7 Haftalık Hamilelikte Bebeğin Kalp Atışının Duyulmaması

Gebeliğin 7. haftasında embriyonun gelişimi hızlanacaktır. Beyin ve iç organlarının hızla oluşmaya başlayacaktır.

Gebelikte Kalp Atışı

Hamilelik 7. haftasına ulaşması durumunda gebelik kesesi içerisinde oluşan embriyonun büyüklüğü 1 cm civarına ulaşmaktadır. ağırlığı ise yaklaşık olarak 1 gram ağırlığında olacaktır. Kadınların son adet gördüğü günden bu yana 7 hafta geçmesi sonucunda kişilerin hamilelik süresi içerisinde birçok değişiklik olacaktır. Bu değişiklikler annede sıklıkla mide bulantısı olarak görülecek ve bir miktar kilo alması da söz konusu olacaktır. Fetüs hızlı bir şekilde gelişmeye başlayacaktır. Bebeğin kalbinin bu dönem içerisinde diğer haftalara göre daha hızlanacak ve onuncu aya kadar çok hızlanacaktır. 7. hafta içerisinde bebeğin birçok organı gelişmeye başlayacaktır. Bu nedenle de bebeğin kalbi daha hızlı bir şekilde kan pompalayacak ve çalışması sonucunda hızla atacaktır. Bu süre içerisinde beyin ya da karaciğer ve akciğer gibi organların oluşmaya başlaması nedeniyle kalp olabildiği kadar hızlı atmaya başlayacaktır.

7 Haftalık Gebelikte Kalp Atışının Yavaşlaması

Artık kan dolaşımının hızlı bir şekilde başlaması sonucunda kalp bir dakika içerisinde ortalama olarak 120 ile 160 arasında atmaya başlayacaktır. Pankreas, safra kesesi gibi organları ise 7. haftanın sonlarına gelindiği zaman oluşmaya başlayacaktır. Embriyonun kalp atışlarının bir dakika içerisinde normal değer içerisinde olması demek, bebeğin sağlıklı olduğu anlamına gelmektedir. Annede genellikle sabah yorgunluğunun oluşması ve bu dönem içerisinde aş erme oluşacaktır. Bebeğin çok sağlıklı olduğunu takip etmek amacıyla kalp atışı doppler ultrason sonucunda kalp atışının dinlenmesi sonucunda anlaşılacaktır. Genellikle kalp atışının yüksek çıkması herhangi bir soruna işaret etmeyecektir. Fakat gebeliğin 7. hafta içerisinde eğer ki kalp atışı bir dakika içerisinde 120 dakikadan az olması durumunda bebeğin sağlığında bir sorun olduğu anlaşılacaktır. Bu nedenle birkaç gün sonrası tekrar gebe kadının kontrole giderek doppler ultrason muayenesi yapılmalıdır. Bu durumda kalp atış hızında yükselme olmaması durumunda bebekte bir sağlık sorunu olduğu anlaşılacaktır. Bu durumda anneye bir takım ilaçlar verilerek, bu reçete edilen ilaçların plasenta aracılığıyla bebeğe geçmesine ve kalp atışlarının normale dönmesi sağlanacaktır. Anne henüz fark edemese de bebekte çok hafif hareket etmeler başlamıştır.

7 Haftalık Hamilelikte Kalp Atışı Duyulmaması

Gebelik kesesi içerisinde embriyonun görülmesi sonucunda kalp atışları genellikle 7. hafta içerisinde birçok gebelikte duyulmaktadır. Fakat bazı gebelik içerisinde 10 hatta 12 haftadan sonra da duyuşması söz konusu olacaktır. Eğer ki 7. haftaya ulaşmış olan bir bebeğin kalp atışı ultrason sonucunda kalp atışı yoksa ve duyulmaması sonucunda bebekte bir sağlık sorununun olduğu anlamına gelmeyecektir. Bir hafta sonra tekrardan anne adayının kontrole gelecektir. Sonraki hafta içerisinde bebeğin yine kalp atışı görülmemesi durumunda, bebeğin ve plasentanın büyümemesi ve gelişmemesi durumunda bebeğin ölü olacağı kanısına varılabilir. Fakat transvajinal ultrason yöntemi kullanarak alttan yapılan bu ultrason sonucunda da eğer ki kalp atışı duyulmaması durumunda bebeğin ölü olacağı tespit edilmesi durumunda gebelik artık sonlanması gerekmektedir.

Fakat bebeğin kalp atışının duyulmamasına rağmen bir sonraki hafta içerisinde büyümesi gözlemlenirken bu durum içerisinde bebeğin yaşadığı anlaşılacaktır.

Bazen embriyonun eğik olması gibi nedenlerden kalbe ulaşılamayacak olduğundan atışı duyulmayacaktır. Ölü olduğu anlaşılması durumunda bebeğin anne karnında olması daha çok anneye zarar verecek ve annenin zehirlenmesi sonucunda hayatını kaybetmesi gibi bir durum oluşacaktır. Bunun önlenmesi amacıyla bir an evvel gebeliğin sonlanması gerekmektedir. Bu durumda da 7. hafta içerisinde gebelik olduğu embriyonun kürtaj yöntemi ile alınacak olduğu unutulmamalıdır. Anne adayının rahminde bebeğin bırakılması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır Eğer ki gebeliği sonlandırılmaması durumunda kadının şiddetli bir şekilde ağrısı olacak ve kanaması başlayacaktır. bununla birlikte düşük yapma riski de olacağından kendisine zarar verecektir. Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.