Kalp Krizi Olmasına Neden Olan Sebepler ve Hastalıklar

Kalp kasının bir bölgesine tam olarak kan ve oksijen akışının olmaması durumunda meydana gelen ve oksijensiz kalan bölgenin dokusunun ölmesi sonucunda meydana gelir.

Kalp Krizi

Koroner damarlarda oluşan tıkanıklık sonucunda kalbe yeterli miktarda oksijen ulaşmaması sebebi ile kişilerde oksijensiz kalan kalp dokusunda bulunan hücrelerde ölmeler meydana gelecektir. Bir kişi kalp krizi yaşaması durumunda hayatı içerisinde artık eskisi gibi olmamalıdır. Kalp krizinin birçok nedeni olmaktadır. Bunun nedeni plak oluşması ya da yağ gibi maddelerin kalp damarlarında tıkanıklığın oluşması neticesinde oluşacaktır.

Çoğu kişi kalp krizi nedir neden olur sorusunun cevabını bilmemektedir. Kalp kastan oluşan bir organdır. Oksijen bakımından zengin olan kan sayesinde beslenmektedir. Bunu da koroner arterler sağlamaktadır. Eğer ki bu damarlar plak yüzünden tıkanması durumunda görevini yerine getiremeyecektir.

Koroner damarların tıkanmaya başlaması sonucunda kişilerin birçoğunda kan akışının eskisi gibi normal bir şekilde pompalanmadığı için kişilerin bir takım belirtiler ortaya çıkacaktır. Bu belirtilerin önceden farkına varan kişiler damar tıkanıklığının teşhisi için doktora giderek kontrol için bir muayene olması sonucunda teşhis konularak tedavisi başarılı olur. kalp krizi belirtileri grip hastalığına benzemektedir. Bu nedenle de kişiler hayatı içerisinde dikkatli olmalı ve özellikle de ailesinde kalp krizi geçmişi olan kişilerin mutlaka daha dikkatli olması gerekmektedir.

Kalp Krizi Sebepleri

Kalp krizine neden olan zehirler arasında batrakotoksin bulunmaktadır. Çok tehlikeli bir zehir olmaktadır. Bu zehrin çok çok küçük bir miktarı 100 kiloluk bir insanı saniyeler içerisinde kalp krizi nedeniyle ölümüne neden olabilir. Kalp kasının içerisinde bulunan hücrelerin ölümüne neden olmaktadır. Ve bu zehrin herhangi bir panzehiri olmaması nedeniyle insanların anında ölümüne neden olacaktır. Ayrıca insanların kalp krizine neden olan tetrododoksin zehri ise yine çok güçlü olan bir zehir insanların ölümüne neden olur.

Kalp krizine neden olacak birçok yiyecek bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi tuz olmaktadır. Tuz kan basıncının artmasına neden olacak ve koroner damarların sertleşmesine ve daralmasına neden olacak bir yiyecektir. Dondurulmuş ve işlenmiş olan gıdalar her zaman için sodyum ile dolu olmaktadır. Bu yiyecekler her zaman için kişilerin sağlıklı beslenmesine engel olacaktır. Çoğu kişiler hazırlanması kolay olması nedeniyle hazır gıdaları ve dondurulmuş besinleri tercih etmektedir. Fakat bu durum insanların hayatı içerisinde sağlığını çok derinden etkilemektedir.

Son yıllarda kalp sağlığını çok derinden etkilemekte olan etkenler arasında Fast food yiyecekleri kişilerin sıklıkla tüketmekte olduğu kolesterol bakımından yüksek olan besinler arasındadır. Küçük yaşta olan gençlerde beri kalp rahatsızlığı görülmektedir.

Bazı bitkiler vardır ki kişilerin hayatı içerisinde tüketmeleri sonucunda çoğu insanın ölümü ile sonuçlanacak olan kalp krizi geçirmelerine neden olacaktır. Bu bitkilerden bir tanesi de Risin adı verilen bir takım fasulye olmaktadır. Bu bitkiyi tüketen bir insanın birkaç gün içerisinde kan akışını derinden etkileyecek olması nedeniyle canlıların ölmesine neden olacaktır.

Sabah kalp krizi geçirme riskinin daha çok olması nedeniyle özellikle sahada koşacak ve spor yapacak olan kişilerin ısınmadan hemen koşuya başlaması ya da spor yapmaları tavsiye edilmeyip, akşam saatlerinde spor yapmaları tavsiye edilmektedir. Ayrıca spor yapan kişilerin aç karnına ya da tok karnına asla spor yapmamaları gerekmektedir.

Sigara içerisinde 2000’den fazla zehirli maddeyi barındırmaktadır. İçerisinde ki zehirli maddelerin kalp ve damar sağlığını yakından etkilediği gibi akciğerleri de yakından etkilenmektedir. Koroner damarların tıkanmasına neden olur. Bu durumda da kan akışının sağlanmadığı için kişilerde kalp kas dokusunun ölmesine neden olur.

Rafine edilmiş olan karbonhidratlar şeker ve katkı maddeleri konulması durumunda özellikle çok zararlı olmaktadır. Ayrıca ketçap ya da salata soslarının da son derece kalp sağlığına zararlı olduğu bilinmektedir. Hayvansal yağlar son derece zararlı olmaktadır. Trans yağları son derece zararlı olması ile bilinen margarin tarzı yağların kardiyovasküler hastalıklara neden olması ile bilinmektedir.

Kalp Krizine Neden Olan Hastalıklar

Varis daha çok sürekli olarak ayakta durarak çalışmak zorunda kalan kişilerin bacaklarında ve ayaklarında görülmektedir. Toplardamarlarda kan akışının olmaması durumunda pıhtılaşmaya neden olacaktır. Kan akımının oluşmasını zorlayacak olan bu durum kalp yetmezliğine ve kalp krizine de neden olacaktır.

Ailesinde kalp rahatsızlığı öyküsü olan kişilerin ya da daha önceden kalp krizi geçirmiş olan kişilerin İbuprofen, celecoxib naproxen özelliğine ait olan ağrı kesici ilaçlar kişilerin kalp krizini tetikleyen ve arttırması ile bilinmektedir. Bazı antibiyotik ilaçları da kalp hastalıkları oluşmasına ve çarpıntı oluşmasına neden olur. Antibiyotikler içerdiği madde nedeniyle bazı insanlarda alerjik reaksiyona neden olmaktadır. Bu durum da kalp krizi geçirmelerine ve kalplerinin durmalarına neden olur.

İş yaşamı ya da sosyal hayatı içerisinde çok stresli bir hayata sahip olan kişilerin yaşadıkları yoğun stres nedeniyle kalpleri bu durumda etkilenmektedir. Stres insanların kalp hastalıklarını tetikleyecek ve kriz geçirmelerine neden olacak bir durumdur.

Kişilerin aşırı heyecanlanması, öfkelenmesi, sinirlenmesi, korkuya kapılması gibi anlık değişen duyguları vücudunda adrenalin salgılamalarına neden olacak, kişilerin kalp çarpıntısına neden olan, erken kalp krizi geçirip hastalanmalarını sağlayacak ciddi bir sorun olmaktadır. Daha çok genç yaşta kalp krizi yaşamakta olan kişilerin hayatı içerisinde farkında olmadıkları doğuştan kalp hastalığı yaşamakta olmaları durumunda bu kişilerde çok genç yaşta kalp krizi geçirip hayatının sonlanmasına neden olacak birçok durum olmaktadır. 

Erkeklerde 45 yaşından sonra kalp sağlığı tehlikeye atılmaktadır. Kadınlarda ise 55 yaşından sonra kalp krizi riskinin olmasına neden olur. Angina kalbe oksijen eksikliği oluşmasına neden olacaktır. Yüksek kolesterol seviyeleri, yüksek tansiyon hastaları, Ailesinde kalp krizi geçiren birilerinin olması ve obez olan fazla kilolu olan kişilerin kalbi tehlike altındadır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.