinin olmasına ve düşük tansiyona sahip olmalarına neden olacaktır. 

Kalp krizi esnasında hastanın nabzında ciddi oranda yükselme olacaktır. Bir dakika içerisinde 150 atıştan daha fazla olabilir.

Kalp Krizi Belirtileri

Kalp krizi esnasında belirtiler her insanda farklılıklar göstermekte olduğu gibi şiddeti de değişik olmaktadır. Bazı insanlarda çok hafif bir ağrının olması söz konusu olacakken bazı kişilerde bu ağrı çok şiddetli bir şekilde meydana gelecektir. İlk belirtileri aslında daha önceden uyarı işareti olarak kişilerde meydana gelecektir. Bu durum içerisinde hareket içerisinde olduğu zamanlarda ya da dinlenmesi sırasında meydana gelecek olan göğüs ağrısı (angina) meydana gelebilir. Bu durum kalpte oluşan kan akışının geçici bir şekilde düşmesi sonucunda meydana gelecektir.

Kalp krizi esnasında ciddi bir ağrı oluşabilir. Bu ağrı sadece göğüs bölgesinde olan bir ağrı olmayacak ve aynı zamanda da sırt, boyun, kollar ve hatta parmaklara kadar yayılacak bir ağrı meydana gelecektir. Krizin ilk belirtileri olarak kişilerde nefes almada sorun olacaktır. Ya da bir hasta kriz anında soluk soluğa kalarak kalp krizi geçirdiğini anlayabilir. Birçok insanda görülmekte olan mide bulantısı ve kusma da kalp krizi belirtileri arasında olmaktadır. Ayrıca haftalar öncesinde kendisini belli edecek bir belirti ise mide yanması ve de hazımsızlık olmaktadır. Daha çok karnın orta bölgesinde yanma geleceği gibi kişi yediklerini hazmetme sorunu da yaşayacaktır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.