Sol Kalp Yetmezliğinin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Sol kalp yetmezliği kalbin kan pompalaması gücünün sol ventrikülden yeterli miktarda vücuda kan pompalamadığı zamanlarda ortaya çıkacak olan kalp yetmezliğidir.

Sol Kalp Yetmezliği

Sol kalp yetmezliği kronik ya da akut bir şekilde gelişecek olan, kalbin kan pompalaması sırasında pompa gücünün sol ventrikülden tam olarak güçlü bir şekilde yapılamaması durumunda vücuda yeterli miktarda kan pompalamadığı zamanlarda sol kalp yetmezliği meydana gelecektir. Sol kalp yetmezliği meydana gelmesi sonucunda daha fazla çalışması gerekmektedir. Bu durumda da sistolik kalp yetmezliği ya da diyastolik kalp yetmezliği ile sonuçlanacaktır. 

Sistolik yetmezlik meydana gelmesi durumunda sol ventrikül vücudu normal şekilde kan dolaşımının olmaması durumunda koruyacak kadar güçlü bir şekilde daralamayacaktır. Bunun sonucunda da kan dolaşımı vücuda normal bir şekilde sağlanmayacaktır. Sol ventirkül pompa telafisini yapabilmek için daha da zorlanacak ve zayıflayacaktır. Kalbin pompaladığı kan eğer ki geriye doğru akması sonucunda sıvı birikmesi ve vücutta şişme meydana gelecek ve ödem oluşması neden olacaktır.

Diyastolik kalp yetmezliği oluşması sonucunda sol ventrikül sertleşmesi ya da kalınlaşması sonucunda akciğerlerde sıvı birikmeye başlayacak ve kalbin alt sol odasını tam olarak dolduramayacak ve bu durum içerisinde kan vücuda tam olarak pompa edememesi durumunda meydana gelecektir. Kalp yetmezliği zaman içerisinde kanın sol atriyumda ve daha sonradan da akciğerlerde birikmesi sonucunda sıvının olması nedeniyle tıkanıklığın oluşmasına neden olacaktır. 

Sol Kalp Yetmezliği Nedenleri

Sol kalp yetmezliğine neden olan birçok durum bulunmaktadır. Bunun kalp içerisinde oluşan kusurlardan kaynaklanabilir. Sıklıkla hastaların yüksek tansiyona sahip olması sonucunda normalden yüksek olması durumunda kalp kusuru meydana gelecek ve damarların daralması sonucunda kanın akması engellenecek ve bu durumda kalp zorlanacak olduğundan kalp yetmezliği meydana gelecektir. Var olan koroner damar tıkanıklığı sonucunda kişilerin kolesterol sonucunda ya da başka nedenlerden damarlarda plak birikmesi sonucunda kişilerin hayatı içerisinde damar tıkanıklığı ve bunun sonucunda da kalp yetmezliği meydana gelecektir.

Hastanın kalbinin doğru bir şekilde açıp kapanmayan valfleri olması durumunda kan doğru bir şekilde kalp pompa yaptığı zaman akışı sağlanamaması durumlarında da yaşanacak ciddi bir hastalık olarak meydana gelir.

Hastalığa neden olan başka bir sebep ise kişilerin kalp kan akışını düzenlememesi sonucunda, doğru bir şekilde açıp kapanmayan valfler olması durumunda ventriküller kan pompalamak için daha fazla çalışmaya zorlanması sonucunda meydana gelebilir. Kalpte meydana gelecek kalp enfeksiyonu sonucunda ya da alerjik reaksiyonlar nedeniyle de olacağı bilinmektedir. Kilolu olan kişilerde obezite nedeniyle kişilerin kalbi daha fazla bir şekilde çalışmasına neden olacaktır. Tiroid hastalığı da ciddi miktarda kalbin hızlı bir şekilde çalışmasına, yorulmasına ve bunun sonucunda da kalp yetmezliği olmasına neden olacaktır.

Sol Kalp Yetmezliği Belirtileri

Sağlık problemlerinin olması sonucunda ilk başlarda kalp yetmezliği oluşması durumunda sol tarafta meydana gelen kalp yetmezliği ilk başlarda fark edilmeyebilir. zamanla hastanın durumu ciddileşir. Bu belirtileri fark eder etmez kişinin bir an önce vakit kaybetmeden doktora gitmesi gerekmektedir.

 • Gece nefes darlığı;
 • Egzersiz sırasında ya da dinlenirken meydana gelen nefes darlığı;
 • Geçmek bilmeyen öksürük;
 • Hırıltılı;
 • Konsantrasyon zorluğu;
 • Yorgunluk;
 • Bacaklarda ve ayak bileklerinde ödem oluşması;
 • İştahsızlık;
 • Bayılma;
 • Göğüs ağrısı;
 • Mide bulantısı;
 • Aniden alınan hızlı kilo;
 • Hızlı ve düzensiz meydana gelen kalp atışları.

Eğer ki kişilerde bu belirti ortaya çıkması durumunda kalp daha hızlı bir şekilde kan pompalamaya ve de atmaya başlayacaktır. Bu durum sonucunda da kalp hasarına neden olacaktır. Sıklıkla oluşacak komplikasyonlar arasında genişlemiş kalp, hızlanan kalp atışları, yüksek tansiyon, kollarda ve bacaklarda daha az kan akması sonucunda meydana gelecek olan sıvı birikmesi neticesinde şişme olacaktır.

Sol Kalp Yetmezliği Tedavisi

Daha çok sol tarafta kalp yetmezliği 50 ile 70 yaş arasında ki erkeklerde ya da daha önceden kalp krizi geçirmiş olan kişilerde olma riski çok fazla olmaktadır. Kişilerin erken teşhis sonucunda hayatlarını kurtarmaları söz konusu olur. Doktor tarafından uygun olan ilaçlar reçete edilecektir. Hastanın bu verilen ilaçları düzenli bir şekilde ve aksatmadan almaları gerekmektedir. Bu ilaçlar daha çok sıvının tutulmasını ve potasyum azalmasını sağlayacak olan ilaçlar olacaktır.

Tansiyonun ve kolesterolün düşmesini sağlayacak ve kan pıhtılaşmasını önleyecek ilaçlar reçete edilecektir. Kişi bu ilaçlara başlaması sonucunda yaşam tarzında da değişikliğe gitmesi gerekmektedir. Hayatı içerisinde değişiklik yapması sağlıklı bir şekilde beslenmesi ve kötü alışkanlıklardan da uzak durmaları gerekmektedir. Ayrıca hastaların ilaç tedavisine yanıt vermemesi durumunda kalp damar cerrahları tarafından koroner bypass ya da kalp kapakçığı değişikliğinin de yapılması gerekmektedir. İlaç tedavisi ve cerrahi tedaviler sonucunda iyileşme görülmeyen ve kalp yetmezliğinin son evresine gelen bir hastanın kalp nakli yapılması gerekecektir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.