Kalp Romatizması İçin Bitkisel Kür Tarifleri

Kalp romatizması, bağ dokularının düzensizleşmesi sonucunda romatizmal nodüllerin oluşumuna neden olan kardiyoskleroz gelişimine yol açan bir hastalık olmaktadır.

Kalbin etkilenmesi sonucunda kalp kasının normalleşmesi ve de ağrıyı azaltılması amacıyla insanlar özellikle beslenmesine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Protein, bitkisel yağ, karbonhidrat, vitamin içermekte olan diyet yapmaları gerekmektedir. Hamurdan, şeker, tatlı, alkol ve sigaradan uzak durmaları sağlıkları açısından son derece önemli olmaktadır.

Soğan Suyu

 • 3 tane büyük kuru soğan;
 • 1 litre su.

3 tane büyük soğanı temizledikten sonra, 1 litre suyun içerisinde 15 dakika boyunca kısık ateşte pişirmelisiniz. Daha sonradan 10 dakika boyunca demledikten hemen sonra soğanlar içerisinden çıkartılmalıdır. Sabah uyandığınız zaman aç karnına 1 su bardağı ve gece uyumadan önce aç karnına 1 su bardağı içmeniz kalp romatizmasının tedavisinde çok etkili olacaktır. Soğanın içerisinde bulunan vitaminler, magnezyum ve kalsiyum oranının çok yüksek olması nedeniyle halk arasında uzun zamandır kalp romatizması tedavisinde kullanılmakta olan bir bitki olmaktadır. 

Çam Tomurcuğu Suyu

 • 1 çorba kaşığı çam tomurcuğu;
 • 1 su bardağı klorsuz su.

1 su bardağı klorsuz suyun içerisine 1 yemek kaşığı çam tohumu atılarak kaynatılır. Daha sonradan 15 dakika boyunca demlenmesi beklenir. Günde 3 ya da 4 defa tok karnına içilmelidir. Her içim esnasında yeniden demlenmesi gerekmektedir. 20 gün boyunca bu kürü yapıp 1 hafta ara vermelisiniz.

Çok nadir de görülse bir takım kişilerde alerji yapması ile bilinmektedir. Ayrıca astım hastası olan kişilerde çam tomurcuğunun kokusunun astım krizine neden olacağı da bilinmektedir.

Kereviz Çayı

 • 4 çorba kaşığı öğütülmüş kereviz yaprağı;
 • 3 su bardağı su.

3 su bardağı suyun içerisine 4 çorba kaşığı öğütülmüş kuru kereviz yaprakları konulur. Kereviz yaprağı koyamıyorsanız aynı miktarda kökünü de kullanmanız mümkün olacaktır. 30 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılır. 15 dakika boyunca demlendikten sonra bu karışım gün boyunca ara ara içilmesi gerekmektedir. Kürü 30 günden fazla kullanmamanız gerekmektedir.

Kerevizin çok fazla yan etkisi bulunmamaktadır. Lif bakımından zengin bir bitki olması nedeniyle çok tüketilmesi sonucunda kişilerde karın ağrısı ya da gaz şikayetlerinin oluşmasına neden olacaktır. Karaciğer sorunu olanların çok fazla tüketmemesi gerekmektedir. Kişilerde sindirim problemlerinin olmasına neden olacaktır.

Huş Ağacı Çayı

 • 1 tatlı kaşığı huş ağacı tomurcuğu;
 • 1.5 su bardağı klorsuz su.

1.5 su bardağı kaynamış klorsuz suyun içerisine, 1 tatlı kaşığı huş ağacı tomurcuğu atmanız gerekmektedir. 15 dakika boyunca demlenir. Ardından sabah ve akşam yemeklerden 1 saat sonra içilmelidir. Huş ağacı tomurcukları başta kalp romatizması olmak üzere birçok romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılacak olduğu gibi, aynı zamanda da kalp hastalıklarının iyileşmesi amacıyla da kişilerin kullanabilecek olduğu bir çay olmaktadır. Bu çayı 20 gün kullanmalısınız. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki huş ağacı tomurcuğunun herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Fakat aspirin tarzında olan kan inceltici ilaçlarla birlikte kullanılmaması tavsiye edilmektedir. 

Adaçayı

 • 1 tatlı kaşığı adaçayı;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 1 su bardağı klorsuz su.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından verilen bitkisel kür tarifi, kalp romatizması tedavisinde etkili olması nedeniyle hastaların 3 hafta boyunca kullanmaları tavsiye edilmektedir. Her zaman için bitkisel kür tariflerinde yapacak olduğunuz çaylar için sizlerde klorsuz su kullanmalısınız. 1 su bardağı suyun içerisine 1 tatlı kaşığı adaçayı koyun. 8 dakika boyunca kaynatılır. Ardından 5 dakika boyunca demlenmesi beklenir. Süzüldükten sonra 1 çay kaşığı bal ilave edilir. Bu kürü günde 3 defa yemeklerden önce içmeniz tavsiye edilmektedir.

Adaçayı kalp romatizmasında çok etkili olmaktadır. Kalp kapakçıklarında sorun olanlar, kapakçıklarda kalınlaşma olması sonucunda ortaya çıkacak olan kalp romatizma hastalığında adaçayı çok etkili olmaktadır. Fakat bu çayı hamile kadınların özellikle ilk üç ayında çok fazla kullanmamaları gerekmektedir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (4 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.