Kalp Ağrısı Belirtileri ve Ağrının Etki Ettiği Bölge

Kalp ağrısı, son derece ciddi sonuçlara sebep olabilecek bir ağrıdır. Bu ağrının vücudun hangi bölgesinde meydana geldiği, teşhis açısından oldukça önemlidir.

Kalp Ağrısı Belirtileri

Kalp, vücudun oksijen ve gerekli besin maddelerinin taşınması görevini görür. Kalbin farklı sebepler ile bu işlevlerini yerine getirememesi, son derece ciddi sonuçları da beraberinde getirir. Buhastalıklar, genellikle kişilerin çok yoğun bir stres ortamında bulunmasından ya da sağlıksız bir yaşam sürmesinden dolayı kaynaklanabilir. Bu gibi faktörlerin yanı sıra genetik faktörler de, kalp hastalıklarında son derece etkin bir rol oynamaktadır. Her geçen gün çok daha fazla sayıda kişi, bu sebeplerden dolayı doktora gitmektedir. Çok fazla sayıda kişi, sağlığını ihmal ettiği ve kendi vücudunu tanımadığı için hayatını kaybetmektedir.

Kalp Ağrısı

Kalp hastalıkları, son derece geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu hastalıkların en yaygın görülen ortak belirtisi ise hiç şüphesiz ki kalpte meydana ağrılar olmaktadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus ise; kalp ağrısının hangi noktada olduğudur. Bu ağrı şikâyeti ile bir doktora giden kişilere doktorlar tarafından yöneltilen ilk soru genellikle, kalp ağrısı vücudun neresinde oluyor? Sorusudur. Ülkemizde ölümlerin en sık nedenlerinden biri olan kalp krizi, kişilere büyük bir panik de yaşatmaktadır. Bu sebeple de kalp ağrılarının belirtileri ve bu belirtilerin ne anlama geldiği, kişiler tarafından son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır.

  • Kalp krizine neden olan ağrılar, genellikle göğsün ön bölgesinde meydana gelir. Bu bölgede git gide yayılan ağrı, boyun bölgesi ve sol omuza kadar uzanır. Yaygın bir alana sahip olması sebebi ile iğne batıyormuş ya da tek bir noktada toplanmış bir ağrı hissi değildir.
  • İskelet ve kas sisteminde meydana gelen bir problemin belirtisi olan ağrı ise, göğüs bölgesinde meydana gelmektedir.
  • Göğüs kafesi ve bu bölgesinin etrafında hissedilen ağrı ise; aort kapak darlığı, kansızlık, ana damar yırtıklığı ve bu gibi ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

Bu gibi ciddi hastalıklar, aile geçmişinde bu gibi hastalıkların olması durumunda genetik olarak da görülebilir. Bu sebeple de kişilerin düzenli olarak doktor kontrolüne gitmesi önerilmektedir. Doktor tarafından koyulan teşhisler ışığında gerekli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Kalp ağrısı sebebi ile vücudun farklı noktalarında çeşitli ağrılar hissedilir. Bu ağrı daha çok kişilerin göğüs kafesine ya da sol koluna vurur. Hissedilen bu ağrıların birkaç kez kendini tekrar etmesi durumunda ise hiç zaman kaybetmeden muhakkak bir doktora gidilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde sonu ölüm ile sonuçlanabilen kalp krizi ve bu gibi ciddi hastalıklar meydana gelebilir. Kişilerin kendi vücudunu tanıması ve vücudunda herhangi bir anormal durumun olmasını fark etmesi hayat kurtarıcıdır.

Kalp Ağrısına Karşı Alınabilecek Yöntemler

Günümüz koşullarında yediden yetmişe herkes yoğun bir stres altında yaşamaktadır. Stres ve mutsuzluk, yalnızca kalp hastalıklarının değil aynı zamanda daha birçok ciddi hastalığın da sebebi olabilir. Kişilerin stresi hayatlarından tamamen çıkarmaları maalesef ki pek mümkün değildir. Çünkü kişiler ister istemez stres ile karşı karşıya kalacaktır. Bu noktada önemli olan ise hiç şüphesiz ki stres ile başa çıkma yollarının öğrenilmesidir. Stres ile savaşmak, düşünülenden çok daha büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Kalp ağrısına karşın alınabilecek en etkili tedbir, öncelikli olarak kişilerin sağlıklı beslenmesi ve hareketli bir yaşam tarzına sahip olması gerekmektedir. Düzenli olarak doktor kontrolünün yaptırılması da son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Kuvvetli öksürmek, kişilerin geçici olarak kan akışını düzene sokmaktadır. Bu sebeple de kalp ağrısı yaşayan kişilerin panik olması durumunda kuvvetli bir şekilde öksürmesi oldukça etkili olabilmektedir. Uzman doktor kontrolü altında günde bir adet aspirin içilmesi önerilmektedir. Bol su ile içilen aspirin, kişilerin kanlarının sulandırmasını sağlar. Yaşanılan ortamların sürekli olarak havalandırılması son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar, yalnızca bu gibi ağrılarda değil kişilerin sağlıklı yaşamlarını da baltalar. Bu sebeple en yakın zamanda bu gibi alışkanlıkları bırakmak gerekmektedir. İdeal kilonun çok üzerinde bir kiloya sahip olmak, bu hastalıklarının meydana gelmesini tetiklemektedir. Stres ile baş etme yolları bilinmiyorsa, kişilerin öncelikle bir terapistten yardım alması önerilmektedir. Uzman kişiler eşliğinde, stresin etkileri en alt seviyeye indirilebilir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.