Potasyum Yüksekliği Kalp Yetmezliğine Neden Olur Mu?

Kalp kan akışını güçlü bir şekilde pompalayamaması durumunda ve diğer organlara kan akışını tam anlamıyla sağlanamaması sonucunda meydana gelecek bir sorun olmaktadır.

Kalp Yemezliği

İnsanlarda kalp yetmezliğinin meydana gelmesi, kanın kalbin sağ tarafında bulunan akciğerlere ya da kalbin sol tarafında sistemik dolaşımına ve beyne doğru tam olarak oksijenli kanın sağlanamaması durumunda meydana gelecektir. Kalp yetmezliğinin oluşması kalpten çıkan kan hacmine müdahale edilmesi durumunda ortaya çıkacak olan ciddi bir durum olmaktadır.

Kalp kasının tam anlamıyla kan pompalayamaması sonucunda kanın diğer organlara tam anlamıyla kan pompalayamaması sonucunda meydana gelecektir. Bu kalp yetmezliğinin belirtileri arasında, nefes darlığının olması, göğüs ağrısı, bacaklarda ya da ayak bileklerinde ve ayaklarda ödem oluşması, karında su birikmesi gibi birçok durum meydana gelecektir. Kişilerde geçmek bilmeyen dinlenmesine rağmen geçmeyen yorgunluk var olacaktır. Sıklıkla düzensiz bir kalp ritmi meydana gelecektir. İştah kaybı olmasına rağmen, kişilerin vücudunda su birikmeye başlaması sonucunda kilo artışı da görülecektir. Öksürük durduk yere meydana gelecek ve renkli balgam oluşması ile de sonuçlanacaktır. Uyuma zorluğu yaşayacağı gibi aynı zamanda da kişilerde konsantrasyon bozukluğu ve mide bulantısı da şiddetli bir şekilde hastalarda meydana gelecektir. 

Kalp Yemezliği Nedenleri

Kalp yetmezliği meydana gelecek olmasına neden olan birçok durum oluşacaktır. Bu kalbe zarar verilmesi sonucunda ortaya çıkabilecek ciddi ve sorunlu bir durum olacaktır. Hastalığın nedenleri arasında kalbin çok fazla sertleşmesi durumunda meydana gelebilecek, ciddi hastalıkların oluşmasına yol açabilecek olan ciddi kalp yetmezliğinin kanı atar damarlardan oluşacaktır. Kalp odalarının katılabilmesi sonucunda kan tam olarak pompalamaz. Bu durum ciddi rahatsızlıkların oluşmasına ve yaşamı tehdit etmesine de neden olabilecek ciddi bir sorundur.

Sol taraflı kalp yetmezliği meydana gelmesi sonucunda kişilerin akciğerlerinde nefes darlığının oluşmasına neden olacaktır. eğer ki sağ tarafa doğru kalp yetmezliğinin oluşması durumunda sıvının karın bacaklar ve ayak bileklerinde su birikmesi sonucunda şişme meydana gelecektir. Sistolik kalp yetmezliği meydana gelmesi durumunda sol ventrikül kuvvetli kontraksiyon yapamıyor olacak ve kan pompalamazsa başlayacaktır. Diyastolik kalp yetmezliği sol ventrikül gevşetmiyor veya dolum yapamaması durumunda oluşacaktır.

Koroner arter hastalığının ya da kalp krizi sonucunda kalp yetmezliğinin oluşmasında en büyük nedenlerden bir tanesi olmaktadır. Yüksek tansiyon kan basıncının yükselmesi durumunda kalbin vücudun her tarafına kan dolaştırmaması durumunda çok zorlanarak yaşanacaktır.

Kalbin valfleri, kalpten doğru yönde kan akışının olmaması durumunda kalp kusurlarının oluşmasına ve kalp enfeksiyonlarına oluşmasına neden olacaktır. Mivokarditis kalp kasında meydana gelen iltihaplanmasıdır. Anormal kalp ritmin de meydana gelecek olan bozukluklar sonucunda kalbin çok hızlı bir şekilde atması sonucunda daha yavaş bir şekilde atmasına ya da hızlı atması sonucunda da kalp yetmezliği meydana gelecektir.

Kalp Yemezliği ve Potasyum

Potasyum insanların sinir ve kas hücrelerinde elektriksel uyarılmasında çok önemli bir rol oynayacaktır. Eğer ki yeterli miktarda potasyum genellikle yiyecek ve içeceklerin günlük olarak tüketmesi durumunda meydana gelecektir. Birçok kişinin potasyum insanın kalbinde elektrik çarpmalarının kontrol edilmesinde önemli bir rol oynaması ile de bilinmektedir. Kan pompalanmaması durumunda kalp yetmezliğinin olması mümkün olacaktır.

Kalp yetmezliği olan birçok hastaya bakılması durumunda sıvı birikmesi sonucunda önlemek amacıyla üretilen idrar miktarının artmasını sağlayacak ve diüretik adı verilen bu tür ilaçlar ile tedavi edilecektir. Potasyum idrar çıkışı artması sonucunda kaybolacaktır. Çünkü kişilerin yiyeceklerinde aldığı potasyum kaybolması durumunda ya da değiştirilmemesi durumunda bağırsaklar, böbrek ya da ter yoluyla atışsa da çoğunlukla böbrek yoluyla atılacaktır.

Eğer ki çok fazla kişilerin potasyum kaybolması durumunda bu sonuca müdahale edilmemesi durumunda ek komplikasyonların olmasına neden olacak ve kas hareketlerinin kontrol edilmemesi durumunda potasyum gerektiğinden hipokalemi adı verilen düşük potasyum sonucunda kalbin atması duracak ya da kalp yetersizliği de meydana gelecektir. Potasyum eğer ki çok yüksek olması durumunda da kasın çok fazla çalışmasına neden olacağından yine kalp organının fazla çalışması sonucunda kişilerde kalp yetersizliğinin oluşmasına neden olacaktır.

Kalp yetmezliği olan kişilerin kan seviyelerine bakılmaktadır. Ve eğer ki potasyum seviyesinde azalma ya da yükselme görülmesi durumunda doktor tarafından reçete edilecek olan ilaçlar sonucunda potasyum seviyesinin normal değerler arasında olması gerekmektedir. Bu nedenle de hastaların uygun olan tedavisinin yapılabilmesi için kan tahlilinde potasyum seviyesine bakılması gerekmektedir. Kalbin yükünü azaltmak amacıyla potasyum seviyesinin normal seviyelere döndürmek amacıyla kişilere testler yapılması ve sonucunda reçete edilecek ilaçları düzenli olarak kullanmaları gerekmektedir.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.