Kalp Yetersizliğinin Evreleri ve Son Evresinde Belirtileri

Kalp yetmezliği olarak bilinen konjestif kalp yetmezliği kalp kası yeteri miktarda kan pompalayamadığı durumlarda meydana gelecektir.

Kalp Yetmezliği

Kalbin kan pompalama gücünde zayıflık olması sonucunda ortaya çıkacak olan bir hastalıktır. Kalp yetmezliği oluşması sonucunda kan kalpten ve vücudun diğer organlarına ulaştıracağı kanın basıncının az olması sonucunda yavaş bir şekilde geçmesi neticesinde meydana gelir. Kalbin vücudun ihtiyacı olan oksijenli kanı tam olarak karşılayamaması sonucunda ortaya çıkacaktır. Kalbin odaları vücuda pompalanacak kanı pompalamak için sertleşerek kalınlaşması sonucunda meydana gelecektir. Bu hareket kanın hareket ederek damarlardan geçmesi için çok önemli olmaktadır. Kalp kasının duvarları zayıflaması sonucunda etkin ve hızlı bir şekilde kan pompalamaz.

Kalp yetmezliği, kalp kasına zarar verecek olan birçok durumdan meydana gelecektir. Bunların en sıklıkla koroner damar hastalığı, kalp krizi sonucunda, kardiyomiyopati, yüksek tansiyon, tiroid hastalığının olması, böbrek hastalığı, şeker hastalıkları, yüksek kolesterol gibi hastalıklar sonucunda kalp yetmezliği yaşanması da söz konusu olacaktır.

Kalp Yetmezliği Belirtileri

Kalp yetmezliğinin meydana gelmesi durumunda kişilerde herhangi bir belirti olmadan da olacağı gibi var olan belirtilerin bazı kişilerde çok hafif olacağı gibi aynı zamanda da çok şiddetli de olması söz konusu olabilir. Bu belirtiler şunlardır.

Kalp yetmezliği yaşamakta olan bir kişinin akciğerlerinde sorunlar meydana gelecektir. Sıklıkla kişilerde nefes darlığı oluşur. Fakat bu nefes darlığı sadece egzersiz yaparken, merdiven çıkarken gibi efor sarf edilecek durumlar içerisinde olmayacaktır. Kişi dinlenirken, yatarken ya da otururken bile nefes darlığı olacak ve solunum problemleri meydana gelecektir.

Kalp yetmezliği meydana gelmesi sonucunda böbreklere daha az kan akışı sağlanacaktır. Bu durum da su tutulmasına neden olur. Bunun sonucunda şişmiş ayak bilekleri olacağı gibi bacaklarda da şişme meydana gelir. Özellikle de su birikmesi karında meydana gelecektir. Kişilerde kilo artışı da hızlı bir şekilde görülecektir. Bu su birikmesi sonucunda gece sık sık kişinin tuvalete kalkması gibi bir durum meydana gelecek ve şişkinlik nedeniyle mide yanması, iştah kaybına neden olacağı gibi mide bulantısı da sıklıkla görülen belirtiler arasında olmaktadır.

  • Baş dönmesi;
  • Halsizlik;
  • Güç Kaybı;
  • Çabuk yorulma.

Kişilerin kalbi yeterli miktarda ve güçlü bir şekilde kan pompalamaması sonucunda kaslara oksijenli kan gitmemesi durumunda sıklıkla kişi hiçbir şey yapmasa bile kendisini yorgun hissetmesine neden olacaktır. Bu durum sonucunda beyne ulaşacak kan miktarının daha az olması nedeniyle kişilerde baş dönmesi ve baş ağrısının olması da söz konusu olacaktır.

Kalp yetmezliğinin birçok türü ve çeşidi bulunmaktadır. Bunlar sistolik işlev bozukluğu yani kalp kasının kuvvetli bir şekilde daralmadığı zaman ortaya çıkacaktır. Diyastolik işlev bozukluğu kalp normal bir şekilde daraldığında ancak ventriküller düzgün şekilde çalışmadığında meydana gelecektir.

Kalp Yetmezliği Evreleri

1. Evre

Kalp yetmezliğinin ilk evresi olarak bilinmektedir. Kalp yetmezliği gelişme riski yüksek olduğunda meydana gelecektir. Daha çok ailesinde kalp yetmezliği olan kişilerde, yüksek tansiyon hastalarında, diyabet, koroner arter hastalarında ve çok alkol tüketen kişilerde görülmektedir. Bu durumda tedavisi için kişilerin sigara kullanmaması gerekmektedir. Kolesterolünü her zaman için dengede tutması ve alkol kullanmaması gerekiyor. Düzenli olarak egzersiz yapmalı ve doktor tarafından reçete edilmiş olan ilaçları aksatmadan almalıdır.

2. Evre

Daha çok sistolik sol ventrikül disfonksiyonu teşhisi konulması durumunda kalp yetmezliği olarak görülecektir. Hareketli bir yaşam tarzına sahip olması, anjiyotensin dönüştürücü enzimler kullanması, kalp krizi geçirmesi durumunda beta-blokeler kullanması gerekmektedir. Ayrıca koroner arter tıkanıklığı ya da kalp kapaklarında bir sorun olması durumunda cerrahi müdahalenin de yapılması gerekmektedir.

3. Evre

Kalp yetmezliği teşhisi konulmuş olan kişilerde sıklıkla 3. evreye gelinmesi durumunda şu belirtiler meydana gelecektir. 

  • Nefes darlığı;
  • Yorgunluk;
  • Güçsüzleşmiş bacaklar;
  • Gece sık sık idrara kalkmak;
  • Şişen bacaklar;
  • Su toplamış karın.

Sigara asla kullanmamalı ve alkol tüketmemesi gerekmektedir. Bol bol egzersiz yapması ve kalp kasınının güçlü pompalaması için beta blokörler kullanmalıdır. Eğer ki kalp atış hızı bir dakika içerisinde 70 atımdan daha fazla olması durumunda yavaşlaması için ilaç reçete edilmelidir. Tuz tüketimini azaltmalıdır.

4. Evre

Kalp yetmezliğinin 4. evresi son evre olarak kabul edilmektedir. Bu kişilerde kalp tam olarak kan pompalamaz. Bunun sonucunda kişinin bir an önce ventriküler yardımcı cihazlar, kalp ameliyatı; İntravenöz inotropik ilaçların kullanımı ve hastanın bunlara cevap vermemesi durumunda, belirtilerin artması sonucunda kişinin hareketi çok sınırlanacaktır. Bu durumda da bir an önce kalp naklinin yapılması gerekmektedir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.