Kalp Yetmzliği Tedavisinde Kullanılan Bitkisel Kür Tarifleri

Kalbin güçlü bir şekilde oksijenli kan pompalamaması durumunda, vücudun diğer organlarına kan akışının tam olarak sağlanamaması sonucunda kalp yetmezliği ortaya çıkar.

Kalp Yetmezliği

Kalbin kasılmalarında güçsüzlük sonucunda kan pompalama gücünde meydana gelecek olan azalma sonucunda oksijenli kanı vücudun diğer organlarına tam olarak kalp göndermemeye başlaması durumunda kalp yetmezliği ortaya çıkacaktır. Bu durum kişilerde dinlenme sırasında bile yaşanacak bir nefes darlığının, geçmek bilmeyen bir yorgunluğun olmasına neden olacaktır. Kişilerin karın bölgesinde şişme ya da bacaklarında su birikmesi sonucunda şişmenin olması da söz konusu olacaktır. Kişilerde kronik kalp yetmezliği gelişmesi sonucunda bu durum çok ciddi olacak ve artık hastanın yaşamında ciddi oranda değişikliğe gitmesi ve hastanın hayatı içerisinde kötü alışkanlıklarını bırakarak kalp sağlığı için faydalı olan besinler tüketmesi gerekmektedir. Kalp yetmezliği insan hayatını ciddi anlamda tehdit eden kronik bir hastalık olmaktadır.

Kalp Yetmezliği Bitkisel Tedavi

Kalp sağlığını korumak amacıyla yüzyıllardan bu yana kullanılmakta olan birçok bitki kürü bulunmaktadır. Bu bitki kürleri kalp yetmezliği tedavisinde kullanılmakta olan ve zararlı toksinleri insanların vücudundan atmalarını sağlayacak olan bitki kürleri olmaktadır.

Beyaz Zambak Çayı

  • 1 su bardağı klorsuz kaynar su;
  • Yarım çay kaşığı zambak yaprağı ya da kurutulmuş çiçekleri.

Bu kürü yapmak için yarım çay kaşığı kurutulmuş zambak çiçeği ya da kurutulmuş zambak yaprakları 1 su bardağı kaynar suyun içerisine konularak 2 dakika boyunca orta ateşte kaynatılması gerekmektedir. Daha sonradan yarım saat boyunca demlenmesi beklenir. Bu kürü her gün yemeklerden önce 2 kez 1 yemek kaşığı içmelisiniz.

Zambak bitkisinin yaprakları ve çiçeklerini kullanmanız gerekmektedir. zambağın içerisinde ki glikozitler kalbin güçlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Kalp yetmezliği sonucunda bacaklarda ve karında şişme meydana gelmesi durumunda özellikle de yaşlıların içmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca bu bitkiden yapacak olduğunuz çayın kalp çarpıntısını da azaltması ile bilinmektedir. Bitkinin asla aşırı tüketilmemesi gerekmektedir. Zehirli olma riski taşıması nedeniyle eğer ki kişiler bu bitkiyi çok fazla tüketmesi durumunda zehirlenme gibi bir durumla karşı karşıya kalacaklardır. Bu nedenle de çok dikkatli olmaları gerekmektedir.

Sığır Kuyruğu Ot Kürü

  • 1 yemek kaşığı kurutulmuş sığır otu;
  • 2 su bardağı klorsuz su.

Kişilerde kalp yetmezliği ortaya çıkması durumunda bu bitkisel tedavi amacıyla kürü kullanabilirler. 1 yemek kaşığı sığır otunu 2 su bardağı kaynar suyun içerisine koyun. 1 gece boyunca bekletmeniz gerekmektedir. Sabah kahvaltıdan yarım saat önce ve diğer öğünlerden de önce aç karnına tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Her öğünde bir çay bardağı içmeniz tavsiye edilmektedir.

Kalp yetmezliği tedavisinde kullanılmakta olan ve sakinleştirici özelliği ile bilinen bir bitki olmaktadır. İçerisinde bulunan tanen, saponinler, asitler, flavonoidler sayesinde kişilerin kalp kasının iyi yönde etkileyecek ve hastalığın oluşmasını engelleyecek bir bitki olmaktadır. Kalp atışlarını düzenleme konusunda son derece önemli rol oynamaktadır. kişilerde idrar söktürücü özelliğinin de olması sayesinde insan sağlığına çok faydalı olması ile bilinmektedir. Kalp kasının zayıflaması ya da kalp çarpıntısı ve yüksek tansiyon hastalarında özellikle de bacaklarda şişme görülen kişilerde kullanılması tavsiye edilmektedir.

Ökse Otu Kürü

  • 1 çay kaşığı ökse otu;
  • 1 su bardağı kaynar su.

Ökse otunu aktarlardan satın alabilirsiniz. Her kürü yaparken sadece 1 çay kaşığı tam dolu olmadan kullanmanız gerekmektedir. Bunun için 1 su bardağı klorsuz suyun içerisine 1 çay kaşığı ökse otu konulmalıdır. Yarım saat boyunca demlenmesini beklemeniz gerekmektedir. 3 eşit parçaya bölünür ve gün içerisinde yemeklerden 1 saat sonra içmeniz tavsiye edilmektedir. Özellikle de akut kalp yetmezliği tedavisinde etkili olması ile bilinmektedir.

Hastanın yüksek tansiyon tedavisinde ve çarpıntısı olması durumunda kullanılmakta olan ve kalp sağlığına da son derece faydalı olması ile bilinen bir bitki olmaktadır. Ökse otunun yaprakları kolin ve viskotoksinler içermektedir. Hamileler kullanması sakıncalıdır.

Kalp Yetmezliğine İyi Gelen Bitkiler

Kalp yetmezliği tanısı konulan bir kişinin hastalığının ciddiyetine varması gerekmektedir. Hayatı boyunca kalp ve damar sağlığına iyi gelecek olan bitkileri kullanması tavsiye edilmektedir. Bunun için kalp ve damar sağlığına çok faydalı olan alıç meyvesini tüketmesi tavsiye edilmektedir. Sadece alıç meyvesini değil, alıç bitkisinin çiçeklerinin ve yapraklarının da kalp ve damar sağlığına çok faydalı olduğu bilinmektedir. Özellikle de yüksek kolesterole sahip olan ve yüksek tansiyon hastalarının kullanmaları tavsiye edilir.

Sarımsak yüksek tansiyonu düşürme konusunda faydası kanıtlanmış bir bitki olmaktadır. Antioksidan özelliği de bulunan sarımsakta kalp sağlığına çok faydalı olan fenolik asitler ve flavonoidler içermesi ile bilinmektedir. bu nedenle de çiğ tüketilmesi her zaman için kalp sağlığına faydalı olduğu gibi yemeklerde de tüketilmelidir. Fakat düşük kan basıncına sahip olan kişilerin tüketmesi sonucunda tansiyon düşüklüğünün olmasına neden olacaktır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.