Kalp Damar Tıkanıklığı Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Kalp damar tıkanıklığı konusunda uygulanan tıbbi tedaviye tedaviye destek olmakla kalmayıp, tedavide olumlu sonuçlar veren bitkisel tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Kalp Damar Tıkanıklığı Bitkisel tedavi Yöntemleri

Günümüzde dünyada karşılaşılan ölüm sebepleri arasında ilk sırada yer almakta olan kalp damar tıkanıklığı hastalığının tedavisinde kalp ve damar doktorlarının uyguladığı yöntemlerinin yanında hastaya da tedavi aşamalarında önemli görevler düşmektedir. Kalp damar hastalıklarının ana nedenleri arasında sağlıksız beslenme ve aşırı yağlı gıdalar, kızartmalar, hazır gıdalar ve konservelerin tüketildiği düzensiz beslenme gelmektedir.

Bitkiler yüzyıllar boyunca tedavide kullanılmakta ve başarılı sonuçlar vermektedir. Kalp damar tıkanıklığı sorunları yaşayan hastaların beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi; yapılan tedavide bu konuda başarılı sonuçlar veren kürleri doktorlarına danışarak uygulamaları önemli bir ayrıntı oluşturmaktadır. Kalp damar tıkanıklığı konusunda yararlanılan bir takım şifalı bitkiler ve bu konuda yararlanılan bitkisel çözümler bulunmaktadır.

Doğal tedavi yöntemleri olarak kabul edilen ve bu konuda gösterdiği olumlu performans sayesinde zamanımızda oldukça yaygınlaşan şifalı bitkiler kalp damar tıkanıklıkları konusunda uygulanan tedaviye olumlu ölçüde yardımcı olmaktadır.

Bitkisel Çözüm

Kalp damar tıkanıklığı sorunu olan hastalar üzerinde uzun zaman alan çalışmalar yapılmış ve bu konuda tedaviye yardımcı olan bitkisel çözüm yolları bulunmuştur. Bitkisel çözüm yöntemleri sayesinde hastaların kalp damar tıkanıklarının açılması ve daha fazla tıkanarak damarın kapanıp hastanın krize girmesini önleyen yöntemler bulunmaktadır. Bu konuda tedaviye yardımcı olan bitkisel çözüm yolları hakkında şu bilgileri vermemiz mümkün olmaktadır:

 • İlk olarak damar tıkanıklığı olan hastaların hayatlarından tamamen işlenmiş gıdaları, hazır besinleri, konserveleri ve yağlı yiyecekleri çıkararak öğün atlamadan düzenli ve sağlıklı bir beslenme uygulamasına geçmeleri gerekmektedir.
 • Lifli ve kepekli gıdalara, tahıllara veya yulaf ezmelerine yönelmek bol miktarda meyve ve sebze tüketiminde bulunmak tedavide oldukça olumlu sonuçlar vermektedir. Bu şekilde aynı zamanda kan damarlarında bulunan kolesterole bağlı plak oluşumu da önlenmiş bulunur.
 • Haftada en az bir kere olmak üzere balık yemeye özen gösterin. Balık içinde yer alan omega3 kalp damarlarında kan pıhtılaşmasını engelleyeceği gibi damarların güçlenmesine ve kolesterolün dengelenmesine yardımcı olacaktır.
 • Domates kalp damar tıkanıklığı konusunda oldukça faydalı bir sebzedir. Her gün taze ve hormonsuz domateslerden oluşan bir bardak domates suyu içilmesi damar tıkanıklıkları konusunda tedavi edici ve önleyici etkilere sebep olmaktadır.
 • Ay çiçek ve benzeri E vitamini deposu olan yiyecekler kalp damar duvarlarında oluşacak iltihaplanmayı önleyecek ve damarların güçlenmesine yardımcı olacaktır.
 • Badem, fındık, ceviz, fıstık gibi kabuklu yemişler ve kanola yağı, zeytinyağı gibi besin takviyelerine günlük hayatınızda yer verin

İyi Gelen Şeyler

Kolesterol oranını düşürmek ve dengelemek, tıkanlı olan damarların açılmasına ve sağlıklı bir duruma gelmesine yardımcı olmaktadır. Beslenme alışkanlığının düzenlenmesi ve şifalı bitkilere yönelmek hayatınız açısından büyük önem taşıyan kalp damarlarının tıkanmasına veya tıkanıklığın açılmasına yardımcı olmaktadır. Bununla beraber kalp damar tıkanıklığı tedavisinde iyi gelen bir takım uygulamalar da bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak şunları verebiliriz:

 • Hayatınızda bulunan psikolojik baskıyı azaltın. Stres kontrolü damar tıkanıklığı tedavisinde başarıya doğru yönelen bir tablo çizilmesine yardımcı olur.
 • Dengeli ve sağlıklı beslenin. Öğün atlamayın
 • Bitki kürleri ve Şifalı bitkilerden destek alın. Doktorunuza danışarak kullanın.
 • Alkol ve sigardan uzak durun
 • Hareketli bir yaşam felsefesine yönelin. Spor yapın
 • Aşırı kilolardan kurtulun. Formunuzu koruyun.

Şifalı Bitkiler

Kalp damar tıkanıklığı konusunda; tıkanıklığı açan ve önleyen bitkilere şu şekilde örnek verebiliriz:

Kalp Damar Tıkanıklığı Şifalı Bitkiler

 

 • Alıç Bitkisi; kalp kasının kuvvetlenmesine yardımcı olan bu bitkinin aynı zamanda kalpteki damarları açıcı ve tıkanıklık önleyici etkileri bulunmaktadır.
 • Soğan suyu tıkanıklıkların açılması konusunda şaşırtıcı sonuçlar vermektedir.
 • Havuç içerdiği on üç etken madde sayesinde tedavide önemli etkiler göstermektedir.
 • Limon içerdiği zengin c vitamini açısından bu konuda yapılacak tedavide olumlu sonuçlara neden olmaktadır.
 • Sarımsak damarların genişlemesine yardımcı olmaktadır.
 • Ceviz
 • Nar, karabaş otu, elma sirkesi, elma kabuğu, demir dikeni, hasanban, civan perçemi, siyah çekirdekli üzüm, enginar, peynir kekiği, ökse otu, melisa yaprağı, karabuğday otu,

Bitkisel Kürler

Kalp damar tıkanıklığı konusunda tedavi edici özelliği olan; tıkanmanın ilerlemesini önleyen hatta bu sorunun çözülmesine yardımcı olan bir takım bitki kürleri bulunmaktadır. Bu bitki kürlerine örnek olarak şunları verebiliriz:

 • Alıç kürü; kuru olan alıç yapraklarından hazırlanan bu kürde iki veya üç çay kaşığı bitki bir bardak kaynar suda demlenerek içilir. Karışıma tat vermek için içine bir çay kaşığı bal konulabilir. Bu kür günde ortalama üç defa tekrarlanır.
 • Soğan Suyu Kürü; kalp damar tıkanıklıkları tedavisinde olumlu sonuçlar vermektedir. Organik olan soğanlardan iki tanesinin kabukları soyulup doğranılır. Bir bardak kaynar suyun içinde konulur ve üzerine kaynar su eklenir. Akşam hazırlanan bu kürde bardağın üzeri kapanır. Sabah uyanıldığında yemek yemeden içilir.
 • Ceviz Suyu Kürü; bu kürü hazırlamak için üç veya dört tane ceviz dışta bulunan sert kabukları soyularak bir iki bardak su içinde yirmi dörtten saatten az olmamak kaydıyla bekletilerek içilir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.