Adet Dönemlerinde Oluşan Kalp Çarpıntısı

Kadınların her ay gördükleri adet dönemi içerisinde östrojen seviyelerinde oluşan artış nedeniyle bazı kadınlarda kardiyak patolojilerin de oluşması sonucunda oluşacak duygusal değişimler neticesinde kalp çarpıntılarının oluşması görülmektedir.

Adet Döneminde Kalp Çarpıntısı 

Kadınların her ay düzenli olarak adet görmeleri sonucunda oluşacak östrojen hormonu ve progesteron miktarında ciddi oranda değişimlerin olması söz konusu olacaktır. Bunların neticesinde de birçok kadında sinir hali ve ruhsal değişim gözlemlenmektedir. Bir karının kardiyak patolojisinin sonucunda duygusal streslerin meydana gelmesi, angina pektoris atağına neden olacaktır. Bu kadında herhangi bir kalp hastalığı olmaması durumunda bile periferik sinir fonksiyonlarında oluşacak bozulma sonucunda merkezi sinir sistemi uyarılacak olduğundan kalpte ağrı ve çarpma oluşumuna da neden olacaktır.

Adet Döneminde Kalp Çarpıntısı Nedenleri

Kadınların adet dönemi içerisinde şişlik görülmektedir. Bunun nedeni adet kanamasından birkaç gün önce androjenler ve östrojen hormonunun yüksek olmasından kaynaklı olmaktadır. Kalpte oluşacak çarpıntının birçoğu iç organlarının şişmesi ile ya da meme bezlerinin şişmesi sonucunda ortaya çıkacaktır. Oluşacak göğüs ağrısı sonucunda da sinirler sıkışacak ve ciddi oranda bir çarpıntı oluşmasına neden olacaktır. Kadınlarda şişliğin oluşması sonucunda prolaktin hormonunun aktif bir şekilde üretimi meydana gelecektir. Bu durumda da oluşan ödem sonucunda fazla kan basıncının artması sonucunda kalp çarpıntıları da meydana gelir. Artmış prolaktin seviyesinin sonucunda kalp kasılma sırasında miyokardiyal hücrelerin daha çoğalması sonucunda görülmektedir. 

Kalbin çok hızlı bir şekilde atmasına neden olacak nedenlerin başında hormonlar gelmektedir. Kadınların bu dönemi içerisinde sinir ajitasyonu adet olacağı günden önce başlamaktadır. Bu durumda da kadının sinirlerine halim olmayacağı bir durum söz konusu olacaktır. Bu durumda baş ağrısı, kasık ağrısı ve göğüslerde şişkinlik oluşmasına neden olacaktır. Damarlar içerisinde ki basıncın artmasına hormonal değişiklikler neden olacak ve damarların daralması söz konusu olacaktır. Bu durumda da iç yüzeyde ki kan akışı hızlanacaktır. Kan iç yüzeyde sıkışacak ve hormonal bozukluğun sonucunda kalbe baskı yapması nedeniyle sıklıkla kalp çarpıntısı meydana gelecektir.

Adet Döneminde Kalp Çarpıntısı Tedavisi

Her ay adet olmadan hemen önce başlayan kalp çarpıntılarının ve adet dönemi içerisinde süren kalp çarpıntılarının tedavi etmek için ilk olarak bayanın hayat tarzında ciddi olarak değişiklikler yapması gerekmektedir. Her gün tükettiği sıvı miktarını azaltması ve alacağı alkol, kafein tüketimini de azaltması gerekmektedir. Yemeklerinde tuz ve de baharatı azaltması da gerekmektedir. Kadınların ruhsal olarak sıkıntılı olmaktan, özellikle de stresli olmalarından kaçınmaları gerekmektedir.

Uzmanlar tarafından her gün düzenli olarak yapacak oldukları yürüyüş ve kendilerini yormadan yapacak olduğu egzersizlerde bu durumun önlenmesinde ciddi rol oynayacaktır.

Beslenme alışkanlıklarında da değişiklikler yapması gerekmektedir. Özellikle de adet dönemi içerisinde kalp çarpıntıları olmaması için protein ve karbonhidrat ile beslenmeyi ihmal etmemeli, var olan stresi azaltabilmek için uyku kalitesinin de çok iyi olması gerekmektedir. Bazı kadınların bu dönem içerisinde sakilenştirici etkisi olan melisa çayı, papatya çayı, nane gibi bitkisel tedavileri de deneyim sonucunun olumlu olduğunu unutmamanız gerekmektedir.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (5 votes, average: 2,80 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.