Uykusuzluk Kalp Çarpıntısı Yapar mı?

Uykusuzluk, özellikle ruhsal bozuklar neticesinde gerçekleşebilen ve hastalık boyutuna kadar gidebilecek bir sorundur. Bununla gelen kalp çarpıntısı ise işin ne denli bir boyuta vardığını kanıtlar.

Uykusuzluk ve beraberinde gelen çarpıntı

Uykusuzluk ve kalp çarpıntısı, kimi hastalarda doğru orantılı bir ilişki içerisindedir. Özellikle uyku sağlığı yerinde olmayan bir bireyde ne yazık ki daha farklı rahatsızlıkların ortaya çıkması mümkündür. Buna neden olan faktörlerin başında ise hormon salınım saatlerinde geçirilen aktif süredir. Sağlıklı bir vücut için sadece gereken miktarda uyumak yeterli değildir bunun yanında uyku düzenine sahip olmak gerekir. Vücudun her gün belirli saatlerde uyku sürecine girmesi ve akabinde fizyolojik sürecin periyotlar halinde devam etmesi, sağlıklı bir beden için mutlak derecede önemlidir. Hormon salınımının yanında vücuttaki kan akışı açısından dahi önem arz eden uyku, yeterli miktarda ve düzenli gerçekleşmediği takdirde çarpıntıya kadar varan bir rahatsızlık süreci yaşanabilir.

Hormon salınımının normal olacak bir biçimde gerçekleşmemesi, belli başlı değerlerin sağlıklı bir boyutta kalmasını engelleyebilir. Nitekim bu durum, beraberinde çarpıntı ve nefes almada zorluk gibi çeşitli etmenlerin ortaya çıkmasına neden olur. Hormonların sağlıklı bir şekilde salınım yapması ve vücudun işleyişine devam etmesi, belirli ölçüde sağlıklı bir uykudan geçer. Vücudumuzun en önemli dinlenme kaynağı olan uyku, bu bağlamda değerlendirildiğinde yeniden enerji depolamamızı sağlar. Uyku kalitesinin düşük olması ise güne zinde olacak bir biçimde başlamamızı engeller ve akabinde vücudumuzun çok daha fazla yorulmasına neden olur. Geç vakitlerde ise bu yorgunluk, kendisini farklı şekillerde olumsuzluklar ile gösterir.

Uykusuzluk neden olur?

Çarpıntıya neden olabilen uykusuzluk sorununun kaynağı oldukça önemlidir. Öncelikle hastanın ilaç kullanım geçmişine bakılmalıdır. Eğer yan etkisinde uyku problemi olan bir ilaç kullanılıyorsa bir an önce doktora danışmanız gerekir. Aynı zamanda tüm bu sorunlar çerçevesinde de uzman bir hekime gözükmek önem arz etmektedir.

Özel günler içerisinde de uykusuzluk ve kalp çarpıntısı gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Eğer heyecanınızı kontrol edemiyor ve uykusuzluk sorunu ile boğuşuyorsanız bir an önce doktora görünmeniz tavsiye edilmektedir. Gereken önlemlerin bir an önce alınması, ileride oluşabilecek rahatsızlıklar adına da önlem almanızı sağlar.

Uykusuzluk nedenleri arasında daha pek çok faktör bulunur. Ruhsal bozukluklar bunlardan sadece bir tanesidir. Özellikle anksiyete ve panik atak gibi rahatsızlıklara sahip bireylerde gece vakitlerinde çarpıntı görülebilir. Ruhsal bozukluklar çerçevesinde gerçekleşen uykusuzluk, beraberinde gelen çarpıntı ve ataklar ile çok daha zorlu bir süreç yaratabilir. Bunun yanında yeterince su içmemek ve sağlıklı beslenmemek de yine uykusuzluğa neden olan faktörler arasında yer alır. Yeterli miktarda gerçekleştirilmesi gereken sıvı tüketimi, vücudun işleyişine sağlıklı bir şekilde devam etmesi için önemlidir. Nitekim sağlıklı bir biçimde gerçekleşmeyen sindirim ve benzeri faaliyetler, beraberinde uykusuzluk ve çarpıntı getirebilir.

Uykusuzluk ve çarpıntı tedavisi

Öncelikle yaşanan problemin nedeni belirlenmelidir. Zira sorunun kaynağına uygun bir biçimde tedavi uygulanmalıdır. Eğer yanlış ilaç kullanılıyorsa hekim görüşü çerçevesinde ilaç değiştirilebilir. Bunun yanında vücudunuza dokunan bir yiyecek ya da içecek uykusuzluğa neden oluyorsa bu gıdalardan uzak durmanız gerekir. Özellikle kafein içerikli çay ve kahve gibi içecekler, geceleri rahat bir şekilde uyumanızı engeller. Üstelik kafein, kalp çarpıntısına da neden olabilen bir maddedir. Hem uykusuzluğu hem de çarpıntıyı aynı anda yaşamanıza sebebiyet verebilen aşırı kafein tüketimi söz konusuysa bir an önce bu konuda adım atılmalıdır.

Stresten kaynaklı bir durumdan bahsediliyorsa, hayatınızdan stresi uzaklaştırmanız gerekir. Stres, sadece uykusuzluk ve kalp çarpıntısı yapmakla kalmaz aynı zamanda farklı rahatsızlıkların ortaya çıkmasına dahi neden olur. Yaşanan duruma kaynaklık eden faktörlere göre önlemler ve tedavi uygulanmalıdır. Bu tedaviler içerisinde danışacağınız uzman hekim, ilaç desteğine de başvurabilir. Daha rahat uyumanızı sağlayacak olan öneriler de almanız mümkündür. Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.