Kalbe İyi Gelen ve Kalp Dostu Olan Koruyucu Besinler

Beslenme konusunda yapacağınız sağlıklı diyetler ve uygulamalar sizleri kaldiyolojik sistem rahatsızlıklarından koruyacağı gibi var olan hastalıkların da tedavisine destek verecektir.

Kalbe İyi Gelen Besinler

Sadece ülkemizde değil bütün dünya genelinde sağlık konusunda en büyük riski oluşturan kalp rahatsızlıkları ne yazık ki yaşanan ölüm oranlarının en önemli yüzdesine sahip olmaktadır. Bu da kalp hastalıkları konusunda endişe ve korku duyulmasına neden olmaktadır. Bu nedenle; hayati konudan büyük risk oluşturmakta olan kardiyolojik hastalıklardan korunmak amacıyla normal yaşantıda bir takım düzenlemeler yaparak risk faktörlerini ortadan kaldırmak gerekmektedir. Kalp rahatsızlıklarının oluşmasında etken olan en önemli nedenlerden biri de yanlış beslenme alışkanlıkları olmaktadır.

Günlük hayatın yoğun temposu, koşuşturması, hazır gıdaların daha pratik görünmesi, hayatın zor akışı gibi pek çok dış etkenin kalbi oldukça büyük bir tehlikeye attığı tartışılmaz bir gerçektir. Bu gibi çevresel etkenler konusunda gerekli olan düzenlemeyi yapmak; hayati açıdan önem taşıyan bir sorunun oluşma riskini minimuma indirecektir.  

Kalbe iyi gelen besinleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Süt ürünleri ve mandıra yoğurdu kaliteli ve yüksek protein içermektedir. Aynı zamanda kapsamında B vitaminleri, kalsiyum ve mineraller kapsayan süt ürünlerinde düşük oranda yağ bulunmaktadır.
 • Elma iki çeşit lif kapsamaktadır. Bunlar; çözünemeyen ve çözülebilen liflerdir. Bu lifler içinde pektin olarak isimlendirilen çözülebilen lifler kandaki kolesterol oranın düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Kuşkonmaz; Her gün yenilen bir kase kadar haşlanmış kuşkonmaz; vücudun ihtiyacı bulunan B vitaminin büyük bir kısmını karşılamaktadır. Aynı zamanda kuşkonmazda B6 vitamini, C vitamini folik asit ve keratinle birçok lif bulunmaktadır.
 • Fasulye; içerdiği karbonhidrat, protein, potasyum, selenyum ve magnezyum sayesinde bağırsaklar sistemi ve kardiyolojik sistem açısından birçok faydaya sahip koruyucu besinler arasında yer almaktadır.

Kalp Dostu Besinler

Vücut sağlığı bakımından en önemli organ konumunda olan kalple ilgili herhangi bir rahatsızlık meydana geldiğinde bu olaydan sadece kalp değil beslemekle yükümlü olduğu bütün organlar, dokular hatta hücreler bile etkilenmektedir. Bu nedenle ilk olarak beslenme alışkanlığını sağlıklı bir hale getirmek gerekmektedir. İlk olarak hayatınızda pratik ve lezzetli olsa da hazır gıdaları, yağlı yiyecekleri, konserveleri ve kızartmaları çıkarmanız gerekiyor. Bunun yerine bol miktarda taze organik meyve ve sebzelere yönelmeniz bu konuda atacağınız en önemli adımdır. Bu arada hayatınızdan tuzu mümkün olduğu kadar çıkarmanız kalp sağlığınız açısından büyük önem taşımaktadır.

Kalbe İyi Gelen Besinler

Kalp dostu olan besinler hem bu konuda oluşabilecek rahatsızlıkların önüne geçmekte hem de konuyla ilgili olarak ortaya çıkan rahatsızlıkların tedavisine destek vermektedir. Beslenme düzeninizden sorun yaratacak hiçbir yararı olmadığı zarar veren besinleri çıkarak sağlıklı, kalp dostu olan gıdalara yönelmeniz islerde karşınıza çıkacak istenmeyen tabloların önüne geçecektir. Kalp dostu olan besinlere şu şekilde örnekler verebiliriz:

 • Doymamış yağ oranı yüksek olan besinler veya katı yağlar bu konuda büyük bir risk taşımaktadır.
 • Bunun yerine kabuklu deniz ürünleri, balık gibi kanda pıhtı oluşmasına engel olan besinlere sofranızda yer verebilirsiniz. Omega 3 bakımından zengin içeriği bulunan deniz ürünleri arasında bilhassa somon, uskumru, ton balığı kanda oluçan pıhtılaşmayı azaltarak artimi sorunun önüne bir kalkan gibi geçer.
 • Katı yağlardan kesinlikle uzak durmanız tavsiye edilir.
 • Katı yağlar yerine ayçiçeği yağı, saf zeytinyağı, mısır yağı veya soya yağlarını tercih edin
 • Kabuklu kuru yemişlerin kalp dostu olduğunu unutmayın
 • Tahıl ürünleri; çavdar, kepek bu rahatsızlıkların korunmasında önemli kaynaklardandır.
 • Ispanak, pirinç, elma, fasulye, sarımsak, greyfurt, soğan gibi besinler kardiyolojik sistemin düzenli çalışması bakımından oldukça yararlı olan gıda gurupları arasında yer alır.
 • Zeytinyağı kanda oluşan kolesterol oranını dengeye sokmaktadır.

İyi Gelen Şeyler

Kardiyolojik sistem konusunda hem oluşabilecek rahatsızlıkları önlemek hem de var olan hastalığınızın tedavisine yardımcı olmak için bir takım sağlıklı alışkanlık kazanmak ve sağlığınızı riske sokacak davranışlardan uzaklaşmak amacıyla en önemli adımlar sizler tarafından atılacaktır. Bu güne kadar kendi vücudunuza gerek bilerek gerekse bilmeyerek verdiğiniz zararların sonucu olarak birçok risk taşıyan rahatsızlıklara çanak tuttuğunuzu farkına vararak artık kendinizi bilhassa kardiyolojik rahatsızlıklara karşı korumanız gerekmektedir. Kalbe iyi gelen şeyleri şu şekilde sıralamak mümkün olmaktadır:

 • Alkol ve sigara alışkanlıklarınız varsa bırakın. Bilhassa tütün ve tütün ürünleri kalp sağlığı bakımından büyük risk oluşturmaktadır.
 • Düzenli olarak egzersiz yapın
 • Bol miktarda su için
 • Katı yağları hayatınızdan çıkarın
 • Stresten ve psikolojik baskılardan uzak durun
 • Uyku ve dinlenmenize önem verin
 • Yağlı yiyeceklerden, kızartmalardan, hazır gıdalardan, konservelerden uzak durun
 • Tuzu hayatınızdan kesin olarak çıkarın veya minimuma indirin
 • Yeşil çay kalp dostu olma özelliği bakımından oldukça faydalıdır. Çay, kola ve kahve yerine yeşil çaya yönelin
 • Bol miktarda sebze ve meyve yiyin


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.