Ani Kalp Çarpıntısı Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Ani bir şekilde başlayan kalp çarpıntısının nedenleri sıklıkla psikolojik olmaktadır. Kişinin korku hissi yaşaması, endişe duyması, stresli olması ya da heyecan gibi duyguları yaşaması sonucunda kalp atışlarında hızlanma olmaktadır.

Ani Kalp Çarpıntısı 

İnsanlar hayatı içerisinde duygusal olarak tehlikeyle karşı karşıya kaldıkları zaman ya da aşırı heyecanlanmaları sonucunda kaygı durumları gelişmektedir. Kişilerin zihinsel durumlarının etkilenmesi sonucunda konsantre olma kabiliyetleri azalacaktır. Bu durum bazı kişilerde kaygının oluşması sonucunda bir takım fiziksel olarak belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur. Özellikle de kişilerin korku anı içerisinde kaldıkları zamanlarda hızlanan kalp çarpmaları, baş dönmesi, terleme ya da nefes alıp verme de hızlanmanın olması gibi belirtiler olacaktır. Ayrıca kişilerde sindirim sorunu, terleme ve kaslarda titreme de görülmektedir.

İnsanların hayatı içerisinde yaşamakta olduğu ani kalp çarpıntısının altında yatan nedenlerin psikolojik olma ihtimali her zaman için daha çok olmaktadır. Kişilerin endişelenmeleri sonucunda ya da duygusal olarak bir değişiklik yaşaması neticesinde bu duruma fiziksel olarak tepki gösterecektir. İnsanların yaşamakta olduğu kaygılar sonucunda terleme, titreme, solunum sorunları ve çarpıntı sıklıkla görülmektedir.

Ani Kalp Çarpıntısı Nedenleri

Kişilerin yaşamakta olduğu panik nedeniyle sıklıkla korkuya kapılmaktadır. Bu korkuların ve kaygıların beklenmedik bir anda tekrarlanması nedeniyle kişilerde oluşmaktadır. Panik atak yaşamakta olan kişilerin insanlardan uzak durmaları ve korkuya kapıldıkları nedeniyle de atak geçirmemek için sık sık korku yaşadıkları bilinmektedir.

Kişilerin yaşamakta olduğu fobiler de ciddi olarak korkuya neden olmaktadır. Bu kişiler fobisi olan yılan, örümcek ya da yükseklik gibi korkuları sonucunda sıklıkla karşılaştıkları zamanlarda kalp çarpmalarının olması sebepleri arasında görülmektedir.

Kalp çarpıntılarının sebepleri arasında sıklıkla geçirdikleri oldukları bir travma sonrasında da görülmesi söz konusu olacaktır. Bunlar sonucunda tekrardan aynı durumu yaşayacak olduğunu düşünerek korkunun olmasına neden olacaktır. Yaşamlarını kısıtlayacak ve düşüncenin birdenbire hakim olması sonucunda kişilerde çarpıntının gelişmesi de söz konusu olacaktır.

Endişe sıklıkla kişilerde birden ortaya çıkacak olan durumdur. Kaygının gelişmesi psikolojik nedenlerden oluşur. Sıklıkla kişilerde olur olmadık zamanlar içerisinde ortaya çıkacak olan endişe sonucunda kalp çarpıntılarının oluşmasına neden olacaktır. Sindirim sorunu yaşamakta olan, titreme, terleme ya da birden oluşan nefes alış verişlerinde hızlanmanın neticesinde meydana gelen psikolojik rahatsızlıklar kaynaklı olarak endişe görülmektedir.

Anksiyete kişilerde bilinçaltında oluşan bir durumdur. Sonuçta kişinin kendisini tehdit altında hissetmesi durumunda ortaya çıkacaktır. Bunun sonucunda kişilerin kişisel gelişim süreçleri içerisinde herhangi bir olay yaşaması ya da yaşamaması durumunda meydana gelecek ve korkunun yaşanması ile sonuçlanacaktır.

Ani Başlayan Kalp Çarpıntısı Tedavisi

Sıklıkla kalp çarpıntısı, terleme, nefes sorunları, titreme gibi sorunları ile karşı karşıya kalan bir kişinin kalp rahatsızlığı olduğundan panik yapmaktadır. Çoğu kişilerde kalp sorunları olmadan ani başlayan çarpıntının nedenleri sadece psikolojik olmaktadır. Kardiyolog tarafından muayene edilen bir hastanın kalbinde herhangi bir sorun olmadığı anlaşıldığı zaman ve şikayetlerinin kaynağı eğer ki psikolojik nedenlerden oluşuyorsa psikiyatrist tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir. Anksiyete ya da panik atak sorunlarının belirtisi olan bu durumun tedavisi günümüzde psikolojik terapi alarak ve ilaç tedavisini düzenli olarak uygulaması sonucunda azalacaktır.

Sıklıkla ilaç tedavisinde kullanılmakta olan serotonin etkili olan hücreleri aktif edebilmek amacıyla kullanılan ilaçlar kişilerin hayatında oluşan kaygı sorunlarını ortadan kaldıracaktır. Fakat kullanılmakta olan ilaçların uykusuzluk yapması, kilo aldırması gibi yan etkileri olduğu da bilinmektedir.

Anskiyete günümüzde her yaşta insanın yaşayacak olduğu ruhsal bir sorun olmaktadır. Bunun yanı sıra kişilerin ilaç ve psikoterapiye uygun olarak alternatif tedavi yöntemlerini uygulaması sonucunda da anksiyete ya da panik atak gibi sorunların iyileşmesi görülecektir. Bunlar sıklıkla kalp çarpıntısı ya da hareketlerde sorun yaşamakta olan kişilerin nefes terapisi olmaktadır. Nefesinizi kontrol altına alabilmeyi başardığınız zaman ve temiz hava aldığınız zamanlarda bu belirtiler sıklıkla azalma görülecektir. Kişilerin gevşeme egzersizleri yapmaları fobi ya da panik atak tedavilerinde son derece etkili olmaktadır. Ayrıca kişilerin rahatlaması amacıyla yoga ya da meditasyon yapmaları da son derece önemli olmaktadır.

Son yıllarda kişilerin kaygı sorunu nedeniyle şikayetlerinin artması sonucunda akupuntur tedavisi faydalı olmaktadır. Bu tedavi yöntemi kulak kısmına yerleştirilmekte olan iğneler sonucunda vücudun enerji akışını sağlayacak olan bir tedavi yöntemi olması nedeniyle kaygı sorunu yaşamakta olan kişiler tarafından uygulanmaktadır.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.