Kalp Ritm Bozuklukları Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Kalp ritm bozuklukları ciddi sonuçlar doğura bilmekte; sonu ölüme varan tablolar çize bilmektedir. Aritm diye de isimlendirilen bu sorunun tedavisinde bitkisel yöntemler başarılı sonuçlar çizmektedir.

Kalp Ritim Bozukluğu

İnsan vücudunun merkezi olarak kabul edilen kalpte yanlış veya hatalı bir şekilde meydana gelen elektriksel aktiviteler ritm bozukluklarına temel oluşturur. Ciddi hastalık çeşitlerinin kaynağı olabilen kalpteki ritm bozuklukları; kalp atımın çok hızlı, çok yavaş veya düzensiz atışlarından kaynaklanabilmektedir.

Kalp Ritm Bozuklukları

 

Aritmi diye de isimlendirilen bu sağlık sorunları bazı durumlarda herhangi bir belirti vermediği gibi bir dizi test ve tahlil sonucu anlaşabilmektedir. En önemli belirtileri; kalpteki ritm dengesizlikleri, bayılmalar, nefes darlıkları, başta oluşan dönmeler ve göğüslerde meydana gelen ağrılar olabilmektedir. Bu hastalığın ortaya çıkmasına temel oluşturan en önemli nedenleri arasında; geçirilen kalp ameliyatları veya kalp krizi,  aşırı miktarda kafein, alkol, sigara tüketimi, şeker hastalıkları, koroner arterlerde yaşanan blokajlar, kan basıncında oluşan değişimler, tiroid bezlerinin aşırı çalışmaları, elektrik çarpması, bazı ilaçların oluşturduğu yan etkiler, hava kirlilikleri veya beslenmedeki sağlıksız düzensizlik olabilmektedir.

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Kalpte meydana gelen ritm bozuklukları dikkate alınmaz ve gerekli olan tedaviye başlanmazsa hastada kalp yetmezliği hatta yaşam kaybı istenmeyen tablolar çize bilmektedir. Bu hastalıkta hastada herhangi bir sorun yaşanmasa bile direk tedaviye başlanılması oldukça önem taşıyan bir ayrıntı teşkil etmektedir. Tedavide izlenen yöntemler arasında ilaç tedavisi, şok terapisi diye de isimlendirilen kardiyoversiyon, kalp pili, radyo frekans veya açık cerrahi yöntemleri bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra kalp ritm bozukluklarında bir takım bitkisel tedavi yolları da doğal çözüm olarak başarılı sonuçlar vermektedir. Fakat bilhassa kalp hastalıklarında herhangi bir bitkisel tedaviyi kendi kafanıza göre uygulamak yanlıştır. Tedaviye destek olan bitkisel çözümler hem bir uzman tarafından uygulatılmalı dır hem de kendi kalp doktorunuza danışıp onay alınarak kullanılmalıdır.

Bitkisel Çaylar

Aritmi diğer ismiyle kalp ritm bozukluğu konusunda şifalı olan bitkisel tedavi yanında bir takım bitki çayları da başarılı sonuçlar vermektedir. Ökse otu, adaçayı, melisa çayı aynı zamanda kalp krizi konusunda önleyici etkiye sahip olmaktadır.  Bu konuda faydalı olan bitkisel çaylar hakkında kısaca şu şekilde liste verebiliriz:

 • Alıç Yaprağı Çayı

Her gün üç fincan içilmesi önerilen alıç çayı diğer bitki çayları gibi bir litre civarında kaynamış suyun içine iki veya üç çay kaşığı civarında alış bitkisi atıldıktan sonra ortalama yirmi dakika bekletilip demlendikten sonra içilir.  Bu kür ortalama beş veya altı hafta civarında uygulanılmalıdır.

 • Ada çayı
 • Rezene çayı
 • Papatya çayı
 • Kekik çayı
 • Anason çayı
 • Yeşil çay
 • Çakşır otu çayı

İyi Gelen Şeyler

Kalp ritminde oluşan bozukluklar sırasında hastanın ne yapması gerektiği konusunda bilinçli olması, bu hastalığın tedavisinde destek olan ve iyi gelen şeyleri bilip uygulaması önemli bir ayrıntıdır. Aritmi sorunu yaşayan hastaların aynı zamanda beslenmeleri konusunda oldukça titiz davranmaları gerekmektedir.  Bu tür sağlık sorunu yaşayan hassaların bilhassa çayı, kahveyi ve sigarayı minimuma indirmeleri hatta hayatlarından çıkarmaları önerilir. Bunun yanında ceviz, kırmızı biber, keten tohumu, kahverengi pirinç, lif ve potasyum içerikli olan gıdalar, kereviz, elma sirkesi, kuruyemiş, yeşil yapraklı sebzeler, süt, balık, bol miktarda meyve tüketmeniz aritmi konusunda tedaviye destek olacak sağlıklı ve doğal çözüm yolları arasında yer almaktadır. Aritmi hastalarına ıyi gelen şeyleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ritm sorunu yaşandığında hastanın nefesini tutarak kalbin eski ritmine dönmesini beklemek olumlu bir adımdır. Hastanın kalp atımlarının normale dönmesine yardımcı olacaktır.
 • Yüzün buzlu veya soğuk suyla yıkanması vagus sinirlerini tetikleyip uyarak ve atımlar normale dönecektir.
 • Aritmi sorunu yaşayan hastaların hayatlarından tuzu çıkarmalarında bu konuda başarılı sonuçlar yaşanmasına etki edecektir.
 • Hastanın hayatında yağlı gıdalara yer vermemesi gerekmektedir.
 • Stresten uzak durmalıdır.
 • Meditasyon, yoga, nefes veya gevşeme hareketleri bu konuda olumlu sonuçlara götürmektedir.
 • Aritmi konusunda tedavi edici özelliği olan bitkiler arasında beyaz üzüm, alıç otu, zencefil, at kuyruğu, kırk kilit, sarımsak ıhlamur, soğan, bromelain, çarkıfelek çiçeği, karahindiba, valerian sayılabilir.

İbrahim Saraçoğlu Doğal Çözümler

Bitkilerle tedavi konusunda oldukça önemli, göz ardı edilemeyen başarılara imza atan İbrahim Saraçoğlu kalp ritm bozukluğu konusunda tedaviye destek olan doğal çözüm yolları önermektedir. Bu konuda beyaz üzüm üzerinde önemle duran Saraçoğlu; beyaz üzümün kalpte meydana gelen ritm bozuklukları konusunda önleyici etkilerinden ve tedavideki olumlu etkilerinden önemle bahsetmektedir. Aritmi sorunu olan hastaların her gün aksatmadan taze olarak yaklaşık iki yüz elli gram civarında beyaz üzüm tüketmeleri gerektiğini söylemektedir.

Aynı zamanda aritmi sorunu olan hastalar için Saraçoğlu tarafından önerilmekte olan mucize kür olarak kabul edilen kırkilit ve at kuyruğu oldukça büyük çözümler yaratmaktadır. Bir tutam at kuyruğu bitkisi bir bardak suda beş veya altı dakika civarında kaynatıldıktan sonra günde bir kere içilmelidir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.