Aşırı Heyecan Anında Kalp Çarpıntısı

İnsanların bir anda heyecanlanması sonucunda vücutlarında bir takım değişikliklerin olması normaldir. Bu değişiklikler arasında hızlı nefes alıp verme, kalp hızında artış ve terleme gibi belirtiler görülmektedir.

Aşırı Heyecan 

Heyecan her insanın hayatında sıklıkla karşılaşabilecek olduğu doğal bir durum olmaktadır. Bir topluluk önünde konuşacak olması, önemli bir sınava girdiği zaman, hoşlandığı bir kişi ile karşılaşması sonucunda heyecanlanması çok doğal olmaktadır. Daha çok sosyal hayat içerisinde aktif olan kişilere bakıldığı zaman heyecanlı oldukları görülmektedir. Özellikle de sanatçıların kalabalığın önüne çıkacakları zaman heyecanlanması doğaldır. Bu heyecanın belli bir sınırı olmalıdır. Eğer ki çok fazla olması durumunda kişilerde bir takım psikolojik sorunların olmasına neden olacaktır. Bu nedenle de insanların heyecanlarını kontrol etmeleri gerekmektedir. Kişilerin heyecanlanması sırasında göğüs bölgesinde hızla kalbin yerinden çıkacakmış gibi atması görülmektedir. Bunun yanı sıra boynunda bulunan damarlarında hızla atmasını hissetmesi mümkün olmaktadır. 

Heyecanlanınca Kalp Çarpıntısı

Kişilerin heyecanlanması sonucunda ellerde titreme, yüzde kızarma olması, kalp çarpıntısı, hızlı bir şekilde nefes alıp verme, bir anda üşüme, özellikle de ellerde titremenin olması, tüylerin diken diken olması, baş dönmesi gibi belirtiler ile kendisini göstermektedir. Kalp hiç ara vermeden çalışmakta olan bir organdır. İnsan hayatını devam ettirebilmesi için kan pompalamaktadır. Kişiler kalbin attığını normal zamanlarda hissetmeyecektir. Fakat kişilerin yapacak olduğu bir egzersiz, stres, adrenalin yükselmesi, korku ya da heyecan sonucunda kalp atış hızında ciddi oranda yükselmeler olacağı için kalp çarpmalarını hissedecektir. Normal insanlarda kalp atış sayısı dakika da 60 ile 80 arasında değişmektedir. Fakat kalbin hızlı bir şekilde attığını hissedebilmek için en az 100 defa hızlı bir şekilde artması sonucunda meydana gelebilecek bir durum olacaktır. 

Aşırı heyecan sonucunda kalp çarpıntısının oluşmasının nedeni vücudun bir anda adrenalin hormonunu salgılamaya başlamasıdır. Bu adrenalin hormonu bir kişinin duygusal olarak korku, sevinç, üzüntü, sinir gibi durumlarda beynin uyarılması sonucunda harekete geçecektir. Beyin bunun sonucunda adrenalin hormonu ile birlikte birçok kimyasal maddenin de salgılanmasına neden olur. Bu salgılanan adrenalin hormonu ve diğer kimyasal maddeler de insan vücudunda çok değişik belirtilere ve özellikle de kişinin hızlı kalp atışlarının olmasına neden olacaktır.

Bu heyecanlanma özellikle de çekingen ve asosyal olan kişilerde daha sıklıkla görülmektedir. Anksiyete gibi sorunları olan ya da panik atak gibi ruhsal hastalıkları yaşamakta olan kişilerin sıklıkla kalabalık ortamlar içerisinde kalması durumunda gerginleşeceği ve bunun sonucunda da heyecanlanarak kalp çarpıntısının olmasına neden olacaktır.

Heyecan Anında Kalp Çarpıntısı

Kişilerin heyecanlanma sonucunda böbrek üstünde oluşan adrenalin bezlerinin kan dolaşımına bulaşması sonucunda kalp hızının artması, solunum yollarının büyümesi, kasların daha fazla bir şekilde çalışması ve vücutta depolanan enerjinin kullanılmasını sağlamakta olan bir hormon olmaktadır. Heyecanlanma sırasında beynin uyarılması sonucunda adrenalin hormonu salgılandığı zaman kalp atış hızının daha da artması sonucunda çok hızlı kan akışının meydana gelecek olması nedeniyle kişiler çok daha fazla oksijen alacaktır. Kişinin beyni heyecanlandığı zaman kalbine daha hızlı atması için uyarı sinyalleri gönderecektir. Beyin oluşacak herhangi bir tehlikeyi algılaması sonucunda ya da heyecanı hissetmesi neticesinde kişilerin kalp hızının daha da hızlı atmasına neden olacak ve daha hızlı bir şekilde solunum alıp vermesini sağlayacaktır. 

Kişilerin heyecanlanması sonucunda meydana gelen vücut değişikliği, kalp atış hızından çoğu kişi rahatsız olmaktadır. Heyecan nedeniyle konuşamayacak, nasıl hareket edeceğini de bilemeyecektir. Bu durumda kaldığı zamanlarda kişinin zihnini boşaltmaya çalışması her zaman için faydalı olacak ve kendisini sakinleştirmek amacıyla nefesini tutması da fayda gösterecektir. Eğer ki sürekli olarak heyecanlanan bir kişiyseniz sizlerin de meditasyon yapmanız önerilmektedir. Bunun sayesinde nasıl nefes almayı öğrenecek ve heyecan duygunuzu bastırmayı da bileceksiniz.

Heyecan hayatınız içerisinde sürekli yaşamaktaysanız ve yaşamınızı büyük oranda etkiliyor, kalp çarpıntısı ve solunum sorunları oluşuyorsa o zaman bunun psikolojik bir nedenden kaynaklanabilecek olması durumunu göz ardı etmeden psikolojik tedavi alarak heyecanınızın yok olmasını sağlamanız gerekmektedir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.