Kalp Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler ve İcecekler

Kalp ağrıları pek çok insanın endişeye kapılmasına neden olan, tehlikeli bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın tedavisine yardımcı olan bir takım besinsel düzenlemeler bulunmaktadır.

Kalp Ağrısına İyi Gelen Şeyler

Sağlıksız bir beslenme düzeni, obezite ve hareketsizliğe bağlı olarak gündeme gelen kardiyolojik sistem rahatsızlıkları artık günümüzde çocukluk çağlarında bile kendini göstermektedir. Buna bağlı olarak yaşanmakta olan ölüm oranları tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de ilk sıralarda yer almaktadır. Kalp rahatsızlıklarına davetiye çıkarmakta olan hazır gıdalarla beslenme, sigara ve alkole olan yönelmeler, stres ve psikolojik baskılar kardiyolojik sistem konusunda büyük risk oluşmasına neden olmaktadır. Bu sebeplere bağlı olarak son zamanlarda kardiyolojik sistem ilgili rahatsızlıklar oldukça sık bir şekilde gündeme gelmektedir. Bilhassa kalp ağrıları konusunda sosyal ve günlük hayatın sağlıklı bir şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Kalp ağrısına iyi gelen şeyleri arasında en önemlilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Alkol ve sigara alışkanlıkları varsa bir an önce bırakılması
 • Sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanıp, sofradan hazır gıdaların, konservelerin, kızartmaların ve yağlı besinlerin çıkarılması
 • Egzersiz ve hareketli bir yaşama yönelmek
 • Stres ve psikolojik baskıdan uzaklaşma
 • Çay, kola, kahve gibi kafein içeriği taşıyan içecekleri tüketmemek

Bitkiler

Kalp kasıyla ilgili olan rahatsızlıklar pek çok kişinin panik yapmasına, korkmasına neden olmaktadır. Bu rahatsızlık bazen kalp ağrılarıyla bazen de göğüs bölgesi, sırt veya kola vuran ağrılarla kendini belli edebilmektedir. Bu rahatsızlıklardan korunmak amacıyla kullanılan veya ön plana çıkan bitkisel çözüm yolları bulunmaktadır. Kalp ağrısına iyi gelen bitkiler arasında en yaygın kullanılan bitkilerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Kalp Ağrılarına İyi Gelen Bitkiler

 • Sarımsak; kardiyolojik sistemve göğüs ağrıları konusunda en etkili bitkiler arasında bulunmasının yanı sıra ev ortamında çok kolay bulunan ve tüketilen faydalı bir besin olmaktadır. Düzenli olarak tüketilmesi; kardiyovasküler rahatsızlıkların hem önlenmesine destek vermekte hem de tedaviye yardımcıya olmaktadır. Damarlar konusunda büyük tehlike arz eden plakların oluşmasını önleyen sarımsak aynı zamanda kolesterolün dengelenmesine ve kalp kasında oksijen yüklü kan dolaşımın gelişmesine yardımcı olmaktadır.
 • Zencefil; kalp kası ağrılarında oldukça etken olmasının yanında kapsamında yer alan gingerol vasıtasıyla kolesterolün dengelenmesine destek verir.
 • Zerdaçal; kardiyolojik sistem ve göğüs bölgesinde oluşan ağrıların tedavisinde oldukça etkili bir bitki olmaktadır. Kapsamında yer alan korkumin sayesinde kolesterolü dengeler, damarlarda plakların oluşmasına engel olur. Kanda bulunan pıhtıların dengelenmesine, azalmasına hatta yok olmasına neden olabilmektedir. Yine kapsamında yer alan antirflamatuarlar aracılığıyla kalp ağrılarının azalmasına yardımcı olur.
 • Fesleğen, ev ilaçları arasında göğüs veya kalp ağrıları tedavisinde oldukça etken bir bitki olmaktadır. Siklooksijenazileri bloke etmesinin yanında aspirin gibi etki ederek ağrıların kesilmesine ve kanın sulanmasına yardımcı olmaktadır. Yüksek oranda A vitamini içermektedir.
 • Arnavut biberi; kardiyolojik sistemı ve göğüs bölgesinde oluşan ağrıların hafiflemesine destek vermektedir. Kan dolaşımın düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Keten tohumu; göğüs ve kalp ağrıları konusunda önleyici ve tedavi edici etkilere sahip olmaktadır. Kapsamında bulundurduğu ve kardiyolojik sistem sağlığı açısından oldukça önemli olan omega 3 vasıtasıyla kalp ağrılarının tedavisinde oldukça başarılı görevler üstlenmektedir.
 • Yonca; pek çok insanın bilmediği şifalı bitkiler arasında önemli yer tutmaktadır. Kapsamında mineraller dışında pek çok vitaminde barındırmaktadır. Kalp ağrılarını minimum seviyeye çekme konusunda oldukça başarılı bir bitkidir.

İçecekler

Kalp ağrıları veya kardiyolojik sistem rahatsızlıklarından korunmak amacıyla kola, çay, kahve gibi içecekler yerine bu konuda hem tedavi edici hem de kardiyolojik sistemin rahatlatıcı ve yardımcı olucu bir takım bitkilerle yapılan içecekleri tercih etmek pek çok insanın kabusu haline gelen bu rahatsızlıktan korunma konusunda oldukça önemli rol oynamaktadır. Kalp ağrılarına iyi gelen içecekler arasında en önemlilerine şu şekilde örnekler verebiliriz:

 • Hibiskus çayı; kapsamında yüksek oranda antioksidanlar bulundurmaktadır. Aynı zamanda serbest orandaki radikallerin nötralize edilmesini sağlayan ve kardiyolojik sistem sağlığı konusunda önemli ola flavonoidleri de kapsamında bulundurmaktadır. Kanda ve damarlarda yağ birikimine engel olmaktadır. Göğüs bölgesi veya kalp kası ağrılarını engellemektedir.
 • Yeşil çay; kan damarları ve kan hücreleri sağlığı konusunda başarılı olması; trigliserid ve kolesterol seviyelerinin korunması konusunda gösterdiği başarılı performans, kan şekerinin seviyesini dengelemesi, metabolizmanın çalışmasına gösterdiği katkı sayesinde kalp sağlığı açısından önemli bir içecektir.
 • Domates suyu; taze sıkılmış domates suyu her gün bir bardak tüketilmelidir. Domates içinde yer alan likopen kalp rahatsızlıkları konusunda oluşabilecek riski azaltmaktadır. Bunun yanında domates suyu kalp ağrılarını da azaltmaktadır.

Yiyecekler

Kalp ağrılarına iyi gelen yiyecekler arasında en önemlilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Badem; kolesterol oranlarının dengelenmesine yardımcı olmasının yanında, kalp kası sağlığı açısından büyük önem taşımakta olan yüksek oranda doymamış yağ asitlerine sahiptir. Bunun yanı sıra magnezyum bakımından zengin olan badem, kapsamında bulunan lif ve bitki sterolleri sayesinde kolesterol oranını dengelemekte ve angina pektoris ismi verilen atakların oluşmasına engel olmaktadır.
 • Balık; kolesterollerin yükselmesi veya kalp rahatsızlıkları konusunda oldukça önemli olmakta ve aynı zamanda içerdiği yüksek orandaki omega 3 sayesinde yağ asidi bakımında zengin olması sayesinde tedavi edici ve önleyici özellikler taşımaktadır. Kanda yer alan trigliseritlerin azalmasına yardımcı olan balık; düzenli tüketildiğinde kalp krizi oluşmasını da engellemektedir.
 • Tahıllar; kalp ağrıları konusunda oldukça önemlidir bilhassa kepekli tahıllar kolesterol oranını dengelemektedir. İçerdiği yüksek lifler kardiyolojik sistem açısından faydalıdır. Barbunya, kahverengi pirinç, mercimek, fasulye, yulaf, arpa, siyah fasulye kalp sağlığı açısından sıklıkla tüketilmesi gereken yiyecekler arasında yer almaktadır.
 • Nar; kardiyolojik rahatsızlıklar konusunda hem tedavi edici hem de engel olucu etkilere sahiptir. Damarlarda bulunan duvarlarda hasar oluşmasına engel olması, oksiddatif stresin azalmasına yardımcı olması, kolesterol oranının dengelenmesine karşı başarılı sonuçlar vermesi gibi özellikleri ile kalp sağlığı açısından oldukça önemli bir besin olmaktadır. Bunun yanı sıra nar; inme, kalp krizi, damar sertleşmesi, damar genişlemesi gibi rahatsızlıklar konusunda da etkendir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.