Kalp Çarpıntısına Bitkisel Çözümler ve İyi Gelen Bitki Çayları

Kalp çarpıntısına iyi gelen bitkiler sayesinde demleyeceğiniz bir çay, çarpıntınızı belirli ölçüde yok edeceği gibi ayrıca vücudunuza fayda sağlayacaktır.

Kalp çarpıntısı İçin bitkisel tedavi

Kalp çarpıntısı, özellikle büyük şehirlerde yaşayan kişilerde sıkça rastlanılan, yoğun geçen günler ve beraberinde yaşanan sporsuz hayat sonucu meydana gelmektedir. Hareketsiz kalan vücut, ne yazık ki stres ve çeşitli faktörlerin de devreye girmesiyle alarm vermeye başlar. İş hayatında görülen yoğun tempolu koşuşturma, toplantı sıkıntıları, maddi sorunlar ve bu tarz tüm problemler, aslında vücutta farkında olmadan sorunların oluşmasına yol açar. Nitekim büyük şehirlerde yaşayan insanların ortak özelliklerine bakıldığında pek çoğunun hayatındaki stres kolayca görülebilmektedir. Hal böyle olunca insanların kalp çarpıntısı gibi bir problem ile sıkça karşı karşıya kalması da kaçınılmaz bir gerçek haline gelmektedir.

Günümüzde ise yaşanan bu soruna daha doğal çözümler aranmaktadır. İnsanların yoğun geçirdiği günler içerisinde doğal beslenmeleri, başlı başına önem arz etmektedir. Bunun yanında bitkisel tedavi gibi faktörlerin de göz önünde bulundurulması, sağlıklı bir hayat yaşamayı kolaylaştırmaktadır. Nitekim pek çok farklı konuda olduğu gibi kalp çarpıntısı hususunda da çeşitli bitkisel tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bitkisel tedaviler içerisinde ise bitki çayları, epey önemlidir. Demleyeceğiniz bir bitki çayı neticesinde hem kalp çarpıntısından kurtulmanız hem de günün yorgunluğunu atmanız mümkündür.

Kalp çarpıntısına iyi gelen bitki çayları

Eğer kalp çarpıntısı yaşıyorsanız öncelikle buna neden olan faktör ya da sebepleri keşfetmeniz, çok daha yerinde bir karar olacaktır. Kimi zaman kalp çarpıntısı, daha farklı hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bu tarz bir durumda, uzman bir hekime danışılması ve profesyonel bir destek alınmalıdır. Fakat bunun yanında stres, uykusuzluk, yorgunluk ve buna benzer sebeplerden meydana gelen kalp çarpıntılarına evinizde hazırlayacağınız bitki çayları ile müdahale etmeniz de mümkün. Eğer geceleri hızlıca uykuya dalamıyor ya da benzeri uyku problemleri yaşıyorsanız içerisinde pasiflora bulunan bitki çaylarını tercih edebilirsiniz. Sakinleştirici bir etki gösteren pasiflora, aynı zamanda daha sorunsuz bir uyku deneyimini de gerçeğe dönüştürür. Günde 2 bardak pasifloralı bitki çayı tüketerek vücudunuza dinginlik katabilirsiniz.

Kalp çarpıntısına iyi gelen bitki çayları içerisinde yer alan papatya da yine vücudu sakin tutan bitkiler arasında bulunur. Hazır ya da aktardan alabileceğiniz papatya çayı, kısa bir demleme süresinden sonra tüketilebilmektedir. Papatya çayının yanı sıra kuşkonmaz bitkisinin çayı da vücutta oluşabilen kalp çarpıntısını azaltabilir. İçerisinde kekik ve biberiye gibi bitkilerin bulunduğu bitki çayları da yine kalp çarpıntısına iyi gelen çaylar arasında bulunmaktadır. Kalp atışlarının normal bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan kekik ve biberiyle gibi maddeler, vücutta oluşan stresi ve çarpıntıyı uzaklaştırmada birebirdir. Hızlıca etki gösteren bitkiler neticesinde vücudunuza sakinlik kazandırabilir ve bu sayede belirli ölçüde kalp çarpıntısından kurtulabilirsiniz. Özellikle kekiğin bu konuda çok iyi iş çıkardığı bilinmektedir. İşin içerisine karışık bitkiler de girince ideal çayı demlemeniz mümkün hale gelir.

Kalp çarpıntısı için kür tarifleri

Kalp çarpıntısına iyi geldiği belirtilen kırkkilit otu, kaynamış 1 bardak suya 1 tutam eklendiği takdirde içilebilir özellik kazanır. Yaklaşık 5 – 8 dakika bekledikten sonra tüketilebilen otun aşırıya kaçmadan kullanılması önerilir. Yan etkileri bakımından özellikle kan sulandırıcı ilaçlar kullananların doktora başvurarak bu tür kür tedavileri uygulaması önerilmektedir. Söz konusu kırkkilit otu, bir haftalık periyotlar ile tüketilebilmektedir. Aynı zamanda 21 gün tüketilip 1 hafta ara verilmek koşuluyla uzun süreli kullanıma da uygun göstermektedir.

Özellikle panik atak ve anksiyete hastalarına da önerilen kedi otu, kalp çarpıntısına iyi gelen bitkilerdendir. 1 bardak sıcak suya az miktarda eklenerek kolayca tüketilebilen kedi otu, günde 1 – 2 bardak olmak üzere içilebilir. Bu kür tedavisini de yine vücudunuzun verdiği tepkiye göre kullanabilirsiniz. Daha rahat uyumayı da sağlayan kedi otu kürü, birkaç hafta ile sınırlandırılabilir. Kedi otu yerine alıç bitkisi de yine kür olarak tüketilmeye uygundur. 3 ile 24 hafta gibi uzun bir periyot boyunca tüketilen alıç, günde 160 – 800 mg arasında tüketilmektedir. Hamilelerin bu bitkiden uzak durmaları gerekir. Bunun yanında herhangi bir kür tedavisi uygulanmadan önce doktorunuza danışmanızda da fayda vardır. Kür olarak kullanıma uygun olan melisa otu, yine kür tercihinizde etkili olabilir. 1 bardak sıcak su içerisine ekleyeceğiniz 1 kaşık melisa otu, yaklaşık 10 dakika bekletildikten sonra tüketilebilir. Çarpıntıyı sakinleştiren melisa otu, aşırıya kaçmadan günlük tüketime uygundur.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.