Kalp Krizi Öncesi Belirtiler Kaç Gün Öncesinden Anlaşılır?

Kalbi beslemekte olan atardamarlardan bir tanesinde kolesterol ya da yağların birikmesi sonucunda plakların damarı tıkayacağı için kan akışını engeller. Bunun sonucunda da kalp krizi meydana gelir.

Kalp Krizi Öncesi

Kalp krizi aniden meydana geleceği gibi kişilere günler, haftalar hatta aylar öncesinden de belirtileri vermektedir. Kişinin sıklıkla belirtileri görmezden gelmesi sonucunda atardamarın giderek tıkanmasıyla kan akışını engelleyecek ve bunun sonucunda da kalp krizi meydana gelecektir. Bazı kişilerde kalp krizinin belirtileri çok hafif olacaktır. Bunlar kişilerin anlamaması sonucunda ve dikkate almaması neticesinde kalp krizi ile sonuçlanacak olan belirtiler olmaktadır. 

Kalp krizinin çoğu kişinin damar tıkanıklığı zaman içerisinde olmaya başladığı zaman kan akışında azalma olması sonucunda bir takım belirtiler ortaya çıkmaya başlayacaktır. Yaşanacak olan kalp krizinin insan hayatı içerisinde kalp krizi gibi yaşamı tehdit edecek bir hastalığı yaşamaması için, belirtiler hakkında bilgisi olmalı ve kişinin belirtileri yaşaması sonucunda hemen doktoruna gitmesi gerekmektedir. Özellikle sigara tüketen, aşırı kilolu olan, ailesinde kalp krizi geçmişi olan bir kişiyseniz o zaman belirtileri ciddiye almanız her zaman için sağlığınız açısından çok önemli olmaktadır.

Kalp Krizi Uyarı Belirtileri

Ani kalp krizi geçiren bir kişinin herhangi bir belirtisi olmadan bir anda kalp krizi geçirmesi sonucunda yaşayacak olduğu belirtiler:

  • Bilinç kaybı;
  • Nefes alamama;
  • Bayılma.

Bu belirtiler çok ciddi belirtiler olup, hastaya bir an önce müdahale edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde hastanın tıkalı olan kalp damarının beslemekte olduğu kasın hücrelerinde ölme meydana gelecektir.

Aylar öncesinde başlayacak olan göğüs ağrıları hafife alınmaması gerekmektedir. Bu ağrılar sıklıkla kişinin göğüs merkezinde başlayacak olan, sıkma, dolgunluk hissinin oluşmasına neden olan ağrı olarak tanımlanmıştır. Ağrı ya da rahatsızlık birkaç dakikadan fazla süreceği gibi sık sık kendisini de tekrar edecektir.

Kalp krizi geçirmekte olan bir kişinin sıklıkla yaşadığı sorunlardan bir tanesi ağrı olmaktadır. Bu ağrı sadece göğüs ağrısı ile sınırlı olmayacaktır. Kişiler hem sağ koluna hem de sol koluna yayılacak bir ağrı olacağı gibi kişilerin çenesine ve baş bölgesine de yayılacak bir ağrı olacaktır. Bazı insanlar kalp krizi belirtisi olarak dişlerinin bile ağrıdığını düşüneceklerdir. Bu ağrı baş ağrısı olarak da kendisini aylar veya günler öncesinde göstermesi mümkün olacaktır.

Kalp krizinin en sıklıkla yaşanacak olan insanlarda görülecek olan sorunların başında günler öncesinde nefes darlığı olacağı gibi bu belirti kalp krizi geçirileceği zaman da ortaya çıkacaktır. Nefes darlığı olarak kendisini daha önceden belli edecektir. Nefes almakta zorluk çekecek, soluk soluğa kalacak ve sıkıntılar çekmesine sebep olacaktır.

Kalp krizi öncesinde ya da sırasında kişilerin sindirim sorunları olacaktır. Kalp krizinden daha sıklıkla görülmekte olan bir problem mide bulantısı olmaktadır. Bazen kişilerin hazımsızlığının olmasına neden olacaktır. Mide bulantısı hissi sıklıkla kadınlarda daha çok görülmektedir. Bu belirtiler daha çok grip belirtilerine benzediği için insanlar tarafından ciddiye alınmayacaktır. Kalp krizi anında özellikle kişilerde kusma meydana gelecektir. Karnın üst bölgesinde kramplar oluşacağı gibi aynı zamanda da kişilerde mide yanmasının da olması mümkün olacaktır.

Kalp Krizinin Erken Belirtileri

Haftalar öncesinde ya da günler öncesinde kişilerin bir ya da iki kolunda ağrı oluşabilir. Bu ağrı sıklıkla uyuşma tarzında da olacaktır. Vücudun sağ tarafında da görüleceği gibi daha sıklıkla sol tarafta görülecektir.

Kadınlarda daha çok görülse de erkeklerde de olabilecek bir belirti olan sırt ağrısı sıklıkla yaygın olarak görülmektedir. Bu ağrı kişilerin sırt ağrısı olarak meydana gelecek ve omuz kürekleri arasında görülerek bir ağrı oluşacaktır.

Kalbi beslemekte olan koroner arter damarlarının tıkanması sonucunda kişilerin daha önceden bir yorgunluk hali oluşacaktır. Bu yorgunluk hali kişilerin dinlenmesi durumunda bile geçmeyecektir. Ayrıca kişilerin herhangi bir iş yapmadan kendisini yorgun ve de halsiz hissetmelerine neden olacaktır. Kişilerin baş dönmesi gibi bir durum ortaya çıkacaktır. Birçok insan da bayılma meydana gelecektir. İnsanlar kalp krizi sırasında ciddi bir endişeye kapılmalarına neden olacaktır. Bu his çok şiddetli olan, çok ağır olan bir durum olacaktır.

Erken belirtileri arasında sıklıkla kişilerin terlemesi olacaktır. Bu terleme soğuk bir şekilde olacak ve kişinin bir anda ateş basması gibi bir durum olmasına da neden olacaktır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.