Kalp Yetmezliği Bitkisel Kür Tarifleri ve İyi Gelen Besinler

Kalbin yeterli miktarda vücuda kan pompalayamaması neticesinde kalp yetersizliği ortaya çıkacak ve bu hastalık insan hayatını tehdit edecek ciddi bir hastalık olmaktadır.

Kalp Yetmezliği

Hastalara kalp yetmezliği tanısı konulması sonucunda hastada birçok belirti olacaktır. Bu belirtilerin ilerlememesi ve hastanın hayati tehlikeye sokmaması amacıyla kişilerin mutlaka sağlıklı bir yaşam sürmeleri gerekmektedir. Özellikle de kalp sağlığı açısından sigara çok riskli olmaktadır. Bu nedenle de kişilerin sigara içmemeleri ve aynı zamanda da sigara içilen ortamlar içerisinde de bulunmamaları kalp sağlığı açısından çok önemli olacak, kalp yetmezliği belirtilerinin şiddetlenmesini de durduracaktır. Bu kişilerin kalp atış hızlarının 150 atıştan fazla olacağı gibi oksijen sıkıntısı yaşayacak, nefes darlığı yaşayacak, şiddetli baş dönmeleri de olacaktır.

Hastaların kalp sağlığı açısından zararlı olan yiyeceklerden uzak durmaları tavsiye edilmektedir. Özellikle de kişilerin kafeinli içecek tüketiminden uzak durmaları, siyah çay tüketimini sınırlandırmaları ve çarpıntıyı güçlendirecek ve nefes darlığının olmasına neden olacak kahve tüketiminden de uzak durmaları son derece önemli olmaktadır. Alkol tüketimi olabildiği kadar az tüketmeli, gazlı içeceklerin de kalp sağlığı açısından son derece zararlı olacağı unutulmaması gerekmektedir.

Kalp Yetmezliği ve Beslenme

Kalp yetmezliği yaşamakta olan kişilerin tuz tüketimini sınırlandırması çok önemlidir. Tuz, sıvıyla kan damarlarının taşımasına katkıda bulunacak ve suyun çekilmesine neden olacak bu durumda da kalbi çok etkileyecektir. Kişilerin bu nedenle yediği yemeklerde tuz tüketimini olabildiği kadar azaltmaları gerekmektedir. Özellikle de hazır ya da işlenmiş olan ürünlerde kişilerin tuz tüketimini ayarlayamayacak olması nedeniyle hazır gıdalardan olabildiği kadar tüketmemelidir. Her zaman için ev yapımı yemekler tüketmelidir. Tuzun zararlı olduğu kadar, şekerin de zararlı olduğu unutulmaması gerekmektedir.

Hastaların sıvı tüketimine dikkat etmesi gerekmektedir. Gün içerisinde alacakları sıvının toplamda 2 litreyi geçmemesi gerekmektedir. Kişilerin vücudu içerisinde sıvı birikimi oluşmasına neden olacaktır. Bu içecekleri sıvıların içerisinde çora, çay, kompostolar, meyve suları da içermesi gerekmektedir. Kişilerin daha az sıvı tüketmeleri her zaman için böbrek sorunları ya da başka sorunların olmasına neden olacaktır. Azotlu metabolik ürünler kişileri zayıflığı ve kabızlığın oluşmasına neden olacaktır.

Susuzluğu hafif bir yeşil çay ile ya da zencefil çayı ile gidermek her zaman için önemli olacaktır. Bu durumda kişiler yağsız süt ve süt ürünlerini de tüketebilir. Mineralli su içecek olan kişilerin gün içerisinde 1 ya da en fazla 2 bardak içmeleri daha fazla içmemeleri gerekmektedir.

Kişilerin yapacak oldukları diyetin her zaman için potasyum ve magnezyum tuzları ile zenginleştirmesi gerekmektedir. Potasyum diüretik bir etkiye sahip olması ile bilinmektedir. Vücudun aşırı bir şekilde sıvı oluşmasını hızlandıracaktır. Eksikliği ise kişilerin hayatını tehlikeye atacak ciddi bir kalp ritim bozukluğunun oluşmasına neden olur. Potasyum kalp kasının çalışması için çok gereklidir. Bu durumda da şunları tüketmelidir.

 • Kayısı;
 • Erik;
 • Muz;
 • Şeftali;
 • Patates;
 • Lahana;
 • Ceviz;
 • Tahıl;
 • Fındık;
 • Badem;
 • Ayçiçeği tohumu;
 • Karpuz;
 • Deniz yosunu.

Kişilerin beslenmesi bir anda ağır yiyecekler ve çok porsiyonlar olmaması gerekmektedir. Daha çok kişilerin kalp çalışmasını normal bir şekilde etkileyecek olan ve kişilerin midesine girecek olan gıdalar arasında en az 4 saat olmalı ve 5 ya da 6 öğün olması gerekmektedir. Kişilerin yedikleri yemekler karşısında gün içerisinde iki ya da üç dilim siyah etmek bulundurmalıdır.

Tüketecekleri menünün her zaman için sebze ağırlıklı olması gerekmektedir. Sebzeler arasında daha çok yeşil yapraklı olan yiyecekler olmalıdır. Marul, pancar, havuç, salatalık, kabak ve domates kalp sağlığına faydalıdır. Meyvelerden ise armut ve elma tüketmelidir. Tüketmekte olduğunuz sebzelerin gaz yapmaması için iyi pişmiş olmalı ve bu şekilde kişilerin beslenmesi gerekmektedir.

Kalp Yetmezliği İyi Gelen Maydanoz Kürü

 • 10 dal taze maydanoz;
 • 2 diş orta büyüklükte sarımsak;
 • 1 su bardağı su.

Yapacak olduğunuz bu kür için sizlerde her zaman taze ve yeşil yaprakları olan, asla yapraklarının sararmamış ve bozulmamış olan maydanozları kullanmanız gerekmektedir. Aynı şekilde kullanacak olduğunuz sarımsakların da taze ve beyaz olması, renginin değişmemesi son derece kürün faydalı olmasında önemli olacaktır. Kullanacak olduğunuz suyun ise her zaman klorsuz olmasına dikkat etmelisiniz. Yapacak olduğunuz kür için 10 dal sarımsak ve 2 diş orta büyüklükte sarımsak blendırdan geçirilmelidir. Daha sonradan 1 su bardağı suyun içerisine blendırdan geçirmiş olduğunuz karışım konularak 10 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Kısık ateşte 10 dakika boyunca kaynatmış olduğunuz bu kürün demlenme süresi yaklaşık olarak 30 dakika olmaktadır. Daha sonradan kahvaltıdan yarım saat kadar önce aç karnına içiniz. Bu kürü içtikten yarım saat boyunca herhangi bir şey yememeli ve içmemeniz gerekmektedir.

Bu kür son derece kalp sağlığına faydalı olduğu gibi aynı zamanda da yüksek tansiyon hastalarının da tansiyonlarını kontrol altına tutma konusunda faydalı olacaktır. Ayrıca kalp ritminde bozukluk olan, hızlı çarpıntısı olan kişilerde kullanabilir. Kürün kullanım süresi 9 gün olmaktadır. Daha sonradan 3 gün ara verilir ve 9 gün daha kullanılır. Düşük kan basıncına sahip olan kişilerin kullanmaları ise sakıncalıdır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.