Kalp Sağlığı Konusunda Zararları Bulunan Besinler

İnsan vücudunun en önemli organlarından biri olan kalp kasının oluşabilecek rahatsızlıklardan ve alınabilecek hasarlardan korunmak amacıyla zararlı besinlerden uzak durmak gerekmektedir.

Kalbe Zararlı Besinler

İnsan vücudunda bulunan mekanizmanın hayatsal faaliyetlerine devam ettirebilmesi, düzenli olarak işleyişine sorunsuz devam edebilmesi konusunda; vücutta yer almakta olan iki organ aktif rol oynamaktadır. Bu iki organdan ilki kalp diğeri ise beyin olmaktadır. Kalp kasında yer alan en ufak bir sorun, en küçük bir tekleme, damar sisteminde oluşan tıkanma veya kalp krizi insan hayatında anında son verebilen ciddi bir sağlık sorunu olmaktadır.

Kardiyolojik sistemin sorunsuz bir şekilde sağlıklı çalışması için insanların bu metabolizmaların sağlıklı yapısında sorun yaratacak olan besinlerden ve bir takım ürünlerden kesinlikle uzak kalması gerekmektedir. Bunun yanı sıra kardiyolojik sistemi güçlendiren besinler tüketmesi kalp kasının güçlenmesine ve sorunsuz çalışmasına yardım etmesi gerekmektedir.

Kalp sağlığını koruyan dinç tutan bir takım yararlı ve sağlıklı alışkanlıklara yönelinmesi istenmeyen sorunlarla karşılaşmayı önlemektedir. Vücutta bu kadar önemli bir yere olan sahip olan kalbi yormayacak, zorlamayacak; faaliyetleri sırasında farklı rahatsızlıklara karşı savaş vermesine neden olmayacak beslenme düzenini hayatın akışına yerleştirerek uygulamak kardiyolojik sistem açısından büyük önem taşımaktadır.

Beslenme alışkanlıklarda yapılan hatalar sadece kalp kasının değil; beslemekle yükümlü olduğu bütün organların dokuların ve hücrelerinde zarar görmesine neden olur. Çağımızda zaman konusunda olan telaşa bağlı olarak hazır gıdalara, konservelerle ve karbonhidratlara yönelmek kardiyolojik sistem açısından büyük risk oluşturmaktadır.

Kalbe zararlı besinler arasında doymuş yağlar, kızartmalar, yağlı yiyecekler, tuzlu gıdalar, konserveler en önemlileri arasındadır. Bilhassa gereğinden fazla tüketilen kola, kahve, çay gibi kafein oran yüksek olan içecekler kalp kasını oldukça zorlamaktadır.

Uzak Durulması Gereken Besinler

Kalp sağlığında ortaya çıkan en ufak bir sorun sadece kalp kasını değil paralelinde bütün vücudu etkilemektedir. Yanlış beslenme düzeni yüksek tansiyon, kolesterol, diyabetik rahatsızlıklar gibi pek çok hastalığın oluşmasına çanak tutmaktadır. Kardiyolojik sistemi sıkıntıya sokan ve zorlayan besinlere şu şekilde örnekler vermek mümkündür:

  • Yağlı Et Ürünleri

Et ve et ürünleri protein deposu olması ve vücutta yer alan hem protein hem de mineral ihtiyaçlarını karşılasa bile tüketirken dikkat edilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Bilhassa fazla yağ bulunan etler hem kilo sorunu gündeme getirecektir hem de kolesterol ve tansiyonun yükselmesine sebep olacaktır. Aynı zamanda et ve et ürünleri fazla tüketildiği taktirde damar sertliği gibi veya damar tıkanıklığı gibi çok ciddi sorunlara neden olabilecektir. Bunun yanında sucuk salam gibi besinlerinde mümkün olduğu kadar az tüketilmesi gerekmektedir.

  • Tuz

İnsanlarda yemeklerin tadına bile tuz ekleme özelliği ve tuza olan eğilimler pek çok kardiyolojik sistem ve damar rahatsızlıklarına zemin hazırlamaktadır. Fazla miktarda tüketilen tuz oranı kan basıncının yükselmesine neden olmaktadır. Kalp kası da bu durum karşısında daha fazla bir gayret göstererek kanı pompalamak zorunda kalacak ve zamanla yorulacaktır. Bu nedenle tuzu hayatınızdan mümkün olduğu kadar çıkartmaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Kalp Sağlığına Zararlı Olan Besinler

  • Şeker

Bilhassa zamanında oldukça ilgi çeken ve yoğun bir şekilde tüketilen konserveler, hazır gıdalar, karbonhidratlı ürünlerle birlikte olarak vücuda aşırı bir şekilde şeker yüklenmektedir. Kapsamında şeker bulunan bu gıdalar hem kalp kası için tehlikeli olan kilo sorunu ortaya çıkaracak hem de diyabet gibi hastalıklara zemin hazırlayacağında vücut dengesinin bozulmasına sebep olacaktır.

  • Süt Ürünleri

Süt ürünleri her ne kadar hem kardiyolojik sistem hem de vücut sağlığı açısından oldukça önemli olsa da yağlı sütler ve yağ oranı yüksek olan süt ürünleri kalp kası açısından yarardan çok zarar vermektedir. Krema, süt, peynir aynı zamanda hem kolesterolün artmasına neden olmakta, hem kalp kası için oldukça büyük tehlike nedeni olan kilo problemlerini gündeme getirmekte hem de vücut dengesinin bozulmasına neden olmaktadır. Bu nedenden ötürü tükettiğiniz süt, kaşar peyniri ve yoğurt gibi süt ürünlerinin ya az yağlı ya da yağsız olmasına özen gösterin. Bunun yanında süt ve süt ürünleri fazla tüketildiği takdirde kalp kapakçıklarında kireçlenme nedeni olabilmektedir.

  • Kafein

Kahve, kola, çay gibi kafein içeren içecekler hem tansiyonun ve kolesterolün yükselmesine neden olmakta hem de kalbin yorulmasına olanak vermektedir. Bu sebeple kafein içerikli içeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durmaya gayret edin. İçecek ihtiyacını vücut ve kardiyolojik sistem açısından faydalı olan yeşil çay, taze sıkılmış üzün suyu gibi içeceklerle karşılayın.

  • Tütün ve Tütün Ürünleri

Kardiyolojik sistemin en önemli düşmanlarından biri olan sigara ve diğer tütün ürünlerinden kesinlikle uzak durmanız önerilmektedir.

  • Alkol kan dolaşımını hızlandıran, tansiyonu ve kolesterol oranının dengesini bozan alkol kalp sağlığı açısından oldukça tehlikelidir. Çok fazla alkol tüketim ihtiyacı duyduğunuz bir kadeh şarap içebilirsiniz.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.